Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa choinka na święta. Jaką wybrać i jak pielęgnować - radzi Aneta Krzak z Ogrodnictwa Krzak

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Aneta Krzak
Aneta Krzak archiwum
- Żywa choinka cieszy się coraz większą popularnością. W przeciwieństwie do sztucznej wprowadza piękny klimat świąt - mówi Aneta Krzak, prowadząca z mężem firmę Ogrodnictwo Krzak w Brześciu i Bilczy.

Od lat można u Państwa kupić żywe choinki. Zauważyła Pani, że zainteresowanie nimi się zwiększa? Czy może jest odwrotnie?
Według mnie żywa choinka nie tylko pięknie pachnie, ale także lepiej się prezentuje niż sztuczna. Bez względu na to, czy to jodła kaukaska czy świerk - żywa choinka wnosi wiele radości do naszych domów i wprowadza niepowtarzalny, pięknie pachnący, świąteczny nastrój. Myślę, że to wszystko ma wpływ na rosnące zainteresowanie żywymi choinkami. Dużą popularnością cieszą się szczególnie jodły kaukaskie. Nie tylko te cięte, ale również w donicy. Modne są te większe - na przykład do salonu. Wiadomo, że nie każdy ma na takie miejsce - dlatego u nas każdy miłośnik jodeł znajdzie coś dla siebie. Dodam także, że jodełki pachną delikatnie, nie kują tak bardzo jak na przykład świerk. Są idealną opcją na święta dla alergików. Natomiast świerk srebrny lub wysrebrzany cieszy się większym zainteresowaniem jeśli jest w donicy, cięty nie wytrzymuje tak długo w mieszkaniu. Zdecydowanie najmniejsze zainteresowanie budzi świerk pospolity, który najszybciej z różnych typów choinek zrzuca igły. Drugim powodem jest też to, że musi być ścięty najlepiej tuż przed samą Wigilią. Wtedy najlepiej czuć jego zapach i mamy pewność, że wytrzyma w mieszkaniu przez okres świąteczny. Dodam, że u nas każdy może wybrać sobie choinkę, my ją przechowamy i dostarczymy w odpowiednim dla klienta czasie.

Jak dbać o żywą choinkę? Jakie ma Pani rady dla kogoś, kto się na taką zdecyduje?
Wybierając choinkę musimy wziąć pod uwagę kilka spraw. Wybierzmy dla niej miejsce i szukajmy takiej, która się tam zmieści, nie przytłoczy nam pomieszczenia. Musimy pamiętać także o zmianie temperatury. Jeśli na zewnątrz jest minusowa temperatura, kupioną choinkę wnosimy najpierw do pomieszczenia chłodniejszego, na przykład do garażu na tak zwane zaaklimatyzowanie się. Najlepiej jak drzewko postoi sobie tak minimum dobę, zanim wniesiemy ją do mieszkania. Pamiętajmy, że choinka powinna stać w miejscu, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione i w miarę chłodnym - temperatura optymalna to 20 stopni Celsjusza. Przede wszystkim nie stawiajmy żywej choinki przy kaloryferze czy komiku.

A czy żywą, ciętą choinkę trzeba podlewać?
Cięta choinka musi mieć odpowiedni stojak. Powinien mieć miejsce na wodę i być stabilny - trzeba wziąć pod uwagę wysokość choinki przy wyborze stojaka. Choinka, której nie będziemy podlewać szybciej zrzuci igły. Natomiast choinka w donicy musi mieć wilgotne podłoże i podstawę pod donicą. Nie może być dłużej w domu niż 2 tygodnie jeśli mamy zamiar ją potem wysadzić do ogrodu. Możemy to zrobić - nie trzeba choinki wyrzucać. Wyjątkiem jest jodła kaukaska, która odpowiednio przygotowana może postać w warunkach domowych nawet powyżej miesiąca.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie