Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydowska Noc Muzealna w kolejnej Nocy Muzeów

Barbara Koś
-Zapraszamy do nas - mówi Ilona Pulnar Ferdjani
-Zapraszamy do nas - mówi Ilona Pulnar Ferdjani
Edward Kossoy, 99 letni radomianin nie będzie, z uwagi na wiek głównym gościem Nocy.
Zobaczymy także te obrazy
Zobaczymy także te obrazy Barbara Koś

Zobaczymy także te obrazy
(fot. Barbara Koś)

Ale będzie i tak wiele innych spotka© i atrakcji kulturalnych. Nocx odbędzie się w sobotę, 19 maja, w godzinach 19 - 1 rano.

- Zaproszony przez nas pan Edward Kossoy, darczyńca naszego muzeum - nie będzie mógł przyjechać do Radomia -mówił podczas piątkowej konferencji prasowej w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego dyrektor placówki, Adam Zieleziński. - Lekarz odradził mu przyjazd ze Szwajcarii. Za to 4 czerwca w 99 lecie Edwarda Kossoya odbędzie się w Szwajcarii wielkie przyjęcie . Na pewno będzie mowa o muzeum i o Radomiu.

Będą za to inne spotkania, bo program Żydowskiej Nocy Muzealnej jest bogaty.

Tłem imprezy stanie się wystawa "Przybyli, odeszli... są : Żydzi polscy" przywieziona z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Ściana Płaczu" - wystawa z Ambasady Izraela w Warszawie oraz zawsze chętnie oglądane "Wycinanki Żydowskie" - autorstwa Marty Gołąb.

- Zaprosimy też naszych gości na spotkanie "Szabas i święta żydowskie" - czyli pokaz stołu szabasowego wraz z komentarzem kustosz Anny Lebet - Minakowskiej z Muzeum Narodowego w Krakowie - zachęcała Ilona Pulnar - Ferdjani, szefowa działu nauki i oświaty muzeum.
Dla melomanów przewidziano koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu Tria Taklamakan. Atrakcją stanie się również degustacja potraw żydowskich przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu,

Pokaz pieczenia chałki zademonstruje - piekarnia Fogiel&Fogiel.

W innej Sali odbędzie się wykład Barbary Kotwy i Emilii Boćkowskiej "Getta w Radomiu w czasie II wojny światowej" - oraz film z 1939 roku o Żydach Radomskich.

Program "Szmonces raz jeszcze", pokaz i nauka tańców żydowskich w wykonaniu Teatru Poszukiwań, Grupy Wokalnej i Zespołu Tanecznego z Resursy Obywatelskiej w Radomiu zaprezentuje Resursa.

Jacek Sierka - pastor Kościoła Chrześcijańskiego "Wieczernik" w Kielcach -wygłosi prelekcję "Rozważania na temat wspólnej historii Polaków i Żydów. Budowanie wspólnych relacji między Polską a Izraelem w świetle przemian społeczno - politycznych.".Poprzedzi ją wystąpienie artystyczne członków Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radomiu.

Będą warsztaty i pokazy biżuterii. Warsztaty Kaligrafii Żydowskiej poprowadzi Andrzej Leżoń

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, oddział w Radomiu przygotuje wystawę "Monety Biblijne" a przy stoisku Towarzystwa prowadzona będzie ekspertyza i wycena monet, banknotów i medali.
Gabinet Numizmatyczny pokaże monety i banknoty NBP emisji z 2010 roku.

Otwarte będą jak zwykle pracownie muzealne poszczególnych działów. Dział Przyrody poprowadzi zabawy i konkursy przyrodnicze.

Na tarasie muzeum potrawy kuchni żydowskiej serwować będzie firma Masala - Smaki Świata. Instytut Sztuki Kulinarnej a napoje - firma Używki Świata. Będzie też prowadzona loteria a w niej wspaniałych nagród. Osobno dla dzieci i osobno dla dorosłych.

Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawy:"I ciągle widzę ich twarze" - Fotografia Żydów polskich, wystawa zorganizowana przez Fundację Shalom oraz " Fotografie Bernarda Gotfryda. Portrety pisarzy." Noc odbędzie się w sobotę, 19 maja. Rozpocznie się o godzinie 19 a zakończy o 1 w nocy. Wstęp oczywiście wolny.

Jak dojechać do muzeum? Bezpłatnie "Setką"

W celu zapewnienia dojazdu do muzeum oraz MCSW Elektrownia, w dniu 19 maja zostanie uruchomiona linia nr 100.

Linia kursować będzie ulicami: Os. Południe (przystanek linii 1), Sycyńska, Czarnoleska, Wierzbicka, Toruńska, Limanowskiego, Reja, Wałowa, Lekarska, Tochtermana (w kierunku przeciwnym Żeromskiego, przystanek linii 7), Traugutta, Poniatowskiego, Dowkontta, Grzecznarowskiego do ronda, Grzecznarowskiego, Staroopatowska, Domagalskiego, Zagłoby, Słowackiego, 25 Czerwca, Struga, 11 Listopada, Zbrowskiego, Paderewskiego, Sempołowskiej, Rapackiego, Chrobrego, Mieszka I, Królowej Jadwigi, Os. Michałów.

Na powyższej trasie obowiązywać będą wszystkie stałe przystanki autobusowe oraz przystanek dodatkowy Domagalskiego / Elektrownia, obowiązujący w czasie trwania nocy muzealnej.
Autobus będzie oznakowany napisami na wyświetlaczu czołowym: w kierunku Michałowa: Os. Michałów / Noc Muzeów,- w kierunku Południa: Os. Południe / Noc Muzeów.
Linia kursować będzie z częstotliwością co 30 minut. w godzinach od ok. 18.30 do ok. 1.30.

A takie będą losy dla dorosłyuch i dla dzieci
A takie będą losy dla dorosłyuch i dla dzieci Barbara Koś

A takie będą losy dla dorosłyuch i dla dzieci
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie