Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł porucznik Stanisław Gębka pseudonim „Nitka”, żołnierz Batalionów Chłopskich

Patryk Samborski
Stanisław Gębka do ostatnich dni swojego życia był aktywnym członkiem Związku Kombatantów i uczestniczył w wielu uroczystościach patriotycznych na terenie Gminy Ciepielów.
Stanisław Gębka do ostatnich dni swojego życia był aktywnym członkiem Związku Kombatantów i uczestniczył w wielu uroczystościach patriotycznych na terenie Gminy Ciepielów. Gmina Ciepielów
30 stycznia 2019 roku w wieku 89 lat zmarł Stanisław Gębka, żołnierz Batalionów Chłopskich i wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Ciepielów. Nabożeństwo żałobne odbyło się w sobotę, 2 lutego w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała w Wielgiach.

Stanisław Gębka pseudonim „Nitka” urodził się w Bąkowej 14 czerwca 1929 roku. Ukończył siedem klas szkoły powszechnej.

Podczas wojny w 1944 r. wraz z kolegą dokonał dywersji na okupancie (podpalenie budynków gospodarczych w majątku zarządzanym przez Niemców) za co groziła mu kara śmierci. Uciekł więc do lasu i mając piętnaście lat został żołnierzem oddziału Batalionów Chłopskich „Ośki” gdzie pełnił funkcje pomocnicze, szył opaski, mundury, poprawiał odzież, nosił amunicje, broń. Otrzymał pseudonim „Nitka”.

Po zakończeniu wojny uciekł przed Urzędem Bezpieczeństwa do Wrocławia, gdzie pracował jako krawiec. Pod koniec 1949 roku został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego w Okonku. Przez dwa lata służył w jednostce pancernej jako dowódca czołgu, a w 1952 rozkazem dowódcy brygady został w wojsku jako instruktor-czołgista. Po odbyciu służby wojskowej, w 1953 roku, wrócił do domu rodzinnego.

Poświęcił życie pracy na rzecz gminy

Oddany strażak przez większą część swojego życia. Był jednym z najaktywniejszych druhów przy budowie strażnicy we wsi Bąkowa oraz głównym organizatorem i długoletnim prezesem tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Funkcję tą pełnił od zebrania założycielskiego w lutym 1964 roku do roku 1987, a więc przez 23 lata.

Został odznaczony w 1971 roku Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, a w 1984 Medalem 40-lecia. W 1993 roku został wyróżniony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

W swoim życiu pracował także w Rejonie Dróg na stanowisku drogomistrza. Budował pierwsze drogi gminne w Ciepielowie, Chotczy, Lipsku, Rzeczniowie. Drogi np.: Wielgie-Antoniów, Bąkowa - Podolany, Łaziska. W czasie istnienia Gromadzkiej Rady Narodowej w Bąkowej pełnił funkcje społeczną „Męża Zaufania”.

Działał w Związku Kombatantów

Po przejściu na emeryturę wstąpił w szeregi Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Do ostatnich dni życia był aktywnym członkiem zarządu.

Stanisław Gębka przez ostatnie lata był niewątpliwym symbolem siedemdziesięcioletniej działalności kombatanckiej Gminy Ciepielów. Od lat sam reprezentował Kombatantów gminy Ciepielów podczas uroczystości patriotycznych. W jednoosobowym składzie, w spracowanych przez lata dłoniach dzierżył sztandar Związku Kombatantów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie