Zwoleńscy radni zatwierdzili projekt budżetu na 2021 rok. Aż 11 milionów złotych przeznaczyli na inwestycje

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Rada Miejska w Zwoleniu jednogłośnie przyjęła projekt budżetu gminy na 2021 rok. Urząd Miejski w Zwoleniu
Radni Rady Miejskiej w Zwoleniu jednomyślne przyjęli budżet gminy na 2021 rok. Mimo pandemii koronawirusa na przyszły rok zaplanowane zostały inwestycje za aż 11 milionów złotych. Znalazły się w nich przebudowy dróg, rozbudowa oświetlenie ulicznego, doposażenie miejsc rekreacyjnych, modernizacje świetlic oraz przebudowa stadionu miejskiego w Zwoleniu.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

W posiedzeniu Rady Miejskiej w Zwoleniu wzięli udział wszyscy zasiadający w niej radni. Sesja rozpoczęła się przyjęciem protokołu z poprzedniego spotkania i sprawozdania burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy z działalności międzysesyjnej. Następnie przedstawiono projekt uchwały budżetowej.

Radni jednomyślnie przyjęli budżet na 2021 rok

Gminne komisje oraz Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Radni po krótkiej dyskusji jednomyślnie poparli budżet na 2021 rok. Jednomyślnie przyjęta została też uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Zwoleń.

- Był to trudny do wypracowania budżet, ponieważ, ze względu na pandemię koronawirusa dochody gminy w roku 2020 spadły. Oparliśmy się jednak na poczynionych oszczędnościach. Każdy z radnych wnioskował o ważne dla lokalnych społeczności działania i przedstawił swoje propozycje, jednak nie wszystkie udało się na tę chwilę uwzględnić w budżecie. Mimo wszystko mam nadzieję, że wiele z tych zadań będziemy mogli wprowadzić do niego w trakcie roku kalendarzowego i skutecznie je realizować - powiedział Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.

Zaplanowane dochody budżetu gminy Zwoleń na 2021 rok mają wynieść 72 miliony 431 tysięcy 352 złotych. Wydatki budżetu ustalone zostały natomiast na kwotę 75 milionów 974 tysięcy 184 złotych. Na inwestycje zostanie przeznaczone 11 milionów 268 tysięcy 183 złotych. Dla porównania, budżet uchwalony w 2019 roku na 2020 rok przewidywał wydatki na inwestycje w kwocie 4 milionów złotych. Tegoroczny jest więc blisko trzykrotnie wyższy od poprzedniego.

- Końcówka roku 2020 była dla nas bardzo dobra. Pozyskaliśmy dofinansowania i informacje, że otrzymamy kolejne wsparcie finansowe na zadania, które będą realizowane w przyszłym roku. To zdecydowanie odciąży budżet gminy i da możliwość planowania kolejnych inwestycji. Jeszcze raz dziękuję radnym za ich zaangażowanie i wierzę, że razem uda nam się w tym roku wiele dobrego wypracować - dodał burmistrz.

Przebudowy dróg i świetlic wiejskich

W 2021 roku wykonanych zostanie wiele inwestycji drogowych. W planach gminy jest między innymi przebudowa drogi gminnej Sycyna-Barycz oraz ulic: Armii Krajowej i Świętego Jana w Zwoleniu. Przy placu Jana Kochanowskiego powstanie nowy chodnik. W miejscowościach: Strykowice Górne, Paciorkowa Wola Nowa, Ługi, Pałki, Szczęście, Niwki, Józefów, Sydół i Jedlanka wybudowane zostanie oświetlenie uliczne.

Samorząd zmodernizuje też budynek administracyjny przy ulicy Targowej i kupi nieruchomość na poszerzenie placu szkolnego przy ulicy Kościelnej w Zwoleniu. Zmodernizowane lub przebudowane zostaną również świetlice w miejscowościach: Zielonka Nowa, Strykowice Podleśne, Zielonka Stara i Atalin.

Duże zmiany w sporcie rekreacji

Rok 2021 będzie również bardzo dobry dla infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Przy zwoleńskim Orliku ma powstać altana do wypoczynku dla mieszkańców gminy wraz z niezbędną infrastrukturą. W planach jest także stworzenie projektu dla ścieżki dydaktyczno-ekologicznej z tarasami widokowymi oraz zagospodarowaniem parku nad zwoleńskim zalewem.

Jednak największą inwestycją, będzie przebudowa stadionu miejskiego przy ulicy Parkowej w Zwoleniu. Powstanie bardzo nowoczesny obiekt z boiskami, bieżniami, stanowiskami do pchnięcia kulą, skoku w dal, wzwyż, trójskoku i rzutu oszczepem. Wybudowane zostanie także zaplecze sanitarno-szatniowe z sauną i salą szkoleniową, a teren wokół będzie w pełni zagospodarowany i oświetlony.

Gmina Zwoleń pozyskał na ten cel aż trzy dofinansowania zewnętrzne, których łączna kwota wyniesie aż 6 milionów 483 tysięcy złotych. Wartość inwestycji została oszacowana na około 6 i pół miliona złotych co oznacza, że w budżetu gminy zostanie wydane bardzo niewiele.

- Przed nami niezwykle intensywny rok realizacji zamierzonych celów i poszukiwania środków zewnętrznych, które pozwolą nam na wprowadzanie w życie kolejnych zadań mających służyć mieszkańcom. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani i pełni energii do działania - dodawał burmistrz Zwolenia.

Czytaj także

Czy grozi nam trzecia fala?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie