Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region radomski skorzysta z budowy Centralnego Portu Lotniczego

jp
Wizualizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego,dokąd pociągi z Radomia mają dojeżdżać przez Warkę i Grójec w ciągu 35 minut.
Wizualizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego,dokąd pociągi z Radomia mają dojeżdżać przez Warkę i Grójec w ciągu 35 minut. CPK
Podróż z Radomia do Centralnego Portu Komunikacyjnego ma trwać 35 minut, a do Rzeszowa 1 godzinę i 25 minut. Najbardziej zyska Grójec, który będzie miał nie tylko dostęp do szybkiej kolei, ale też niedaleko autostradowy ring dookoła Warszawy. Wynika to z zaprezentowanego właśnie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rozpoczęły się też ogólnopolskie konsultacje w sprawie polskiej megainwestycji.

W Strategicznym Studium Lokalizacyjnym zawarto mapy korytarzy dla nowych linii kolejowych prowadzących z różnych stron Polski do nowego lotniska w Baranowie, w połowie drogi między Warszawą i Łodzią. Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Projekt inwestycji przewiduje, że w odległości 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet 100 milionów. W jego skład wejdą też inwestycje kolejowe i drogowe.

To początek projektowania

Strategiczne Studium Lokalizacyjne dla Centralnego Portu Komunikacyjnego to nowy etap procesu planistycznego programu kolejowego CPK.

Przy okazji publikacji dokumentu dowiadujemy się interesujących okoliczności związanych z naszym regionem. Otóż podczas prac dotyczących lokalizacji megainwestycji wzięto pod uwagę cztery miejsca - dwa w okolicach Baranowa, w Grodzisku Mazowieckim oraz pomiędzy Grójcem i Tarczynem. Ta ostatnia lokalizacja przegrała z konkurencją o włos. Baranów dostał 48,6 punktów, a obszar pomiędzy Grójcem i Tarczynem 46,47 punktów. Daleko w stawce znalazł się Grodzisk Mazowiecki, gdzie o przegranej zdecydowała nie tylko gęstość zaludnienia, ale także na przykład konieczność wycięcia dużej ilości drzew.

Nowe i odnowione linie

Cały system połączeń kolejowych zakłada połączenie poszczególnych regionów kraju z Centralnym Portem Komunikacyjnym i Warszawą. Przedstawione korytarze będą podstawą dalszych prac studialno-projektowych.

Program Kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada budowę ponad 1,6 tysięcy kilometrów nowych linii, tak zwanych kolejowych szprych, prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. Każda z 10 szprych prowadzących do CPK będzie się składać z nowych odcinków torów oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Za modernizację torów będzie odpowiadać spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dla mieszkańców regionu radomskiego ważna jest szósta „radomska” szprycha. Połączy ona nie tylko nasz region z Centralnym Portem Komunikacyjnym z jednej strony i Rzeszowem oraz Sanokiem z drugiej, ale ma być też ważnym elementem lotniczego systemu komunikacyjnego. Port Lotniczy w Radomiu ma być bowiem portem uzupełniającym dla Baranowa. Na Okęciu - do czasu prawdopodobnego wygaszenia lotniska w przyszłości - przez pewien czas pozostanie rola międzynarodowego portu lotniczego, ale z całą pewnością nie przeznaczonego dla tanich linii lotniczych.

W regionie radomskim mają być budowane dwa nowe odcinki linii kolejowych. Pierwszy to trasa, która rozpoczyna się w południowej części węzła kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Biegnie na południe, w rejonie Mszczonowa odgina się na południowy wschód do Grójca i Warki, gdzie łączy się z istniejącą linią kolejową numer 8 (Warszawa –Radom –Kielce –Kraków). Druga nowa linia rozpoczyna się w Radomiu i Biegnie na południe obejmując Wierzbicę, Skaryszew i Iłżę, aw rejonie Wąchocka, Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego włącza się w istniejącą linię kolejową numer 25(Łódź –Skarżysko-Kamienna –Sandomierz –Mielec –Dębica).

Po zakończeniu inwestycji podróż z Radomia do CPK ma trwać 35 minut, ale w drugą stronę 45 minut. Z Radomia do Rzeszowa będzie można dojechać w jedną godzinę i 25 minut. Cała koncepcja zakłada, że ze 100 największych miast do CPK będzie można dojechać w 2,5 godziny.

MiG w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Region radomski skorzysta z budowy Centralnego Portu Lotniczego - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia