Nasza Loteria

Recykling w budownictwie dróg

Redakcja
W 2002 roku w Polsce powstało ok. 3 mln ton odpadów budowlanych. Obecnie z recyklingu otrzymujemy ponad 10 mln ton gotowego surowca. Wachlarz możliwości jego zastosowania jest coraz większy. Recykling staje się koniecznością m.in. w budownictwie drogowym. To nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale przede wszystkim ogromna oszczędność.

Przepisy Unii Europejskiej zobowiązują państwa członkowskie do zastosowania materiałów z recyklingu w budownictwie. Dzięki procesowi recyklingu materiał odpadowy poddawany jest obróbce, która sprawia, że staje się pełnowartościowym produktem o dobrych wartościach użytkowych i ponownie doskonałym surowcem. W budownictwie drogowym istnieje możliwość zastosowania kruszywa i asfaltu z recyklingu zużytych nawierzchni. Uzyskany po obróbce granulat asfaltowy może być stosowany we wszystkich warstwach nawierzchni dróg wszystkich kategorii. W wielu krajach o rozwiniętej technice granulat asfaltowy jest stosowany także w nawierzchniach autostrad.

Przeczytaj też: Nowa restauracja w Kielcach pełna sportowych gadżetów z autografami gwiazd.

- To świetne rozwiązanie proekologiczne, ale i opłacalne. Pozwala bowiem obniżyć koszty eliminując potrzebę wywozu, składowania i utylizacji odpadów. Materiały z recyklingu są również dużo tańsze niż pierwotny surowiec – mówi Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce, jednocześnie zapraszając na wystawę AUTOSTRADA-POLSKA. - Od 8 do 11 maja w Kielcach odbędzie się święto drogownictwa. Przyjedzie tu ponad 1000 firm z 28 krajów całego świata, reprezentanci największych światowych marek i koncernów związanych z branżą budownictwa drogowego, kilkaset ton sprzętu i ponad 20.000 zwiedzających – dodaje Andrzej Mochoń.

Na Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA mowa będzie właśnie o recyklingu. Pod patronatem m.in. Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad specjaliści drogowcy dyskutować będą o materiałach przyszłości.

– Niestety recykling materiałów stosowanych w budownictwie drogowym jest jeszcze w Polsce mało popularny. A już niedługo będzie obowiązkowy. Dlatego w tej kwestii czeka nas dużo pracy i stąd też potrzeba organizacji tego typu konferencji – mówi profesor Dariusz Sybilski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, który objął patronat naukowy nad recyklingowym spotkaniem.

Przeczytaj też: Mnóstwo premier na targach AUTOSTRADA-POLSKA w Kielcach.

– W budownictwie drogowym, które przoduje w stosowaniu materiałów alternatywnych od dawna, stosowane są surowce pochodzące z różnych przemysłów: górniczego, budowlanego chemicznego, energetycznego, i samochodowego-dodaje prof. Sybilski. Materiały te po odpowiednim przetworzeniu są pełnowartościowymi produktami zastępującymi materiały naturalne, a częstokroć poprawiającymi właściwości produktu finalnego, np. guma z opon samochodowych. W Polsce niestety obserwujemy często niechęć inwestorów, powodowaną niewiedzą i strachem, przed zastosowaniem materiałów alternatywnych. Przykładem jest granulat asfaltowy ze zużytych, remontowanych nawierzchni drogowych. Granulat ten jest przetworzonym, segregowanym materiałem uzyskanym z destruktu asfaltowego ze starej nawierzchni. Jest to pełnowartościowy produkt zastępujący częściowo naturalne kruszywo i świeży asfalt. Obecne normy europejskie, a więc i polskie PN-EN, dopuszczają stosowanie granulatu asfaltowego w mieszance mineralno-asfaltowej nawet do 30% w podbudowie bez konieczności uzyskiwania zgody inwestora. Nowe rozwiązania technologiczne pozwalają na stosowanie nawet większego udziału granulatu w mieszance. W wielu krajach w Europie i USA prowadzi się prace badawcze i pierwsze zastosowania przemysłowe nad zwiększeniem dodatku granulatu asfaltowego do ponad 50% nowej mieszanki mineralno-asfaltowej. Musimy mieć świadomość, że uzyskiwane ze starej nawierzchni kruszywo jest nadal naturalnym kruszywem mineralnym, a asfalt jest asfaltem, choć o zmienionych właściwościach. Zastosowanie odpowiednich dodatków do asfaltu, np. olejów petrochemicznych, przywraca staremu asfaltowi wymagane właściwości. Obawy inwestora przed stosowaniem materiału alternatywnego powinny być rozwiane oceną właściwości finalnego produktu. Postęp w technologii i metodach badawczych właściwości materiałów i produktów pozwalają na rzetelną i miarodajną ocenę ich trwałości, a także trwałości konstrukcji nawierzchni. Upowszechnienie wiedzy o tym powinno usunąć obawy inwestorów – mówi Dariusz Sybilski, jednocześnie zapraszając na konferencję, która odbędzie się na targach w Kielcach w środę, 9 maja od godziny 10 do 15.40.

Przeczytaj też: Izba Skarbowa w Kielcach rozstrzygnęła konkurs na hasło promujące e-PIT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia