Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Obrony Terytorialnej z Radomia i Grójca zapraszają nowych ochotników. Szkolenia jeszcze w tym roku

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwają w sumie trzy lata. Jednym z jego elementów są zajęcia na poligonie.
Szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwają w sumie trzy lata. Jednym z jego elementów są zajęcia na poligonie. Wojska Obrony Terytorialnej
Chcesz wstąpić w szeregi terytorialsów, ale jeszcze się wahasz? Potrzebujesz uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Skontaktuj się z żołnierzami. 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza.

- Jeżeli chciałbyś uzyskać więcej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, zadzwoń lub napisz do żołnierzy odpowiedzialnych za kontakt z kandydatami do służby w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Mobilne Zespoły Rekrutacyjne - to nasz nowy projekt, który ma za zadanie wsparcie rekrutacji do najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych - mówi szeregowy Marlena Rosłaniec, rzecznik prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Poznajcie rekruterów

Mobilne zespoły tworzą żołnierze tej formacji, którzy od kilkunastu miesięcy pełnią Terytorialną Służbę Wojskową w 61 batalionie lekkiej piechoty w Grójcu oraz 62. batalionie w Radomiu. Są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie kandydata wykorzystując własne doświadczenie oraz szkolenia, które przeszli. Headhunterzy (w wolnym tłumaczeniu - łowcy głów) pomogą wypełnić wniosek o powołanie do służby, a następnie w imieniu rekruta złożą dokumenty do Wojskowych Komend Uzupełnień.

Od momentu złożenia wniosku do czasu odebrania karty powołania, czekają na kandydata do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej badania lekarskie i psychologiczne, zapoznanie z jedną z jednostek wojskowych w zależności od miejsca zamieszkania oraz komisja kwalifikacyjna. Małgorzata Brzostowska (numer telefonu do niej 509-352-273), Małgorzata Nowicka (530-103-089) oraz Diana Przepiórka (570-778-004) odpowiadają za powiaty: radomski, białobrzeski, kozienicki, zwoleński, lipski, szydłowiecki, przysuski. Marlena Rosłaniec (781-049-504) jest rekruterem odpowiadającym za powiaty grójecki, garwoliński, otwocki oraz piaseczyński.

Przysięga na zakończenie

Dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją wojskową drogę w trybie 16-dniowym, najbliższe szkolenie podstawowe rozpoczyna się 3 października w Grójcu, natomiast zajęcia programowe odbywać się będą ponad 400 kilometrów od miejsca wcielenia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Ostatnie szkolenie podstawowe, jakie przeprowadzi w roku 2020 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, rozpocznie się 28 listopada w Radomiu. Oba szkolenia zakończą się przysięgą wojskową.

O przyjęcie w szeregi terytorialsów mogą ubiegać się rezerwiści oraz osoby, które do tej pory nie pełniły w żadnej formie służby wojskowej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), mogą zostać terytorialsami.

Trzyletnie szkolenie

Jakie warunki muszą spełnić kandydaci do służby? Podstawowe wymagania to, między innymi: obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, a także niekaralność. Ponadto kandydaci na żołnierzy Obrony Terytorialnej nie mogą pełnić czynnej służby w innych formacjach mundurowych oraz nie posiadać przydziału kryzysowego.

Proces szkolenia każdego terytorialsa jest rozłożony w czasie. Rozpoczyna się od 16-dniowego szkolenia podstawowego, które jest przeznaczone dla osób, które nie pełniły wcześniej służby wojskowej w żadnej formie. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze, trwające osiem dni. Oba szkolenia otwierają 3-letni cykl szkoleniowy przeznaczony dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. W pierwszym roku służby odbywa się szkolenie ogólnowojskowe, w drugim specjalistyczne, natomiast trzeci rok to szkolenie zgrywające pododdziały.

Żołnierze Obrony Terytorialnej mają za zadanie pomagać mieszkańcom między innymi w czasie klęsk żywiołowych. W tym roku oba bataliony z naszego regionu działały w ramach akcji „Odporna wiosna”, która miała na celu zwalczanie skutków koronawirusa.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie