Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Tadeusz Lipiec, jeden z czołowych harmonistów Radomskiego, lider Kapeli Lipce

Barbara Koś
Zmarł Tadeusz Lipiec, jeden z czołowych harmonistów Radomskiego, lider Kapeli Lipce.
Zmarł Tadeusz Lipiec, jeden z czołowych harmonistów Radomskiego, lider Kapeli Lipce. Muzeum Wsi Radomskiej
W niedzielę, 9 lutego, w wieku 76 lat zmarł Tadeusz Lipiec, jeden z czołowych harmonistów Radomskiego, lider Kapeli Lipce.

Kapela „Lipce” była jedną z najbardziej cenionych kapel regionu radomskiego, znanego ośrodka wybitnych wiejskich muzykantów. Tworzyli ją cioteczni bracia: harmonista Tadeusz Lipiec oraz barabanista, Marian Lipiec.

Tadeusz Lipiec pochodził z Wygnanowa, leżącego w pobliżu takich wsi jak: Rdzuchów, Przystałowice Małe, Gałki Rusinowskie czy Nieznamierowice, stanowiących ważne punkty na muzycznej mapie Radomskiego. Wpłynęły one na repertuar, którym dysponowali muzykanci. Naukę podpatrywali u najlepszych.

Pierwszym wzorcem do naśladowania był harmonista Marian Lipiec, od którego przejęli większość tradycyjnego repertuaru, będącego z kolei spuścizną po innych skrzypkach. Tadeusz Lipiec miał swój muzykancki debiut już w 1959 roku.

Podobnie jak inni wiejscy muzykanci starszego pokolenia, Tadeusz Lipiec nie znał nut. Uczył się grać „ze słuchu”.Pierwsze kroki stawiał na pożyczonej harmonii trzyrzędowej 24-basowej. Pod koniec trwającej rok czasu nauki dysponował już własnym instrumentem, harmonią trzyrzędową 120-basową. Zdobył popularność wśród lokalnej społeczności. Dwa lata po swoim pierwszym występie w roli lidera kapeli stał się jednym z najbardziej pożądanych harmonistów w okolicy.

Na stałe związany był z trzema skrzypkami: Janem Ciarkowskim z Potworowa, Janem Kocunem z Radomia oraz Henrykiem Darbiakiem z Kaszewskiej Woli. Grywał również z pochodzącymi z Przystałowic Małych Piotrem Gacą, jego bratem Janem oraz Janem Kmitą.

Kapela Lipców trwała od 2005 roku. Umiejętności muzyczne oraz znajomość tradycyjnego repertuaru członków Kapeli znalazła swoje odzwierciedlenie w liczbie nagród i wyróżnień, które muzykanci otrzymali na przeglądach i konkursach muzyki wsi.

Dwa razy zajęli II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, dwukrotnie zdobyli I nagrodę w Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” w Maciejowicach i Nagrodę główną „Złote Basy”.

Kapeli Lipce zostało poświęcone pierwsze wydawnictwo w formie płytowej Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

W 2018 roku Kapela Lipce została uhonorowana nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. W tym samym roku Kapela otrzymała też Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Indywidualnym wyróżnieniem Tadeusza Lipca było stypendium przyznane mu w 2018 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego realizował on cykl warsztatów poświęconych muzyce wiejskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie