Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyj zdrowo! Tak zgubisz zbędne kilogramy

Elżbieta Święcka
freeimages.com
Nadchodzące cieplejsze miesiące motywują nas, by zadbać o sylwetkę i... całkiem zmienić styl życia

Diety cud nie istnieją. Jednak zmiana nastawienia pozwoli nam nie tylko uzyskać wymarzoną sylwetkę na wakacje, ale też odmienić tryb życia.

Już niedługo ciepłe kurtki i zakrywające nas szczelnie ubrania odłożymy do szafy. Dla wielu osób przełom lutego i marca, to moment, kiedy postanawiają w nadchodzących miesiącach zadbać o swoją sylwetkę, by latem móc się nią pochwalić. Jednak coraz częściej, ta kilkumiesięczna zmiana stylu życia okazuje się zmianą na stałe. Bo coraz bardziej dbamy o zdrowie.

Trzeba całkiem zmienić sposób myślenia

Recept na zgubienie kilku zbędnych, pozimowych kilogramów, jest na wyciągnięcie ręki mnóstwo. Ale czy są one skuteczne? I co zrobić, by nasz kilkumiesięczny trud po urlopowym szaleństwie nie poszedł na marne?

- W okresie jesienno-zimowym można łatwo zwiększyć masę ciała nawet do pięciu kilogramów. Jest to efekt zwiększania wartości energetycznej diety, przez spożycie znacznej ilości tłuszczu oraz zmniejszania aktywności fizycznej - przyznaje Kamila Sobaś, ekspert zdrowego żywienia. - Od czego zacząć wiosenno-letnią metamorfozę? Przede wszystkim od zmiany myślenia o diecie odchudzającej i zmianie stylu życia. Nie ma diety cud! Są tylko diety alternatywne, głodówki lub częściowe głodówki, które nie są modelami żywienia na przyszłość. Należy więc zacząć od zapoznania się z zasadami racjonalnego żywienia - podkreśla nasza rozmówczyni.

I właśnie ta zmiana nastawienia jest najważniejsza. Bo gdy zrezygnujemy z restrykcyjnych diet, które nierzadko mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc, a zastosujemy się do zasad zdrowego odżywiania i wprowadzimy, na początku nawet niewielkie zmiany, efekt będzie trwały. A na tym przecież najbardziej nam zależy.

- Dobrym do tego narzędziem jest zaprezentowana niedawno nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej polecana przez Instytut Żywności i Żywienia - podpowiada ekspert.

Zmiany, jakie zaszły w piramidzie są bardzo duże. Teraz, w jej podstawie znajduje się codzienna aktywność fizyczna, wyżej owoce i warzywa oraz zalecenie, by nawadniać organizm zwłaszcza czystą wodą. Dopiero na kolejnym poziomie są produkty zbożowe, które wcześniej zalecano jako podstawę naszego żywienia. Dietetycy zalecają też, by całkowicie zrezygnować z cukru i soli, którą z powodzeniem można zastąpić ziołami.

- Najlepszym sprzymierzeńcem przy pozbywaniu się zbędnych kilogramów jest aktywność fizyczna. Zgodnie z piramidą - codzienna aktywność fizyczna, przez co najmniej 30-45 minut, jest jednym z czynników zapobiegania rozwojowi nadwagi i otyłości. Zalecane są treningi typowo tlenowe, tak zwane aerobowe, czyli bieganie, rower - podpowiada Kamila Sobaś.

Zdrowe wybory zamiast dużych wyrzeczeń

Na czym powinniśmy oprzeć swoją codzienną dietę?

- Najwięcej spożywajmy warzyw i owoców. Powinny stanowić co najmniej połowę, tego co jemy, w odpowiedniej proporcji - 3/4 warzyw i 1/4 owoców. Należy też wybierać odpowiednie produkty zbożowe - kasze, płatki zbożowe, pełnoziarniste i razowe pieczywo. Unikajmy potraw smażonych i tych z dużą zawartością tłuszczu - wymienia ekspert zdrowego żywienia. - Nie doprowadzajmy się do głodu - jedzmy 5 posiłków o małej objętości w regularnych odstępach czasu, co 2,5-3 godziny. I bezwzględnie nie omijajmy pierwszych śniadań Pamiętajmy też, by dobrze wybierać żywność do zjedzenia, spośród tej, która jest w domu, dostosowując swój wybór do pory dnia, okoliczności i głodu – podkreśla.

Warto też trzymać się jednej prostej, choć nie zawsze oczywistej zasady. Jakiej?

- Nie kupować żywności, której nie powinniśmy jeść. Jeśli będzie w lodówce, łatwo o odstępstwa od zdrowego żywienia - podpowiada Kamila Sobaś i przekonuje, by podczas zakupów czytać etykiety produktów. - Uważajmy na występujące w nich dodatki do żywności, jak syrop glukozowo-fruktozowy.

Smaczna alternatywa na talerzu

Jak zmienić nasze żywieniowe przyzwyczajenia? Wystarczy zastosować się do rady, które od lat powtarzają dietetycy - zamiast smażonego - pieczone lub gotowane na parze.

- Znakomite danie obiadowe dla całej rodziny, które możemy przygotować nawet 2-3 razy w tygodniu, to ryba duszona, smażona na małej ilości tłuszczu lub gotowana z duszonymi warzywami. W ten sam sposób można podawać też pierś z kurczaka lub indyka. Używajmy także odpowiednich przypraw i ziół zamiast mieszanek z glutaminianem sodu. Nie przesalajmy też potraw, najlepiej solić je tuż przed końcem gotowania - radzi ekspert.

Zdrowy styl życia to nie przejściowa moda

O tym, że przykładamy coraz większą wagę do zdrowego odżywiania i stylu życia, doskonale świadczy oferta powstających i już istniejących lokali gastronomicznych w naszym regionie.

W ostatnim roku w Świętokrzyskiem powstało kilkanaście barów, restauracji i innych lokali, które w menu proponują zdrowe, zbilansowane posiłki na bazie świeżych, sezonowych i naturalnych produktów. Wiele z nich poszerza zakres swoich usług o specjalistyczne porady dietetyków, polegające na dopasowaniu odpowiedniej diety, również bezglutenowej czy dla cukrzyków oraz dowóz posiłków na cały dzień. Również działające od lat restauracje w odpowiedzi na potrzeby klientów „odchudzają” swoje menu lub wprowadzają dietetyczne dania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żyj zdrowo! Tak zgubisz zbędne kilogramy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie