Zwycięzcy akcji Pierwszaki 2020 w regionie radomskim - klasa 1C z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 17 imienia Przyjaciół Dzieci w Radomiu

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Uczniom klasy 1C pogratulował Marek Lipiec, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 17 imienia Przyjaciół Dzieci w Radomiu.
Uczniom klasy 1C pogratulował Marek Lipiec, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 17 imienia Przyjaciół Dzieci w Radomiu. Archiwum szkolne
Udostępnij:
Przedstawiamy zwycięzców naszej corocznej, regionalnej akcji „Pierwszaki”. Najsympatyczniejszą klasą pierwszą szkoły podstawowej w regionie radomskim została 1C z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 17 imienia Przyjaciół Dzieci w Radomiu. Laureaci otrzymali w sumie 1022 głosy.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Klasa 1C liczy 22 uczniów: 13 chłopców i 9 dziewczynek. Wychowawcą jest pani Małgorzata Giermasińska. - To są dzieci, które pochodzą z różnych przedszkoli, ale mimo tego są ze sobą bardzo zżyte i nie ma z nimi żadnych problemów wychowawczych. Są zawsze uśmiechnięte, pogodne. Mimo tego, że stawiają dopiero pierwsze kroki w szkolnej społeczności to już mają na swoim koncie małe sukcesy – mówi Małgorzata Giermasińska, wychowawca klasy 1C w Publicznej Szkole Podstawowej numer 17 imienia Przyjaciół Dzieci w Radomiu.

Klasa jak rodzina

To klasa nie tylko bardzo ze sobą zżyta, ale również uzdolniona. - Dzieci dobrze radzą sobie z nauką. Realizujemy na bieżąco podstawę programową. Dzieci są uzdolnione plastycznie, matematycznie, ale również humanistycznie. Brały udział w ogólnopolskim konkursie ortograficznym, czworo uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu. Większość dzieci bardzo dobrze radzi sobie z czytaniem, niektórzy mają delikatne problemy, ale cały czas nad tym pracują. Wielu uczniów uczęszcza na zajęcia dodatkowe, między innymi szachy czy piłkę nożną. Działamy również w murach naszej szkoły, prowadząc Koło Matematyczne. Na tym etapie trudno jednak wskazać, który uczeń ma predyspozycje do danej dziedziny. To idealny czas na rozwój na wielu płaszczyznach – tłumaczy Giermasińska.

Wychowawczyni klasy podkreśla, że nieoceniona w życiu klasy jest pomoc rodziców, którzy chętnie angażują się w różne działania, a dzieci biorą udział w wielu konkursach, projektach i akcjach. Wsparcie i pomoc rodziców było bardzo ważne również w ostatnich tygodniach, gdzie pierwszoklasiści nie chodzili do szkoły, a wszystkie zajęcia odbywały się jedynie w formie online.

- Nauczanie zdalne było dla nich – zwłaszcza na początku – dużą niespodzianką i radością. Dzieci otrzymały dostęp do komputerów, tabletów, więc były zadowolone. Wszystkie zajęcia mogliśmy realizować przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. Jeśli były jakieś problemy to były one rozwiązywane na bieżąco. Mowa tutaj między innymi o chwilowych problemach z Internetem czy prądem. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tą sytuacją. Zajęcia prowadziliśmy przez platformę Microsoft Teams. Oprócz tego uczniowie mieli przesyłane dodatkowe materiały, w razie problemów organizowaliśmy również dodatkowe spotkania na wspomnianej platformie. Rodzice również pomagali dzieciom przy nauce zdalnej, cały czas byli ze mną w kontakcie telefonicznym. Warto dodać, że oprócz samych lekcji, raz w tygodniu organizowaliśmy takie pogawędki klasowe. Był to czas dla dzieci na to, żeby mogły podzielić się swoimi talentami. przemyśleniami czy po prostu porozmawiać – wyjaśnia Giermasińska.

Nie dziwi więc to, że dzieci z ogromną radością przyjęły informację o powrocie do szkolnych ławek. - Nie ma możliwości, żeby nawet najlepsza technologia zastąpiła dzieciom normalne, międzyludzkie kontakty, zwłaszcza w tak młodym wieku, gdy silna jest potrzeba przebywania ze sobą, zabawy, rozmowy. Tak jak wspominałam, to klasa bardzo zżyta, dlatego też dzieci bardzo za sobą tęskniły – tłumaczy wychowawczyni.

Ważnym wydarzeniem w życiu każdego pierwszaka jest ślubowanie. Tegoroczne, z racji na panującą pandemię, odbyło się w październiku, ale przy bardzo ograniczonym gronie gości. - Cała uroczystość była bardzo skromna, zupełnie nie przypominała tych, znanych z poprzednich lat. Niestety, sytuacja epidemiologiczna wymusiła na nas takie rozwiązania. Rodzice nie mogli uczestniczyć w ślubowaniu, dzieci zostały pasowane przez pana dyrektora na uczniów. Wydarzenie było kameralne, rodzice mogli obejrzeć relację wideo, ale wiadomo, że są to zupełnie inne przeżycia niż będąc w tym czasie na sali.

Ważna chwila w ich życiu

Klasa 1C dość szybko zgłosiła chęć udziału w naszej akcji „Pierwszaki”. - Rodzice zgodnie i bardzo szybko wyrazili zgodę, żeby klasa wzięła udział w akcji. Pan dyrektor zgłosił wszystkie klasy pierwsze z naszej szkoły, nam udało się zająć pierwsze miejsce – mówi Giermasińska.

Mobilizacja wśród rodziców, rodzeństwa pierwszaków oraz rodziny i znajomych była bardzo duża. Zwycięstwo klasy to praktycznie zasługa każdego ucznia i rodzica, a także rodziny oraz znajomych.

- Rodzice dzieci są w zróżnicowanym wieku, niektórzy sami sprawdzali wyniki i głosowali, inni mieli informację o rezultacie akcji od starszych dzieci, które również oddawały głosy. Część dzieci śledziła głosowanie, część miała jedynie informacje od swoich rodziców czy bliskich. Przede wszystkim uświadamialiśmy ich, że samo zwycięstwo nie jest najważniejsze i jeśli nawet nie uda się zająć pierwszego miejsca to nic się nie stanie, bo liczy się przede wszystkim udział. Ja prywatnie również śledziłam przebieg głosowania. Niewątpliwie zwycięstwo w tegorocznej akcji jest dla nich ogromnym wyróżnieniem i powodem do dumy, ale także to tytuł, który będą wspominać latami i który zapadnie im w pamięć. W tej trudnej sytuacji związanej z koronawirusem, zwycięstwo w akcji „Pierwszaki” spowoduje, że ten rok 2020 zakończył się dla nich bardzo miłym akcentem. Tym bardziej, że początki swojej edukacji wspominamy z reguły przez długie lata – tłumaczy wychowawczyni.

Takie akcje są ważne

Laureaci odebrali już nagrody, które sprawiły im ogromną radość. Jak podkreśla Małgorzata Giermasińska, takie akcje są potrzebne i powinny być organizowane w kolejnych latach.

- Dzieci mogą się pokazać i zaprezentować, co jest dla nich ogromnym wyróżnieniem. Tym bardziej, że była też akcja „Zdrowo i bezpiecznie”, przez co uczniowie zdobyli nową wiedzę. Wiadomo, że w tym roku nie było tradycyjnych pogadanek z policjantami, strażakami czy pielęgniarkami, ale mimo to dzieci dużo się dowiedziały. Starałam się na lekcjach pokazywać im nagrania audio i wideo, które były autoryzowane przez ekspertów, potem wspólnie rozmawialiśmy. Znaki drogowe poznawaliśmy na przykład poprzez spacer na osiedlu. Dla niektórych były to nowe wiadomości, pozostali tę wiedzę jeszcze bardziej utrwalili – wyjaśnia.
Pierwszakom z klasy 1C w PSP nr 17 w Radomiu gratulujemy zwycięstwa i życzymy sukcesów w dalszych latach szkolnej edukacji!

Co to za akcja?

Akcja „Pierwszaki” polega na wyłonieniu najsympatyczniejszej klasy pierwszej ze szkół podstawowych w regionie radomskim. Głosowanie odbyło się zarówno w powiatach, jak i na etapie regionalnym. Wśród klas z regionu, zwyciężyła klasa 1C z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 17 imienia Przyjaciół Dzieci w Radomiu, drugie miejsce zajęła klasa 1B z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 10 z Oddziałami Integracyjnymi imienia Lotników Polskich w Radomiu, a trzecie klasa 1A z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie.

Zwycięska szkoła otrzymała atrakcyjne nagrody. To gra karciana dla całej rodziny „Super Farmer”, zestaw plastyczny Bambino, puzzle 3D Big Ben, a także voucher o wartości 1500 złotych do wykorzystania w sklepie internetowym CEZAS na materiały edukacyjne oraz na artykuły z zakresu wyposażenia szkoły. Za drugie miejsce przyznano puzzle 3D Pałac Kultury i Nauki oraz zestaw plastyczny Bambino, a za trzecie duży zestaw plastyczny małego artysty Bambino.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie