Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa szansa na pierwszą pracę

PIOTR KAWAŁEK [email protected] tel. 842 51 95 wew. 39
Agnieszka Tęcza i Magdalena Jankowska dzięki stażom z urzędu pracy znalazły stałe zatrudnienie w Sądzie Rejonowym w Słupsku. - Gdyby nie staż, to z pewnością miałabym duże problemy ze znalezieniem pracy - mówi Agnieszka, która jest protokolantką.
Agnieszka Tęcza i Magdalena Jankowska dzięki stażom z urzędu pracy znalazły stałe zatrudnienie w Sądzie Rejonowym w Słupsku. - Gdyby nie staż, to z pewnością miałabym duże problemy ze znalezieniem pracy - mówi Agnieszka, która jest protokolantką. Fot. Piotr Kawałek
Kilka milionów złotych więcej dostaną w tym roku urzędy pracy w regionie słupskim na aktywizację bezrobotnych. Dzięki temu zatrudnienie znajdzie więcej stażystów.

Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku ma otrzymać o blisko 2,5 miliona złotych więcej na aktywizację bezrobotnych niż rok wcześniej. - Łącznie możemy dostać prawie dziewięć milionów na zwalczanie bezrobocia - cieszy się dyrektor Janusz Chałubiński.
Projekt podziału funduszy, musi jeszcze zatwierdzić marszałek województwa, sejmik i minister. Prognozy te nie powinny się jednak zmienić. Otateczny kształt budżetu będzie znany na początku lutego.
Na staże dla absolwentów słupski pośredniak przeznaczy w tym roku prawie cztery miliony złotych. Więcej pieniądzy dostaną także pozostałe urzędy pracy w regionie. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zatrudnić stażystów, już mogą się zgłaszać do pośredniaków. - Preferowani będą ci pracodawcy, którzy złożą deklarację zatrudnienia - mówi Chałubiński. - Staż może trwać od trzech do dwunastu miesięcy.
Wanda Konieczna, szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Lęborku, przypomina, że stażystę może zatrudnić każdy przedsiębiorca, nawet taki, który nie ma jeszcze pracowników. - Pracodawcy boją się składać deklaracje, bo myślą, że muszą zatrudnić stażystę na czas nieokreślony - mówi dyrektor Konieczna. - Tymczasem mogą z nim podpisać umowę na czas określony.
W Sądzie Rejonowym w Słupsku od 2002 roku pracowało około 40 stażystów, 17 z nich znalazło stałą pracę. - Ich zatrudnienie było możliwe tylko dzięki stażom z pośrednika - nie kryje Krystyna Włodarska, kierownik administracyjny Sądu Rejonowego w Słupsku. - Dzięki rocznej praktyce dobrze poznamy taką osobę i mamy pewność, że jest odpowiednio przeszkolona.
Szefowie urzędów pracy nie zamierzają czekać na obiecane pieniądze z założinymi rękami. - Postaramy się dwukrotnie zwiększyć budżet, pozyskując pieniądze z zewnątrz - zapowiada Janusz Wiczkowski, dyrektor pośredniaka w Bytowie. - Stażystów zatrudnimy pewnie więcej niż rok temu.
Z danych urzędów pracy wynika, że średnio połowa stażystów znajduje zatrudnienie w firmie, w której odbywa praktykę. Najwięcej zostaje ich w powiecie słupskim - około 65 procent najmniej w lęborskim - około 30 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza