Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze ukraińscy walczą na wojnie bronią z Radomia. Chwalą słynny Grot. Zobacz wideo

Janusz Petz
Janusz Petz
MSBS Grot opracowany i produkowany w Radomiu.
MSBS Grot opracowany i produkowany w Radomiu. Fabryka Broni "Łucznik"
Radomskie karabinki szturmowe MSBS GROT dobrze sprawdzają się na frontach wojny w Ukrainie – wynika z opinii ukraińskich żołnierzy. Nie wiadomo dokładnie ile broni w Radomia jest w użytkowaniu tamtejszych formacji.

Ukraiński żołnierz chwali konstrukcję z Radomia

W sieci można znaleźć film, w którym ukraiński żołnierz wychwala „natowski” karabinek trzymając w ręku podstawową wersję Grota. Mówi, że to broń poręczna, super lekka i ma wiele zalet. Jak ważną rolę odgrywa w konflikcie broń radomska ? Tego dokładnie nie wiemy. Strona polska dość zazdrośnie strzeże wszelkich informacji dotyczących dostaw broni na Ukrainę. Jednak już drugiego dnia wojny, 25 lutego, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy do spraw komunikacji strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony Ołeksij Arestowycz informował, że Polska przekaże ukraińskim wojskom 10 tysięcy karabinków Grot. Warto dodać, że jeszcze niedawno, zanim Rosja uderzyła na Ukrainę, żołnierze ukraińscy posługiwali się niemal wyłącznie karabinkami „kałasznikow” i bronią strzelecką pamiętającą często jeszcze czasy Związku Sowieckiego.

MSBS Grot to konstrukcja całkowicie polska. Skonstruowali ją wspólnie pracownicy Fabryki Broni w Radomiu oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Chociaż jest to wytwór stosunkowo młodych polskich konstruktorów, to przynajmniej na początku prac działali oni pod czujną opieką i korzystali z doświadczenia emerytowanych fachowców z Radomia, którzy pamiętali jeszcze prace projektowe nad wcześniejszymi radomskimi wynalazkami – na przykład karabinkami Tantal, Onyx i Beryl i mieli bardzo dużą wiedzę na temat kolejnych modyfikacji konstrukcji sowieckich. Wśród nich był nieżyjący już od 4 lat Andrzej Jęczmyk, niegdyś szef biura konstrukcyjnego Zakładów Metalowych "Łucznik" imienia Karola Świerczewskiego "Waltera", który od 1970 roku przyłożył swoją rękę do wszystkich nowych konstrukcji broni opracowywanej i produkowanej w Radomiu.

Cały czas radomskie przedsiębiorstwo korzystało przy przygotowywaniu modyfikacji konstrukcyjnych i poprawek z podpowiedzi żołnierzy i oficerów uczestniczących w polskich misjach w Afganistanie i w Iraku.

Żołnierz ukraiński chwali radomską konstrukcję:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie