Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy terminy budowy obiektów Akademii Radomiaka na Koniówce. Wiemy jak będą wyglądały. Zobacz wizualizacje i mapy

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak ma wyglądać główny budynek Centrum Sportowo - Szkoleniowego Akademia Radomiaka na Koniówce na działce położonej najbliżej ulicy Czarneckiego. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Tak ma wyglądać główny budynek Centrum Sportowo - Szkoleniowego Akademia Radomiaka na Koniówce na działce położonej najbliżej ulicy Czarneckiego. Więcej na kolejnych zdjęciach. Pracownia Roberta Kornatki
Już w tym roku na radomskiej Koniówce powstaną dwa pierwsze boiska dla młodych piłkarzy Akademii Radomiaka. Stanie się to możliwe dzięki przekazaniu przez miasto trzech działek Fundacji Radomiaka za symboliczną opłatę. Znamy już plany budowy, mamy też wizualizacje Akademii Radomiaka.

Już tym roku na Koniówce w Radomiu powstaną dwa pierwsze boiska Akademii Radomiaka

- Przewidujemy, że wszystkie formalności związane ze sporządzeniem aktu notarialnego i przejęciem działek potrwają 6-7 tygodni. Potem od razu chcemy rozpocząć roboty ziemne - mówi Robert Kornatka, radomski architekt.

Jego pracownia przygotowała projekt obiektów Centrum Sportowo - Szkoleniowego, które ma powstać u zbiegu ulic Stefana Czarnieckiego i Folwarcznej na Koniówce.

Boisko „w balonie” w Akademii Radomiaka

Skąd taki pospiech?
- Pieniądze, które spodziewamy się dostać są „nieprzechodnie” na następny rok. Trzeba inwestycję zrealizować w tym roku i rozliczyć ją do 31 grudnia - mówi Robert Kornatka. Zdecydowano, że w tym roku powstaną dwa boiska - jedno trawiaste, drugie zadaszone. Ograniczenia dotyczące konieczności szybkiego rozliczenia dotacji wymusiły też technologię. Zadaszenie jednego z dwóch boisk będzie pneumatyczne, czyli ma być to pospolity „balon”.

W następnym roku powstaną dwa kolejne boiska, w dalszej kolejności jest budowa budynku z miejscami noclegowymi, będą też szatnie. To nie koniec zamierzeń inwestycyjnych, bo kolejne boiska miałyby powstawać na sąsiadujących działkach, ale tutaj jest kwestia nieuregulowanych spraw właścicielskich, do tych działek rości sobie prawa wspólnota mieszkańców. Obecnie na dwóch z trzech działek, gdzie powstaną obiekty sportowe wykorzystywane jest przez miłośników jazdy motocyklowej po dziurach i miłośników samochodów z napędem na cztery koła. Trzecia działka, ta na której powstanie budynek centrum i największa ilość miejsc parkingowych to obecnie prawdziwy busz z gęsto splecionymi krzakami, na dodatek teren jest podmokły.

- Teren jest rzeczywiście trudny, ale z inżynieryjnego punktu widzenia ten problem ta się pokonać. Nie powinno być większych problemów - mówi Robert Kornatka.

Tak głosowali radomscy radni

Radni Rady Miejskiej w Radomiu w poniedziałek 27 czerwca zgodzili się przekazać z 99 procentową bonifikatą prawie 7-hektarowy teren na Koniówce Fundacji Radomiak Radom z przeznaczeniem na budowę obiektów, które będą służyły młodym piłkarzom Akademii Piłkarskiej Radomiaka. 9 radnych głosowało „za”, 8 „przeciw”, 5 osób wstrzymało się od głosu. Co ciekawe głosowanie przebiegało „w poprzek” podziałów politycznych w radzie. „Przeciw” byli zarówno radni z Prawa i Sprawiedliwości jak i z Koalicji Obywatelskiej. Również „za” byli radni z obu ugrupowań.

Szeroko na ten temat pisaliśmy

.
Po wycenie rynkowej i zastosowaniu bonifikaty Fundacja zapłaci za działki tylko 23 267 złotych.

Podczas sesji radni dopytywali jednak o źródła finansowania całego projektu, ale też o szczegóły umowy, która będzie zawarta pomiędzy miastem i fundacją.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik zapewniał, że celem inwestycji będzie cel niezarobkowy, a o zabezpieczenie tego zapisu postarają się prawnicy. Powiedział jednak, że w przypadku niezrealizowania w wyznaczonym czasie całej inwestycji miasto w razie realizacji prawa do pierwokupu będzie musiała zapłacić za poniesienie nakładów.

- Sam pomysł, idea powstała, gdy okazało się, że jest program dotyczący drużyn ekstraklasowych i 1-ligowych. Nie można wydawać pozyskanych pieniędzy na bieżącą działalność klubu, wypłaty dla piłkarzy. Te pieniądze mogą być wykorzystane jedynie na infrastrukturę, czyli na przykład na budowę stadionu. Wskutek dobrych relacji Radomiaka z Ministerstwem Sportu okazało się, że można skorzystać z 10 milionów złotych, ale musimy mieć swój teren. Nie może być w tym przypadku dzierżawy. Mówimy o programie dotyczącym akademii piłkarskiej, bo to jest podstawa działalności klubów. Mamy mnóstwo chętnych dzieciaków, których można odciągnąć od komputerów. Trzeba mieć świadomość, że będą też wykorzystane pieniądze Radomiaka - mówił Sławomir Stempniewski, prezes Radomiaka.

Zobaczcie wizualizacje Akademii Radomiaka i jak miejsce gdzie powstanie wygląda dziś

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie