Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz dwie nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
Rzeźbiarz Jan Szczepkowski.
Rzeźbiarz Jan Szczepkowski. Centrum Rzeźby Polskiej
W sobotę, 28 czerwca, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na dwie nowe wystawy.
Dekoracyjny, płaskorzeźbionego fryz na rotundzie sali obrad Sejmu RP (wykonany w latach 1927–1928) .
Dekoracyjny, płaskorzeźbionego fryz na rotundzie sali obrad Sejmu RP (wykonany w latach 1927–1928) .
Centrum Rzeźby Polskiej

Dekoracyjny, płaskorzeźbionego fryz na rotundzie sali obrad Sejmu RP (wykonany w latach 1927-1928) .

(fot. Centrum Rzeźby Polskiej )

Pierwsza, monumentalna, zatytułowana "Jan Szczepkowski (1878-1964)- wystawa jubileuszowa z okazji 50. rocznicy śmierci artysty otwarta zostanie o godzinie 14 w Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej.

Jan Szczepkowski to wybitny polski rzeźbiarz, autor największego sukcesu polskiej sztuki na wystawie światowej. W roku 1925 na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu Jan Szczepkowski został laureatem Grand Prix.

Grand Prix przyniosła artyście "Kapliczka Bożego Narodzenia" wykonana w drewnie sosnowym z elementami sztuki użytkowej" także francuską Legię Honorową. Dzieło zakupił francuski rząd.

Do dzisiaj artysta kojarzony jest z tym właśnie dziełem, choć w jego dorobku znajdziemy znacznie więcej doskonałych realizacji. Z jego monumentalnymi pracami stykamy się często, nie zadając sobie sprawy z autorstwa.

Tak jest w przypadku dekoracyjnego, płaskorzeźbionego fryzu na rotundzie sali obrad Sejmu RP (wykonany w latach 1927-1928) lub z pomnikami Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki na Placu Teatralnym w Warszawie

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku podjęło się ogromnego przedsięwzięcia - zorganizowania pierwszej, na tak dużą skalę, monograficznej wystawy artysty i publikacji albumu, poświęconego jego twórczości.

W realizację włączyła się również rodzinna Fundacja imienia Jana Szczepkowskiego w Milanówku oraz Milanowskie Centrum Kultury.

To właśnie w tym mieście artysta spędził większość swojego życia, tutaj pozostawił wiele prac, będących obecnie własnością Gminy Milanówek.

Tłem życia i twórczości Jana Szczepkowskiego były przełomowe momenty polskiej historii i zmieniające się parokrotnie epoki w sztuce.

Urodzony w 1878 roku, zaczynał działalność w kraju, którego nie dało się wskazać na mapie, choć panującemu wtedy prądowi kulturowemu nadano określenie Młoda Polska.

Ten okres ukształtował go jako artystę i wskazał źródła inspiracji, o których, mimo upływającego czasu, nigdy nie zapomniał.

Dojrzały etap twórczości zbiegł się z rozwojem niepodległego już państwa i ideą zdefiniowania polskiej sztuki narodowej.

Wtedy to artysta odnosił największe sukcesy zawodowe, realizując się także jako pedagog. Jego prace były prezentowane także na wystawach zagranicznych w Wiedniu, Kopenhadze, Padwie, Rzymie, Berlinie, Belgradzie i Nowym Jorku.

Na lata po II wojnie światowej przypada ostatni okres jego aktywności, polegający głównie na włączeniu się w proces odbudowy stolicy ze zniszczeń wojennych.

Zgromadzone na wystawie ponad 80 rzeźb zilustruje wszystkie te okresy i da pełny obraz jego sztuki.

Głównym celem wystawy jest ukazanie Szczepkowskiego jako artysty wszechstronnego, sięgającego z równą swobodą do tradycyjnych technik i materiałów rzeźbiarskich, takich jak drewno, kamień czy brąz, jak do sztuki użytkowej - ceramiki czy meblarstwa.

Zgromadzone eksponaty pochodzą ze zbiorów muzealnych, samorządowych i prywatnych. Prace użyczyło m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne m. Krakowa czy Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Znaczącą kolekcję rzeźb przekazało Milanowskie Centrum Kultury, a najciekawsze portrety rodzinne pochodzą ze zbiorów wnuczki artysty - Ewy Mickiewicz.

Wystawa czynna będzie do 21 września 2014 roku.

Po wernisażu w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Galerii Oranżeria otwarta zostanie wystawa prac Włodzimierza Ciesielskiego.

Artysta tworzy cykle wysublimowanych rzeźb inspirowanych naturą, świat dużych i małych form, niekiedy jubilerskich w swej doskonałości i finezji.

Wibrujące faktury i spękania są widomym znakiem upływu czasu, co znajduje swoje świadectwo w kodzie natury. Na wystawie artysta zaprezentuje kilkanaście prac z różnych okresów twórczości, wykonanych w wielu gatunkach drewna, niekiedy w połączeniu z kamieniem.

Artysta urodził się w 1934 r. W latach 1952-58 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi; dyplom w 1959 r. Od 1958 roku był asystentem w pracowni rzeźby prof. Mieczysława Szadkowskiego, a w latach 1960-78 nauczycielem rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W latach 1976-2004 prowadził pracownię rzeźby w ASP w Łodzi.

Wystawa "Włodzimierz Ciesielski - wybór prac" będzie czynna do 3 sierpnia.

Rzeźba Jana Szczepkowskiego.
Rzeźba Jana Szczepkowskiego. Centrum Rzeźby Polskiej

Rzeźba Jana Szczepkowskiego.
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie