Raport o rynku pracy. Zobacz poziom bezrobocia. Brakuje fryzjerów, kucharzy. Jest nadwyżka urzędników (GRAFIKA)

Marzena Smoręda
Udostępnij:
Stopą procentową bezrobocia w wysokości zaledwie 8,3 zamknął się 2018 rok na rynku pracy w regionie świętokrzyskim. Liczba bezrobotnych wyniosła 44.118 osób. To rekordowo dobry grudzień w historii regionu. Tak mało bezrobotnych jeszcze nigdy nie było u nas zimą.

Gdzie najwięcej, gdzie najmniej było bezrobotnych? Najniższą stopę bezrobocia w grudniu 2018 roku zanotowano w powiecie buskim. Wyniosła ona 3,9 procent. Na kolejnych miejscach uplasowały się Kielce - stopa bezrobocia 5,4 procent, a dalej powiat włoszczowski - stopa bezrobocia 6,3 procent. To powiaty, w których od wielu lat jest najmniej zarejestrowanych w urzędach ludzi bez pracy.

Najwyższa stopa bezrobocia była w powiatach: skarżyskim - 15,7 procent, opatowskim - 13,7 i koneckim - 11,5 procent. Tu za to poziom bezrobocia jest w każdym miesiącu najwyższy w województwie.

Województwo świętokrzyskie na tle innych regionów w kraju uplasowało się z wynikiem 8,3 procent na miejscu 13. Wyższą stopę bezrobocia zanotowano w grudniu 2018 roku tylko w województwach: warmińsko-mazurskim, opolskim i kujawsko-pomorskim.

W porównaniu do grudnia 2017 roku, stopa w ubiegłorocznym grudniu była niższa o 0,5 procent, a w odniesieniu do grudnia 2016 niższa o 2,5 procent.

Bezrobotni w statystykach
Wśród wpisanych w rejestry świętokrzyskich urzędów pracy 44.118 bezrobotnych według statystyk 5996 osób,czyli 13,6 procent stanowią ludzie młodzi, do 25 roku życia. W tej grupie jest 23.233, czyli 52,7 procent kobiet. 36.768, czyli 83,3 procent pozostających bez pracy pozbawiona jest prawa do zasiłku.

Jak wynika z ostatnich analiz, znaczna część bezrobotnych rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy w naszym regionie posiada jedynie wykształcenie gimnazjalne i niższe. W końcu 2018 roku stanowili oni 19,8 procent ogółu wobec 20,2 procent przed rokiem. Najwięcej osób ukończyło zasadniczą szkołę zawodową (26,1 procent) oraz szkołę policealną i średnią zawodową (25 procent). Dyplomem wyższej uczelni legitymowało się 17,1 procent bezrobotnych. Zwiększył się udział osób z wykształceniem średnim ogólnokształcącym z 11,4 procent do 12 procent. Zdecydowana większość bezrobotnych to osoby w wieku określanym jako mobilny, czyli 18-44 lata (około 70 procent), co czwarty zarejestrowany nie posiada kwalifikacji zawodowych (26,1 procent), podobnie jak i doświadczenia zawodowego (24,4 procent). Mniej niż przed rokiem było osób długotrwale bezrobotnych a ich udział zmniejszył się do 51,3 procent (z 53,1 procent).

Prognoza na 2019 rok

W opinii ekspertów wzrost zapotrzebowania w 2019 roku będzie dotyczył między innymi zawodów medycznych, co związane jest z rozbudową lub powstaniem nowych placówek medyczno-opiekuńczych, jak również wymianą kadry spowodowaną przejściem osób na emeryturę. W przypadku szkolnictwa potrzeby pracodawców będą wynikały z uruchamiania nowych kierunków kształcenia. W przemyśle zwiększony popyt na pracowników spowodowany będzie rozwinięciem działalności firm i zwiększoną ilością przyjętych zamówień, natomiast w usługach powstawaniem nowych obiektów usługowych i dopasowaniem się do rosnących potrzeb konsumentów.

Deficyty i nadwyżki w Świętokrzyskich powiatach Według szacunków ekspertów rynku pracy, na rok 2019 największe braki kadrowe prognozowane są w powiatach: opatowskim, koneckim i sandomierskim, Kielcach, staszowskim, ostrowieckim, buskim, skarżyskim, kieleckim oraz włoszczowskim. W tych powiatach brakować będzie przede wszystkim: fryzjerów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharzy, lekarzy i spawaczy. Najwięcej zawodów nadwyżkowych należy spodziewać się w Kielcachi w powiatach: staszowskim, koneckim i skarżyskim, starachowickim. Na tych rynkach największy problem ze znalezieniem zatrudnienia będą mieli: ekonomiści, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści administracji publicznej oraz specjaliści technologii żywności i żywienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Raport o rynku pracy. Zobacz poziom bezrobocia. Brakuje fryzjerów, kucharzy. Jest nadwyżka urzędników (GRAFIKA) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie