Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany cen w nowym roku. Zobacz, co zdrożeje, a co będzie tańsze (infografika)

jp
Jak co roku 1 stycznia przywita nas podwyżkami. Na pocieszenie pozostaje, że są one niewielkie, a do tego będzie też obniżka.
Zmiany cen w nowym roku. Zobacz, co zdrożeje, a co będzie tańsze (infografika)

Nowy rok przywita nas podwyżkami gazu ziemnego, papierosów i wódki, a w niektórych przypadkach podatków lokalnych. Na pocieszenie pozostaje, że są one niewielkie, a do tego będzie też obniżka - ceny energii elektrycznej.

Od kilku lat każdy statystyczny Kowalski może kupować prąd gdzie chce - w dowolnej firmie zarejestrowanej w Polsce.

PODWYŻKA I OBNIŻKA

Zdecydowana większość mieszkańców regionu radomskiego ma jednak podpisaną umowę z firmą PGE Obrót. W tym przypadku od 1 stycznia będzie spadek cen zakupu energii średnio o 6,2 procent.

To jednak tylko około 50 procent kosztów opłaty za prąd. Kolejne 50 procent to koszty dostarczenia energii do konkretnego odbiorcy. W tym przypadku nie mamy wyboru, bo w regionie radomskim sieci przesyłowe ma tylko spółka PGE Dystrybucja. W przypadku tej spółki opłata za przesył rośnie o około 2,8 procent. W sumie szacuje się, że rachunki dla tej grupy odbiorców zmniejszą się o około 1,9 procent.

KOSZTOWNE OGRZEWANIE

Trudniejsze rachunki dotyczą opłat za gaz ziemny. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje, że średni wzrost taryfy dla odbiorców indywidualnych i przemysłowych dla gazu wysokometanowego kształtuje się na poziomie 1,5 procent. W rachunkach trzeba jednak uwzględnić różne grupy taryfowe. Inaczej niż w przypadku prądu, od 1 stycznia nie drożeje abonament za dostarczenie gazu.
Różne będą natomiast podwyżki opłat w poszczególnych regionach kraju. Na Mazowszu miesięczny rachunek dla odbiorców indywidualnych, którzy wykorzystują w gospodarstwie domowym gaz ziemny do przygotowania posiłków wzrośnie przeciętnie zaledwie o 90 groszy. Odbiorcy pobierający gaz do przygotowania posiłków i podgrzania wody zapłacą miesięcznie więcej o około 3,45 złotego. Kto ogrzewa mieszkanie gazem ziemnym zapłaci średnio więcej o 19 złotych 24 groszy.
DROŻSZY DYMEK I "PROCENTY"

Rząd postanowił "przetrzepać" po kieszeni amatorów mocniejszych trunków oraz palaczy. Od 1 stycznia aż o 15 procent rośnie akcyza na wódkę. Przełoży się to na wzrost ceny półlitrowej wódki o około 2 złote. O 0,5 procent wzrośnie stawka akcyzy na wyroby tytoniowe, co powinno przełożyć się na wzrost ceny paczki papierosów o 1 złotych.

Efektu tej ostatniej podwyżki palacze nie odczują jednak już 1 stycznia. Z doświadczeń lat ubiegłych wiadomo, że producenci, hurtownicy i detaliści robią zapasy papierosów po starych stawkach akcyzowych i wzrost cen akcyzy odbija się na cenach obowiązujących w sklepach dopiero po kilku miesiącach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie