Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwoleń świętował przed dwa dni. Jaka była okazja?

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
W konkursie fraszek pierwszą nagrodę zdobył Józef Dubil. Na scenie odczytały je jego wnuczki (od lewej) Alicja, Oliwia i Gabrysia.
W konkursie fraszek pierwszą nagrodę zdobył Józef Dubil. Na scenie odczytały je jego wnuczki (od lewej) Alicja, Oliwia i Gabrysia. Piotr Kutkowski
Otwarcie dwóch wystaw oraz Wieczór poezji "Janowi Kochanowskiemu - my współcześni" zainaugurowały Imieniny Pana Jana w Zwoleniu. Kończyły je w niedzielę koncerty grup "Żuki" I "Maxim".
Koncert piosenek Elvisa Presleya przedstawił Richard Pucula z Liverpoolu.
Koncert piosenek Elvisa Presleya przedstawił Richard Pucula z Liverpoolu.

Koncert piosenek Elvisa Presleya przedstawił Richard Pucula z Liverpoolu.

Tegoroczna impreza rozpoczęła się w piątek od otwarcia w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury wystawy fotograficznej "Janowi Kochanowskiemu my współcześni". Tym razem złożyły się na nią zdjęcia z dotychczasowych edycji wieczorów.

Autorami zdjęć prezentowanych na ekspozycji są Ryszard Krawczyk i Waldemar Gołdziński, który również wystawę zaaranżował. W małej galerii zaprezentowana została wystawa plastyczna "Rysunek" z rysunkami członków młodzieżowej grupy plastycznej.

WIECZÓR POEZJI

Tradycyjnie wieczorem w parku na rynku pod pomnikiem Jana Kochanowskiego odbył się Wieczór Poezji. Zaprezentowała się Grupa Artystyczna Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, koncertował też Chór Kameralny Domu Kultury w Zwoleniu.

Padający deszcz sprawił, że spektakl teatralno-poetycko-muzyczny Zwoleńskie Anioły" w wykonaniu Staszka Górki i aktorów Teatru Pod Górkę Monikę Świtaj, Wojciecha Machnickiego i Jerzy Derfela został pokazany w Domu Kultury. Scenariusz tego widowiska powstał specjalnie z okazji "Imienin Pana Jana", a jego autorką była poetka młodego pokolenia Joanna Zasada Noemi, która napisała również kilkanaście wierszy dedykowanych Janowi Kochanowskiemu i mieszkańcom Zwolenia.

KOROWÓD I WYSTAWA

W niedzielę 23 czerwca jeszcze przed oficjalną inauguracją gali, na Placu Kochanowskiego wystąpił rumuński zespół folklorystyczny "Mugurelul". Po jego koncercie uczestnicy święta uformowali korowód i w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia i Zespołu Folklorystycznego "Gotardowie" złożyli kwiaty pod pomnikami wielkiego poety renesansu w parku i przy gimnazjum, a także w Krypcie Kochanowskich w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego..

Korowód dotarł również do Centrum Regionalnego, gdzie otwarto wystawę pod tytułem "Galeria Jednego Dnia". Znalazły się na niej prace zwoleńskich artystów, przygotowane przez Muzeum Regionalne specjalnie na imieniny Jana Kochanowskiego.

PLAC Z KONCERTAMI

Główną część święta, na placu w centrum miasta, zainaugurował, zgodnie z tradycją, hejnał i krótki koncert miejscowej orkiestry. Potem pieśnią o Świętym Janie galę rozpoczął zespół "Gotardowie", a oficjalnego otwarcia imprezy dokonała burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska.

Niedzielna uroczystość była okazją do wręczenia medali, nagród i wyróżnień. Medale Zasłużonych dla Ziemi Zwoleńskiej, przyznane z okazji obchodzonych w lutym Narodzin Miasta, odebrali: działacz samorządowy Zbigniew Gołąbek, przewodniczący Powiatowej Rady Mazowieckiej Izby Rolniczej Stanisław Kacperczyk i właściciel zakładu handlowo-usługowego na rzecz rolnictwa Krzysztof Krawiec.

Ponadto nagrodę imienia Jana Kochanowskiego w kategorii muzyka, przyznaną w ramach "Sobótkowych Spotkań" w Czarnoleskie, otrzymał instruktor zwoleńskiego domu kultury Piotr Markowski. W konkursie fraszek pierwszą nagrodę zdobył Józef Dubil. Laureatami konkursu wiedzy o Janie Kochanowskim zostali Aleksandra Choroś z Publicznego Gimnazjum w Zwoleniu, a także Wiktoria Przepiórka i Aleksandra Serafin z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych.

Potem na scenie królowali już wokaliści, tancerze i satyrycy. Publiczność oklaskiwała między innymi wokalistkę Danutę Korsak, uczniów zwoleńskich szkół - podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, a także zespoły taneczne "Janet" i "Rocksteep" oraz grupę wokalną i solistów domu kultury, którzy wystąpili z koncertem "Piosenki na jeden dwa i więcej głosów", przygotowanym pod kierunkiem Piotra Markowskiego.

Koncert piosenek Elvisa Presleya przedstawił Richard Pucula z Liverpoolu, skecze prezentował kielecki Kabaret "Z konopii" a potem piosenki Beatlesów i Czesława Niemena śpiewał zespół "Żuki". Kolejny zespół "Maxim" bawił zwoleńską publiczność aż do poniedziałku.

Występom przyglądało się na zwoleńskim rynku kilkaset osób.
Występom przyglądało się na zwoleńskim rynku kilkaset osób.

Występom przyglądało się na zwoleńskim rynku kilkaset osób.

Wystawę "Galeria Jednego Dnia otworzyła Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia (z lewej). Obok Elżbieta Nowakowska, dyrektor Muzeum Regionalnego
Wystawę "Galeria Jednego Dnia otworzyła Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia (z lewej). Obok Elżbieta Nowakowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu

Wystawę "Galeria Jednego Dnia otworzyła Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia (z lewej). Obok Elżbieta Nowakowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie