Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region radomski. Cudzoziemcy są niezbędni na lokalnym rynku zatrudnienia. Firmy nie poradzą sobie bez Ukraińców i Azjatów

jp
W Radomiu przyzwyczailiśmy się już do obecności pracowników z odległych krajów w lokalnych firmach. Na zdjęciu personel restauracji Pa Ta Thai.
W Radomiu przyzwyczailiśmy się już do obecności pracowników z odległych krajów w lokalnych firmach. Na zdjęciu personel restauracji Pa Ta Thai. Tadeusz Klocek
Wielu przedsiębiorców i pracodawców z obawami przyjęło zakaz wjazdu do Polski cudzoziemców i możliwe dalsze utrudnienia w podróżowaniu. Choć rząd zapewnia, że cudzoziemcy będą otrzymywali pozwolenie na pracę na dotychczasowych warunkach, firmy w wielu branżach obawiają się, że nie poradzą sobie bez Ukraińców, albo coraz częściej spotykanych u nas Azjatów.

W regionie radomskim największy problem mogą mieć firmy z branży przetwórstwa owocowo - warzywnego, gospodarstwa sadownicze i ogrodnicze, firmy budowlane. W branży rolniczej cudzoziemcy pracują w Polsce przede wszystkim na podstawie specjalnych zezwoleń wprowadzonych dla tej dziedziny gospodarki i nie wiadomo, czy obecne ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy krajami nie utrudnią procedur podejmowania legalnej pracy.

Mazowsze na czele

Z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców w województwie mazowieckim systematycznie rośnie. W 2019 roku wydano ich 86,3 tysięcy, czyli o 8,4 procent więcej niż w 2018 roku. Zezwolenia na pracę wydawane były najczęściej obywatelom Ukrainy. Liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców stanowiła w 2019 roku aż 19,4 procent wszystkich zezwoleń wydanych w kraju. W województwie mazowieckim zdecydowaną większość (97,6 procent) stanowiły zezwolenia na pracę wydane po raz pierwszy. W 2019 roku wydano 2113 przedłużeń zezwoleń, czyli 2,4 procent ogólnej ich liczby. Liczba zgód na kontynuację pracy cudzoziemców była większa niż w 2018 roku o 16,9 procent.
Większość – 53,8 tysięcy, czyli 62,3 procent zezwoleń na pracę cudzoziemców przyznana była obywatelom Ukrainy. W porównaniu z 2018 roku udział ich wzrósł o 2,6 procent. Liczba wydanych zezwoleń w porównaniu z 2018 roku była wyższa wśród kobiet o 19,5 procent, a wśród mężczyzn o 4,8 procent. Zdecydowana większość wydanych zezwoleń na pracę dotyczyła mężczyzn. Ich udział w ogólnej liczbie wszystkich wydanych zezwoleń w województwie mazowieckim w 2019 roku wyniósł 73,3 procent, ale był mniejszy niż w 2018 roku (75,8 procent). Według Urzędu Statystycznego w Warszawie Imigracja zarobkowa do tej pory stale rosła, bo w wielu branżach mamy do czynienia z deficytem pracowników. Brakuje zwłaszcza wyspecjalizowanych budowlańców: cieśli, stolarzy, dekarzy, blacharzy oraz elektryków.

Nie tylko Ukraińcy

W związku z ograniczeniami dotyczącymi wjazdu cudzoziemców do strefy Schengen jeszcze większy problem z pracownikami będą mieli przedsiębiorcy, którzy zatrudniają przybyszów z Azji.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2019 roku wydano w Polsce 69 tysięcy zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich. Najwięcej zezwoleń przyznano Nepalczykom (9,2 tysięcy), Hindusom (8 tysięcy) i Gruzinom (7,4 tysięcy). W sumie o pozwolenie na pracę w Polsce starali się obywatele ponad 40 krajów azjatyckich.
W porównaniu do 2018, w minionym roku firmy w Polsce zatrudniły o 18 procent więcej pracowników z Azji. Największy przyrost w stosunku do poprzedniego roku, zaliczyły takie kraje jak Gruzja (4,7 tysięcy więcej), Filipiny (4,3 tysięcy więcej) i Uzbekistan (3,7 tysięcy więcej). Do grona azjatyckich państw, których obywatele ubiegali się o pozwolenie na pracę w Polsce, dołączył w 2019 roku Bahrajn.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

CZYTAJ TAKŻE:

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia