Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS już nie wydaje książeczek zdrowia. Stary dokument z ważną pieczątką zakładu pracy wciąż jest honorowany w przychodni

/wit/
Idziesz do lekarza? Nie musisz już okazywać w rejestracji książeczki zdrowia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje już znanych wszystkim "legitymacji". Teraz aby skorzystać z bezpłatnego leczenia, musimy przerzucić się na inne, niestety nie elektroniczne dokumenty. Okazuje się, że przydatna może też być stara książeczka koniecznie z aktualną pieczątką pracodawcy. Taka zmiana to niezłe zamieszanie.

- Papierowych książeczek zdrowia od pierwszego stycznia już nie wydajemy. Nie ma przepisów wykonawczych, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógłby to robić - mówi Wiesława Sadowska-Golka, rzecznik prasowy radomskiego ZUS.

A w praktyce idąc do lekarza już w recepcji jesteśmy pytani o książeczkę z pieczątką potwierdzającą aktualne ubezpieczenie zdrowotne.

- Pacjenci okazują książeczki zdrowia z ważną pieczątką. I to wystarczy, by dostać się do lekarza. Na razie nie mamy żadnego zakazu opierania się na tych dokumentach - mówi rejestratorka w jednej z radomskich przychodni.

-Bo starą książeczką można nadal dysponować, jeśli mamy w niej ważną pieczątkę zakładu pracy- wyjaśnia rzeczniczka radomskiego ZUS. Potrzebne są jednak i inne dokumenty.
Jeśli jesteśmy zatrudnieni na etacie, a nie mamy książeczki, przy zapisie do lekarza będziemy musieli pokazać między innymi druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny wydawany przez pracodawcę raport miesięczny ZUS RMUA.

Wiele osób już na wstępie krytykuje tę praktykę.
- Przecież na "pasku" jest też wysokość naszych zarobków. Dlaczego mamy pokazywać je w rejestracji? - pyta jedna z radomianek.

Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, że jeśli nie chcemy dzielić się tymi informacjami, możemy odciąć lub zakryć kartki, na której widnieje dochód.

Właściciele małych firm idąc do lekarza muszą mieć przy sobie druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty do ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dla osób ubezpieczonych w KRUS, aby skorzystać z konsultacji lekarskiej konieczne jest zaświadczenie lub legitymacja aktualnie podstemplowane przez KRUS.

Emeryci i renciści wystarczy, że okażą wydaną przez ZUS legitymację, albo aktualny odcinek emerytury lub renty. Bezrobotny musi zaś przedstawić u lekarza aktualne zaświadczenie z urzędu pracy. Dla osoby nie ubezpieczonej, spełniającej kryterium dochodowe uprawniające do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej, dokumentem uprawniającym do wizyt u lekarza będzie decyzja wójta gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.

Sporym utrudnieniem będzie skorzystanie z opieki lekarskiej dziecka osoby ubezpieczonej. Tu potrzeba bowiem więcej dokumentów: aktualny dowód opłacenia składki zdrowotnej przez osobę pracującą, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (druk ZUS RMUA) wraz z kserokopią zgłoszenia (druki ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA).

W przypadku dzieci uczących się (pomiędzy 18 a 26 rokiem życia) dodatkowo należy okazać legitymację szkolną albo studencką.

Jeśli zachoruje student, który ukończył 26 lat, potrzebne będzie zgłoszenie do ubezpieczenia przez uczelnię (druk ZUS ZZA) i legitymacja studencka.

- Wszystkie dane o opłacaniu naszych składek zdrowotnych ma w swojej komputerowej bazie danych ZUS i co miesiąc wysyła je do Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi Wiesława Sadowska- Golka.
Gdyby dostęp do bazy miały przychodnie zaoszczędziłoby to wielu osobom niepotrzebnej bieganiny i nerwów. Wystarczyłoby kliknięcie na PESEL i już dostęp do pełnej bazy ubezpieczonego.

Ramka
Termin ważności dokumentów

Dokument potwierdzający prawo do darmowych świadczeń zdrowotnych jest ważny przez 30 dni od: daty wystawienia- zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenia ZUS i KRUS,
daty poświadczenia - wbicie pieczątki w legitymację ubezpieczeniową, daty opłacenia składki - ZUS RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,
daty ważności dokumentu - legitymacja rencisty.
Wyjątkami są legitymacja emeryta - ważna bezterminowo, zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego - do końca terminu ważności, decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy - ważna 90 dni od dnia wydania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie