Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w systemie ratownictwa medycznego na Mazowszu. Będzie pięć dyspozytorni czy tylko trzy? Wojewoda czeka na opinię gmin

Marcin Genca
W proponowanym nowym planie ratownictwa na Mazowszu, rejon w Radomiu miałby obsługiwać znacznie większy obszar.
W proponowanym nowym planie ratownictwa na Mazowszu, rejon w Radomiu miałby obsługiwać znacznie większy obszar. fot. archiwum / tadeusz klocek
Wojewoda mazowiecki przedstawił dwa warianty nowego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Mazowsza. W jednym dyspozytorni jest nadal pięć, w drugim - tylko trzy. Teraz projekt będzie konsultowany z samorządami. Zmiany miałyby wejść w życie od 1 kwietnia.

W czwartek wojewoda Zdzisław Sipiera poinformował, że samorządom przekazano propozycję dwóch wariantów nowego planu ratownictwa medycznego: z trzema lub pięcioma dyspozytorniami, które mają pomóc w dostosowaniu do planowanych zmian ustawowych, wchodzących w życie w 2021 roku.

Sprzeciw sejmiku

Przeciwko wariantowi z trzema dyspozytorniami zaprotestowali już radni sejmiku mazowieckiego. Ich zdaniem, takie rozwiązanie oznacza, że nieliczne dyspozytornie będą musiały obsłużyć o wiele większy teren, a co za tym idzie znacznie większą liczbę mieszkańców. Zdaniem radnych, grozi to utrudnieniami w przekazie informacji w sytuacjach nagłych, gdzie liczy się każda sekunda. Poza tym nie zawsze dyspozytor z innej części województwa będzie tak dobrze znał specyfikę innego obszaru i wiedział do którego szpitala w danym momencie jest szybszy dojazd i który będzie odpowiedni, by ratować życie pacjenta.

Większe rejony operacyjne

Jak informuje zespół prasowy wojewody mazowieckiego, w projekcie, przedstawionym do zatwierdzenia przez ministra zdrowia, jest proponowana likwidacja tylko jednego rejonu operacyjnego - w Grodzisku Mazowieckim. W nowym planie zmieniono jednocześnie zakres przypisania powiatów do dyspozytorni medycznych. Rejon Operacyjny Radom miałby dodatkowo obsługiwać powiaty grodziski, żyrardowski oraz warszawski zachodni.

Ubywa dyspozytorni, ale przybywa karetek

Według wojewody, proces zmniejszenia liczby dyspozytorni rozpoczął się już w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało 29, w 2012 roku pozostało sześć, a w 2017 roku zmniejszono ich liczbę do pięciu, przy pozostawieniu rejonu operacyjnego.
„Wojewoda, mając na uwadze zapewnienie mieszkańcom należytej opieki medycznej, dba by wzrastała liczba karetek na Mazowszu. Na przestrzeni ostatnich 3 lat liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 w roku 2015, do 196 w 2018 r.” - czytamy w komunikacie zespołu prasowego wojewody.

Samorządy mają głos

Kierując plan do konsultacji z samorządami wojewoda zapewnia, że przedstawione uwagi będą uwzględniane. Tłumaczy również, że przy projekcie brano pod uwagę realne możliwości dyspozytorni medycznych oraz zapewnienie odpowiedniej liczby dyspozytorów medycznych w rejonach.
Ostateczny schemat lokalizacji dyspozytorni medycznych w województwie ma zostać określony do połowy 2020 roku.

Kto będzie jeździł erką?

Kto będzie świadczył usługi ratownictwa medycznego na terenie regionu i województwa po 1 kwietnia? Według wojewody, obowiązujące umowy na świadczenie usług są ważne do 31 marca.
Przygotowywany projekt planu, obowiązującego od 1 kwietnia ma być podstawą do otwarcia konkursu na realizację świadczeń, w którym może wystąpić każdy podmiot spełniający wymogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie