Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętnili w Radomiu 74. rocznicę rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego

Aleksandra Szymańska
6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej upamiętniła rocznicę śmierci Pileckiego. Więcej na kolejnych zdjęciach.
6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej upamiętniła rocznicę śmierci Pileckiego. Więcej na kolejnych zdjęciach. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
W środę, 25 maja społeczność 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętniła 74. rocznicę rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego. Zapalono znicze na Placu Jagiellońskim w Radomiu oraz pod tablicą rotmistrza Pileckiego przy Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu.

W środę, 25 maja społeczność 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na Placu Jagiellońskim upamiętniła 74. rocznicę rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego. Po raz pierwszy żołnierze z brygady we współpracy z radomską delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zespołem Szkół Samochodowych imienia rotmistrza Pileckiego upamiętniła Pileckiego na terenie miasta.
O godzinie 21:30 (w godzinę śmierci Pileckiego) na Placu Jagiellońskim w Radomiu zapłonęło 150 zniczy ułożonych w nazwisko rotmistrza. Jednocześnie znicze zapłonęły pod tablicą rotmistrza Pileckiego przy Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu.

W uroczystości udział wzięli żołnierze 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu na czele z zastępcą dowódcy brygady - podpułkownikiem Rolandem Waszkowiakiem, naczelnik radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Danuta Pawlik oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej - Paweł Dycht.

Obchody zorganizowało Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych przy współpracy w Instytutem Pamięci Narodowej. Patronem obchodów była 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, która włączyła się w zorganizowanie uroczystości.

25 maja 1948 roku o godzinie 21:30 rotmistrz Witold Pilecki po pokazowym procesie został zamordowany strzałem w tył głowy. Zarzuty, które usłyszał podczas sfingowanego procesu dotyczyły nielegalnego posiadania broni, przygotowywania zamachów zbrojnych na prominentów reżimu oraz posługiwania się fałszywymi dokumentami. W mokotowskim więzieniu spędził prawie rok, gdzie był torturowany i przesłuchiwany w nieludzkich warunkach. Chociaż od śmierci Pileckiego minęły już 74 lata, to do tej pory nie odnaleziono jego ciała. Badacze, jako prawdopodobne miejsce pochówku Witolda Pileckiego wskazują tak zwaną "Łączkę" - kwaterę Ł cmentarza Powązkowskiego.

Znicze zapalono również na cmentarzu Powązkowskim w prawdopodobnym miejscu pochowania Witolda Pileckiego oraz pod pamiątkową tablicą w Poznaniu.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto