Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana przepisów w 2017 roku. Kupimy żywność wprost od rolnika

Antoni Sokołowski
- Wielu klientów szuka zdrowej, mało przetworzonej żywności, często pytając o produkty pochodzące wprost od producenta - mówi Jarosław Seremak ze sklepu z ekologiczną żywnością.
- Wielu klientów szuka zdrowej, mało przetworzonej żywności, często pytając o produkty pochodzące wprost od producenta - mówi Jarosław Seremak ze sklepu z ekologiczną żywnością. Szymon Wykrota
Od 1 stycznia bezpośrednio w gospodarstwach rolnych można kupić sery, dżemy, czy inne produkty

Kilka dni temu Ministerstwo Rolnictwa na konferencji ogłosiło, że od 1 stycznia rolnicy będą bez przeszkód sprzedawać klientom swoje wyroby.

- To skraca drogę od producenta żywności do konsumenta, co może być dobre dla obydwu stron - komentują rolnicy z regionu radomskiego.

O skróceniu drogi sprzedawania żywności z gospodarstw mówiło się od dawna. I choć gotowa była już ustawa w tej sprawie, to jednak brakowało przepisów wykonawczych.

- Od 1 stycznia wchodzi w życie ustawa, która umożliwia sprzedaż produktów żywnościowych wytworzonych przez rolników, są do niej wydane rozporządzenia wykonawcze, nie ma więc przeszkód, by rolnicy rozpoczęli taką działalność - mówił minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na niedawnej konferencji.

Wielu rozmówców podkreśla, że to dobry kierunek zmian w prawie. Dzięki temu wszyscy konsumenci zyskają szerszy dostęp do żywności bezpośrednio od rolników. Z kolei sami rolnicy niejednokrotnie będą mogli rozwinąć swoją sprzedaż wprost z gospodarstw.

- Już i tak wielu z nas sprzedaje powiedzmy paprykę wprost przy drodze, bezpośrednio z tunelu. Jednak nie mogliśmy sprzedawać produktów z papryka, a jest ich naprawdę wiele. Są pasztety, sałatki warzywne, a nawet robione dżemy z papryką - opowiada jeden z rolników z terenu gminy Potworów.

Sprzedaż wprost z gospodarstw rolnych nie jest rzucona na żywioł, bo jednak są przepisy, które trzeba przestrzegać. Rolnik będzie musiał jednak zarejestrować sprzedaż detaliczną.

Rolnik może dokonać rejestracji na dwa sposoby w zależności od rodzaju produkcji, którą zamierza podjąć. Może taką działalność zarejestrować u inspektora sanitarnego, jeśli będzie zajmował się tylko produkcją żywności pochodzenia roślinnego.

Natomiast jeśli rolnik będzie produkował żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego lub tylko pochodzenia zwierzęcego, to musi się zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii. Należy to zrobić na 30 dni przed rozpoczęciem działalności.

- Dobrze, że są wreszcie ułatwienia, choć mam mieszane oceny tej decyzji. Kiedyś gdy ja chciałam sprzedawać soki z jabłek z gospodarstwa musiałam zarejestrować firmę, kupić sprzęt, przejść wszystkie kontrole. Czy taka jakość, jak u mnie, będzie u innych sadowników? - pyta Monika Bankiewicz z Komorowa.

Przychody z rolniczego handlu detalicznego będą zwolnione z podatku do kwoty 20 tysięcy złotych. Rolnicy, którzy chcą prowadzić handel detaliczny, muszą to robić osobiście lub z udziałem najbliższych członków rodziny, bez pośredników. Co ważne, uproszczone będą wymagania higieniczne w produkcji. Przetwórca musi na 30 dni przed rozpoczęciem handlu zarejestrować działalność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie