Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znieczulenie zwenątrzoponowe dla rodzących mam w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Lekarze i położne po specjalistycznych szkoleniach

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
- Jesteśmy jedną z nielicznych placówek w regionie, gdzie położne mają kursy anestezjologiczne przygotowujące do odbierania porodów w warunkach znieczulenia zewnątrzoponowego. zapraszamy panie, w u nas będą bezpieczne - mówi Agnieszka Nocoń, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.
- Jesteśmy jedną z nielicznych placówek w regionie, gdzie położne mają kursy anestezjologiczne przygotowujące do odbierania porodów w warunkach znieczulenia zewnątrzoponowego. zapraszamy panie, w u nas będą bezpieczne - mówi Agnieszka Nocoń, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Izabela Kozakiewicz
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczne dla mamy i dla noworodka, przyspiesza poród, pomaga rodzącej i personelowi oddziału. - To złoty standard w położnictwie, coś na co kobiety czekały. Zapraszamy przyszłe mamy. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że taka procedura jest wreszcie w naszym szpitalu - mówi Martyna Stępniewska, zastępca kierownika Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Znieczulenie zwenątrzoponowe dla rodzących mam w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Lekarze i położne po specjalistycznych szkoleniach

Znieczulenie zewnątrzoponowe to już standard w oddziałach ginekologiczno - położniczych. Do placówek, które oferują taką procedurę przyszłym mamą dołączył też Radomski Szpital Specjalistyczny.

- Mam przyjemność ogłosić, że już oferujemy znieczulenie zewnątrzoponowe w naszym szpitalu. To był ważny punkt wielu rozmów z młodymi radomiankami. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia tej usługi w szpitalu. Młode mamy, radomianki zapraszam do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, mamy tu bardzo dobre warunki. Będziecie drogie mamy w bardzo dobrych rękach

- mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Przygotowania trwały od kilku miesięcy. Przede wszystkim trwały szkolenia personelu, a więc lekarzy, ale także położnych. Ustalane były też standardy z lekarzami anestezjologami. I właśnie opieka anestezjologów była największą przeszkodą we wprowadzeniu znieczulenia zewnątrzoponowego do pakietu usług oferowanych na porodówce miejskiego szpitala. Ale wszystko udało się ułożyć.

- Sama procedura polega na podaniu niewielkiej dawki leku w przestrzenie przy kręgosłupie. Daje to doskonała kontrolę dolegliwości bólowych, znacznie przyspiesza przebieg porodu nie mając przy tym negatywnego wpływu na wzrost powikłań okołoporodowych, czy stan noworodka. Nasze pacjentki mają też taką zaletę znieczulenia, że poród przebiega dużo szybciej niż bez znieczulenia. Minimalizowane jest ryzyko chociażby wystąpienia depresji poporodowej

- wyjaśnia doktor Martyna Stępniewska.

Zobacz więcej:

Są też przeciwwskazania, ale ich lista jest krótka. To między innymi problemy z krzepnięciem krwi, czy też niektóre choroby neurologiczne, czy kardiologiczne. Do znieczulenia pacjentki są kwalifikowane po zgłoszeniu przez nie takiej potrzeby.

Znieczulenie zewnątrz oponowe w szpitalu pod opieką lekarzy i położnych

- Najważniejszym wskazaniem są silne dolegliwości bólowe pacjentki. Na życzenie pacjentki będzie wykonana konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który po wykluczeniu przeciwwskazań zakwalifikuje pacjentkę do rodzaju znieczulenia i obejmie ją swoją opieką podczas całego trwania znieczulenia i porodu. Jeżeli pacjentka nie będzie się kwalifikowała do znieczulenia przewodowego nie pozostanie bez opieki, mamy dostępne inne metody znieczulenia, jak znieczulenie dożylne - mówi Martyna Stępniewska.

Pacjentki, które zgłoszą się do porodu w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym będą miały zapewnioną opiekę położonych, które skończyły kursy anestezjologiczne.

Zobacz więcej:

- Jesteśmy jedną z nielicznych placówek w regionie, gdzie położne mają kursy anestezjologiczne przygotowujące do odbierania porodów w warunkach znieczulenia zewnątrzoponowego. Mamy dosyć dużą grupę tych położnych, każda pacjentka będzie miała swoją położoną. Kurs trwał pół roku, w międzyczasie były również szkolenia w klinikach w Warszawie. Miałyśmy czas, żeby się nauczyć, przygotować

- mówi Agnieszka Nocoń, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

- Zapraszamy mamy do porodów w naszym szpitalu. Wprowadzenie procedury znieczulenia zewnątrzoponowego trochę trwało. Ale to wszystko było po, żeby panie czuły się bezpiecznie, żeby opieka nad mamami i noworodkiem była przygotowana w 100 procentach - dodaje Magdalena Firlej, kierownik Oddziału Neonatologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto