Znani radomianie będą kwestować na ratunek cmentarza

  Znani radomianie będą kwestować na ratunek cmentarza

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Remont zabytkowego grobu Franciszki Ogińskiej zakończono we wrześniu.

  Remont zabytkowego grobu Franciszki Ogińskiej zakończono we wrześniu. ©Tadeusz Klocek

  Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego zaprasza na kolejną zbiórkę pieniędzy
  Remont zabytkowego grobu Franciszki Ogińskiej zakończono we wrześniu.

  Remont zabytkowego grobu Franciszki Ogińskiej zakończono we wrześniu. ©Tadeusz Klocek

  Kwesta już w weekend


  W sobotę, 30 października i w niedzielę, 31 października, kwesta będzie prowadzona w godzinach 10 - 16. W poniedziałek, 1 listopada, kwesta odbędzie w godzinach 10 - 17. Oczekiwany jest każdy chętny, który chciał pomóc członkom Społecznego Komitetu w ratowaniu zabytkowych grobów.  Na co pójdą pieniądze?

  Na co pójdą pieniądze?


  Barbara Pikiewicz ze Społecznego Komitetu: - Na odrestaurowanie grobu Franciszka Truszczyńskiego, żołnierza napoleońskiego, odnalezionego podczas programu "Epitafium 21". Ten radomianin został pochowany na cmentarzu w 1820 roku. Jeśli przypomnieć, że nekropolia została założona w 1812 roku, oznacza to, że żołnierza pochowano tam osiem lat po powstaniu cmentarza. Także na restauracje XIX wiecznego grobu lekarza Leona Przybyłko. Prace już rozpoczęliśmy, ale te groby są bardzo zniszczone i wymagają żmudnych i kosztownych prac.  - W tym roku kwestować będziemy trzy dni - mówi Barbara Pikiewicz, wiceprzewodnicząca Społecznego Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.
  W kolejnej kweście na rzecz ratowania zabytkowych grobów na terenie najstarszej nekropolii naszego miasta zapowiedziało swój udział bardzo wiele osób.

  ZNANE OSOBY Z PUSZKAMI

  - Wśród nich przedstawiciele władz Radomia z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem na czele, posłowie Marzena Wróbel, Radosław Witkowski i Marek Wikiński - wylicza Barbara Pikiewicz. - Będzie tez oczywiście minister Ewa Kopacz, która co roku wspiera naszą akcję.

  Do pomocy przy kweście zgłosiło się już kilkudziesięciu wolontariuszy, głównie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. W ubiegłym roku kwestowało też blisko 40 radomian, którzy sami zgłaszali się po puszki do organizatorów. Oczekiwany jest każdy chętny, który chciał pomóc członkom Społecznego Komitetu w ratowaniu zabytkowych grobów.

  ZEBRALI OKOŁO 200 TYSIĘCY

  - Do tej pory Społeczny Komitet zebrał około 200 tysięcy złotych - podkreśla Barbara Pikiewicz ze Społecznego Komitetu Ratowania Cmentarza Rzymskokatolickiego. - Dlatego możemy odnawiać groby. Renowację grobów zawdzięczamy zatem wyłącznie radomskiemu społeczeństwu.

  Największym spośród wyremontowanych grobowców jest zabytkowy grób rodziny Dzikowskich, na którego renowację wydano 110 tysięcy złotych. Prace przy tym obiekcie trwały kilka lat, a teraz radomianie mogą już oglądać cały odrestaurowany nagrobek.

  Rok temu zebrano dokładnie 33 tysiące złotych i 500 złotych. - Pomogła pogoda, a przede wszystkim hojność radomian - mówi Barbara Pikiewicz. - Ta kwota wynosi tylko nieco mniej niż zebrana przez nas w roku 2008, kiedy to członkowie Komitetu i wolontariusze zebrali ponad 35 tysięcy 700 złotych - przypomina nasza rozmówczyni.

  KOLEJNE ZABYTKI

  Na co w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone pieniądze radomian? - Na odrestaurowanie grobu Franciszka Truszczyńskiego, żołnierza napoleońskiego, odnalezionego podczas programu "Epitafium 21" - mówi Barbara Pikiewicz. - Ten radomianin został pochowany na cmentarzu w 1820 roku. Jeśli przypomnieć, że nekropolia została założona w 1812 roku, oznacza to, że żołnierza pochowano tam osiem lat po powstaniu cmentarza. Także na restauracje XIX wiecznego grobu lekarza Leona Przybyłko. Prace już rozpoczęliśmy, ale te groby są bardzo zniszczone i wymagają żmudnych i kosztownych prac.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>