Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w emeryturach. To będzie miało wpływ na wysokość Twojej emerytury

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wysokość świadczeń emerytalnych zależy od szeregu zróżnicowanych czynników. Wśród nich wymienić można przypuszczalną długość życia obywateli naszego kraju. Polacy w związku z tym mogą zapoznać się ze zaktualizowaną przez GUS tablicą przedstawiającą szasowane średnie trwanie ich życia. Na podstawie tego ZUS wylicza należną emeryturę dla osób, które od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku złożą odpowiedni wniosek o wliczenie w poczet przyjmujących świadczenia emerytalne. Na ile więcej mogą liczyć nowi emeryci od 1 kwietnia 2022 roku?SZCZEGÓŁY >>> TUTAJ >
Wysokość świadczeń emerytalnych zależy od szeregu zróżnicowanych czynników. Wśród nich wymienić można przypuszczalną długość życia obywateli naszego kraju. Polacy w związku z tym mogą zapoznać się ze zaktualizowaną przez GUS tablicą przedstawiającą szasowane średnie trwanie ich życia. Na podstawie tego ZUS wylicza należną emeryturę dla osób, które od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku złożą odpowiedni wniosek o wliczenie w poczet przyjmujących świadczenia emerytalne. Na ile więcej mogą liczyć nowi emeryci od 1 kwietnia 2022 roku?SZCZEGÓŁY >>> TUTAJ >Przemyslaw Swiderski
Wysokość świadczeń emerytalnych zależy od szeregu zróżnicowanych czynników. Wśród nich wymienić można przypuszczalną długość życia obywateli naszego kraju. Polacy w związku z tym mogą zapoznać się ze zaktualizowaną przez GUS tablicą przedstawiającą szacowane średnie trwanie ich życia. Na podstawie tego ZUS wylicza należną emeryturę dla osób, które od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku złożą odpowiedni wniosek o wliczenie w poczet przyjmujących świadczenia emerytalne.

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Jak obecnie wylicza się średnią emeryturę?

Zmiany w emeryturach są bacznie obserwowane przez wszystkich zainteresowanych uzyskiwaniem świadczenia. Oczywiście emerytura nie zależy wyłącznie od tego. Wpierw konieczne jest obliczenie podstawy emerytury, na którą składają się takie czynniki jak m.in. staż pracy, stanowisko, zarobki w pracy i wiele innych. Na podstawie odpowiednich tabel i wzorów urzędnicy w ZUS naliczają emeryturę, która przysługuje obywatelowi z tytułu dotychczas odłożonych składek emerytalnych. Jeśli to zrobią, otrzymują podstawę obliczenia emerytury, a ta następnie jest odnoszona do przypuszczalnego trwania życia.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW POZNASZ >>> TUTAJ <<<

Średnie dalsze trwanie życia a wysokość świadczeń

Nie bez powodu mówi się, że ZUS nie lubi tych, którzy żyją szczególnie długo. Podstawa obliczenia emerytury jest dzielona przez średnie dalsze trwanie życia, które w statystykach podaje GUS. Z tego otrzymujemy emeryturę, której wysokość w takim przypadku powinna pozwalać ZUS-owi wyjść na swoje. Oznacza to, że jeśli ktoś żyje dłużej niż wskazana średnia „zarabia” na świadczeniu emerytalnym. Jednocześnie, jak można dostrzec na wspomnianym wcześniej wzorze, im krótsze średnie dalsze trwanie życia, tym większe są świadczenia, które miesięcznie otrzymamy.

Polecamy

Kiedy ostatnio „żyliśmy” tak krótko?

Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny widać wyraźny spadek liczby osób wchodzących w wiek emerytalny. To zaś oznacza, że zmieni się wysokość nowo przyznawanych emerytur. A ile teraz będziemy średnio żyć zdaniem GUS-u? Według urzędu średnie dalsze trwanie życia będzie wynosiło:

  • Dla 60-latek - jest to 238,9 miesiąca, czyli niemal 20 lat;
  • Dla 65-latków - jest to 196,2 miesiąca, czyli ponad 16 lat.

Polecamy

W stosunku do poprzedniego roku średnia długość dalszego życia Polaków według przewidywań GUS zmniejszyła się kolejno o 8,8 oraz 8,1 miesięcy. Warto przy tym nadmienić, że ostatnio „tak krótko żyliśmy” w 2003 roku. A jak to wpłynie na wysokość naszych emerytur?

Oczekiwana długość życia spadła - jak to wpłynie na emerytury?

Zdaniem specjalistów skrócenie średniej dalszej długości życia znajdzie bezpośrednie przełożenie na nasze emerytury. W przypadku kobiet mających 60 lat będzie to wzrost rzędu 3,7%, a w przypadku mężczyzn mających 65 lat będzie to wzrost o 4,1%. Choć za tą podwyżką stoi straszna statystyka krótszego życia, pozytywnym tego aspektem jest to, że osoby składające wniosek o przyznanie emerytury od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku.

Polecamy

Stała tendencja krótszego życia Polaków?

Statystyki GUS są o tyle zatrważające, że od 2020 roku średnie dalsze życie skróciło się u Polaków o niemal 2 lata. Jest to niepokojące, gdyż średnie życie skraca się również w przypadku osób młodszych. W przypadku 40-latków jest to skrócenie życia niemal o rok w stosunku do 2021.

Kontroluj swoje zdrowie

Materiały promocyjne partnera

Wzrost świadczeń - od czego zależy?

Warto przy tym pamiętać, że poza średnim czasem trwania życia na wysokość emerytur wpływ ma również waloryzacja. Ta na szczęście dotyczy już nie tylko nowych emerytów, ale i osoby, które już pobierają świadczenia emerytalne.

Polecamy

Zmiana formy zawiadomienia płatnika

Z dniem 1 kwietnia dojdzie również do jeszcze jednej zmiany. Od tego dnia ZUS zmienia formę informowania płatnika o wysokości obowiązującej go obecnie stopy procentowej związanej ze składką na ubezpieczenie wypadkowe. Dotychczas tego typu informacje były udzielane w formie papierowej. Jednak od 1 kwietnia 2022 roku płatnicy informacje te będą otrzymywać w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w emeryturach. To będzie miało wpływ na wysokość Twojej emerytury - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie