Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w ratownictwie medycznym. Co to oznacza dla pacjentów z regionu radomskiego?

Janusz Petz
Janusz Petz
Mazowiecki Urząd Wojewódzki poszukuje dyspozytorów medycznych oraz psychologów do pracy w uruchamianej od 1 stycznia dyspozytorni w Radomiu. Od nowego roku zmienia się system funkcjonowania dyspozytorni medycznych w całym kraju, których ma być zdecydowanie mniej niż w tej chwili.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Na stanowiska pracy w radomskiej dyspozytorni można aplikować online a zgłoszenie do pracy można złożyć poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: hhhp://dyspozytor-medyczny.pl. Szczegółowe informacje dotyczące niezbędnych wymagań stawianych kandydatom znajdują się na stronie: hhps://www.gov.pl/uw-mazowiecki/ogloszenia-o-prace. 

Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki do obowiązków dyspozytora medycznego należy: przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach, będących stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego (na przykład wypadki), ustalanie kolejności i ważności działań oraz wysyłanie zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, instruowanie osób udzielających pierwszej pomocy. Do zadań dyspozytora medycznego należy też przekazywanie osobie kierującej akcją ratowniczą informacji, które ułatwią prowadzenie medycznych czynności ratunkowych, powiadamianie o zdarzeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych, centrów urazowych, wyspecjalizowanych oddziałów szpitalnych lub jednostek współpracujących z systemem (między innymi Państwowej Straży Pożarnej, Policji, GOPR-u, TOPR-u.

Karetka od wojewody

Zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 1 stycznia 2021 roku Wojewoda ma tworzyć i prowadzić jedną dyspozytornię medyczną w województwie, ale na Śląsku i Mazowszu istnieje możliwość utworzenia dwóch dyspozytorni. Zgodnie z przepisami przejściowymi, które na to zezwalają, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował jednak, że powstaną 3 dyspozytornie – w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Dla pacjentów z regionu radomskiego zmiana nie oznacza nic niepokojącego, a dojazd karetki do osoby potrzebującej ma być nawet sprawniejszy niż dotychczas.  

Telefon ktoś odbierze

Rozwiązania, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia, były testowane od 2017 roku. Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego.

– Wdrożenie systemu oznacza, że zgłoszenie może obsłużyć dyspozytor z dowolnego miejsca w Polsce. Osoba pracująca w Warszawie czy w Radomiu dysponuje tymi samymi danymi w zakresie dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, co dyspozytor z sąsiedniego województwa.  Najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Podkreślam z całą stanowczością, że bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone. System jest cały czas doskonalony, żeby czas dojazdu skracać. System pozwala na sprawniejszą pomoc zwłaszcza w zdarzeniach z udziałem znacznej liczby poszkodowanych, na przykład w wypadkach drogowych kiedy trzeba dysponować więcej zespołów oraz koordynować zdarzenie z innymi służbami – mówił podczas jednej z konferencji prasowych w Radomiu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie