Znamy laureata Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. Kto w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence?

Barbara Koś
Aleksandra Lipczak otrzymała Nagrodę Literacką Gombrowicza. Nagrodę wręczyli laureatce prezydent, Radosław Witkowski i Jarosław Krzyżanowski, sponsor. Nagroda wynosi 40 tysięcy złotych.
Aleksandra Lipczak otrzymała Nagrodę Literacką Gombrowicza. Nagrodę wręczyli laureatce prezydent, Radosław Witkowski i Jarosław Krzyżanowski, sponsor. Nagroda wynosi 40 tysięcy złotych. Muzeum imienia Gombrowicza we Wsoli/Facebook
Aleksandra Lipczak - książka "Lajla znaczy noc", została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. W ramach rezydencji literackiej miesiąc w Vence spędzi Maciej Bobula - książka "Szalejów".

Uroczystość ogłoszenia laureata Nagrody odbyła się w sobotę, 18 września, w sali imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Był to jednocześnie finał festiwalu "Opętani literaturą", organizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

W imieniu organizatorów powitał wszystkich obecnych na Gali Nagrody Michał Nogaś. Szefowie Muzeum, Tomasz Tyczyński i Ewa Witkowska, odczytali list od Rity Gombrowicz, honorowej patronki Nagrody. - Cieszę się, że mimo pandemii możemy się wszyscy zjednoczyć koło literatury - napisała Rita Gombrowicz, gratulując nominowanym do Nagrody i jej laureatom.

O znaczeniu Nagrody nie tylko dla Radomia, ale i polskiej literatury mówił prezydent Radomia, Radosław Witkowski.- Ta nagroda oddaje głos młodym autorom i przyczynia się do ich późniejszych sukcesów - podkreślił Radosław Witkowski. - Gratuluję wszystkim nominowanym. Następnie wyświetlono krótki film prezentujący nominowanych - dodał.

Kapituła Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza postanowiła, że w szóstej edycji nominuje do Nagrody następujących twórców i książki. Maciej Bobula - "Szalejów", Wydawnictwo j, Dominika Horodecka - "Wdech i wydech", Wydawnictwo Warstwy, Jolanta Jonaszko - "Portrety", Wydawnictwo Forma, Aleksandra Lipczak - "Lajla znaczy noc", Wydawnictwo Karakter i Maciej Topolski - "Niż", Korporacja Ha!art.

Nominowanych poproszono na scenę, na której prezydent Witkowski wręczył im statuetki i symboliczne czeki na 5 tysięcy złotych, które w realu otrzymają młodzi autorzy.

Potem przedstawiono laureata Nagrody, który ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence. To Maciej Bobula, autor książki "Szalejów". Jest ona zbiorem ściśle powiązanych opowiadań, które łączy przede wszystkim tytułowe miejsce, wieś w Kotlinie Kłodzkiej, ale także swoisty rodzaj wrażliwości. Wieś, w której mieszkańcy oswajają tożsamościowe rozdarcie na przestrzeni trzech kolejnych pokoleń. Symboliczny bilet do Vence wręczył nagrodzonemu prezes firmy Zakłady Automatyki Kombud S.A. Artur Marcinkiewicz, bo właśnie Kombud jest sponsorem tej formy nagrody.

I wreszcie przyszedł moment na ogłoszenie laureata Nagrody głównej. Zbigniew Kruszyński, członek Kapituły, odczytał werdykt: laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza została Aleksandra Lipczak - za książkę "Lajla znaczy noc".

W książce rozpiętej między historią a współczesnością i między esejem, a reportażem, autorka dekonstruuje popularne symbole Hiszpanii (flamenco, mozaiki, palmy), odsłaniając ich muzułmańsko-arabskie korzenie. Pokazuje, jak dzisiaj Andaluzja obchodzi się ze swym dziedzictwem. Przez osiem wieków południe Hiszpanii i okoliczne regiony zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem , oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu

Laudację w imieniu Kapituły wygłosiła Anna Kałuża, podkreślając ponadczasowe wartości tej książki ukazującej wielokulturowość i wielość religii na małym skrawku Hiszpanii, a także rytm i precyzję prozy.
- Autorka szuka odpowiedzi na aktualne pytania w odległych czasach. Są one związane z możliwością i koniecznością wspólnego zamieszkiwania tego samego skrawka ziemi przez różnych ludzi, różne języki, różne religie, wartości idee. Lipczak pokazuje nam alternatywne porządki wobec modelu kulturowych relacji, jakie dziś znamy. Zwraca uwagę, że moralność, prawo i edukację powinniśmy i możemy ugruntować na różnych współistniejących ze sobą podstawach - mówila Anna Kałuża.

Dziękując Kapitule na Nagrodę Aleksandra Lipczak nawiązała do obecnej sytuacji uchodźców na granicy polsko- białoruskiej, cytując przekazy o ich dramatycznej sytuacji.

- Wczoraj polski Sejm przyjął ustawę legalizującą to, co się dzieje na naszej wschodniej granicy, legalizującą tortury, wywożenie ludzi bez dania im jakichkolwiek szans na to by się ubiegać o ochronę międzynarodową – mówiła laureatka. - Nie pozwalajmy, by nasze państwo rzekomo w naszym imieniu dopuszczało się takich zbrodni, by traktowało tak bestialsko ludzi, których jedyną przewiną jest to, że szukają w Europie bezpiecznego schronienia. -podkreśliła Aleksandra Lipczak.

Nagrodę wręczyli laureatce prezydent, Radosław Witkowski i Jarosław Krzyżanowski, sponsor. Nagroda wynosi 40 tysięcy złotych. Aleksandra Lipczak otrzymała także "lornetkę gombrowiczowską", ponieważ był to ulubiony przyrząd Gombrowicza. Galę uświetnił koncert Ewy Bem.

Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie