Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rata we frankach będzie mniejsza?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Blisko 700 tysięcy osób posiada kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie.
Blisko 700 tysięcy osób posiada kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie.
Sejm przyjął ustawą antyspreadową. Co będzie po wejściu nowego prawa w życie? Czy kredytobiorcy rzeczywiście na tym skorzystają?

Osoby posiadające kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie od kilku tygodni przeżywają trudne chwile z uwagi na rosnące raty kredytów. Przyczyną tego jest drożejąca szwajcarska waluta. Spłacający zadłużenie w rodzimej walucie ponosili dodatkowo koszt spreadu, czyli ustalanych przez banki kursów wypłaty i spłaty kredytu.

 

Wolny rynek dla obcej waluty

 

Sejm przyjął właśnie ustawę, która ma pomóc posiadaczom kredytów walutowych. Na czym to wsparcie będzie polegało?

 

Nowe przepisy umożliwią klientom, którzy wzięli kredyt w walutach obcych, kupowanie walut w dowolnym miejscu, nie tylko w konkretnym banku, w którym zaciągnęli kredyt. Dodatkowo ustawa przewiduje, że taka operacja (tj. spłacanie zadłużenia w walucie obcej, tak w gotówce jak i w formie przelewu) nie będzie wymagała podpisywania żadnego aneksu do umowy kredytowej, nie będzie mogła być też obciążona dodatkową opłatą lub prowizją.

 

Co to oznacza dla kredytobiorcy?

 

- To bardzo dobra informacja dla posiadaczy kredytów walutowych, ponieważ przełoży się ona w sposób bezpośredni na oszczędności przy spłacie rat kredytowych. Wiadomo bowiem, że w rezultacie spreadów stosowanych przez banki rata kredytu w przeliczeniu na złote była wyższa niż ta, którą można by wyliczyć, gdyby przyjąć samodzielne kupowanie waluty obcej przez kredytobiorcę. Oznacza to, że nowa ustawa przyczyni się do zmniejszenia rat dla wszystkich kredytobiorców walutowych o kilkadziesiąt złotych miesięcznie – mówi Jacek Kasperczyk, Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

 

- Jednakże taki zysk może być tylko pozorny. Jeśli wszyscy kredytobiorcy ruszą do kantorów po franka szwajcarskiego kantory mogą mieć problem z pozyskaniem tak dużej ilości waluty. Ponadto - jak wiadomo z podstaw ekonomii - rosnący popyt na dane dobro wpływa na wzrost jego ceny. Jeżeli nagle zwiększy się popyt tę walutę, to można od razu się spodziewać wzrostu spreadów stosowanych przez te firmy - dodaje.

 

Kolejna ekonomiczna prawda mówi, że rynek nie znosi pustki. Skoro kantory zwiększą spready (podnosząc ceny sprzedaży waluty obcej), to wcześniej czy później banki najprawdopodobniej zmodyfikują swoją ofertę tak, aby wychodziła ona naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Co to jest spread?

 

Spread to różnica pomiędzy kursem kupna (wypłaty), a sprzedaży (spłaty) zaciągniętego zobowiązania (kredytu walutowego). Spread wynosi zazwyczaj kilka procent. Udzielając kredytu w obcej walucie bank przelicza kredyt po kursie kupna (niższym) waluty kredytu, natomiast przy spłacie bierze pod uwagę

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia