Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe wyniki w SSE zarządzanych przez ARP

Maciej Badowski AIP
Przedsiębiorców do SSE przyciągają nie tylko zwolnienia podatkowe. ARP zapewnia również bardzo dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne z rozbudowaną infrastrukturą techniczną.
Przedsiębiorców do SSE przyciągają nie tylko zwolnienia podatkowe. ARP zapewnia również bardzo dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne z rozbudowaną infrastrukturą techniczną. 123RF
Agencja Rozwoju Przemysłu w pierwszej połowie 2017 roku udzieliła 40 zezwoleń na działalność gospodarczą w specjalnych strefach ekonomicznych: SSE EURO-PARK MIELEC i TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Daje to 984 mln zł inwestycji oraz 1 158 nowych miejsc pracy. - Podsumowując pierwsze półrocze, patrząc na trendy i nasze rozmowy spodziewamy się jeszcze lepszego 2017 roku, jeżeli chodzi o drugą połowę roku, jak i cały 2017, niż lata poprzednie i na to czekamy- mówi Marcin Chludziński, prezes ARP.

Od początku istnienia stref ARP S.A. wydała w nich łącznie 739 zezwoleń na działalność gospodarczą, z czego niemal 3/4 dla polskich firm. Zezwolenia te przełożyły się na 18,5 mld zł zainwestowanego kapitału i utworzenie ponad 60 tys. miejsc pracy. Obecnie teren inwestycyjny SSE zarządzanych przez ARP S.A. obejmuje 3 592 ha położonych w 55 podstrefach w 9 województwach.

Pierwsze półrocze specjalnych stref ekonomicznych: Mieleckiej i Tarnobrzeskiej są bardzo dobre,m szczególnie w odniesieniu do roku 2015 i 2016. Mamy bardzo duży wzrost wydanych pozwoleń na działalność w strefie. To daje nam 40 pozwoleń w pierwszym półroczu. Z kolei to wiąże się z nakładami inwestycyjnymi, które sięgnęły blisko 1 mld zł. i ponad 1 tys. zadeklarowanych miejsc pracy. W stosunku do lat poprzednich są to wzrosty o 100, a nawet 150 proc. jeśli chodzi o zadeklarowane miejsca pracy. Wyraźnie widać powiązanie tych dobrych wskaźników ekonomicznych, które mamy w Polsce w stosunku do rekordowych wyników w SSE w ciągu ostatnich 3 lat- tłumaczy w rozmowie z AIP Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Przedsiębiorców do SSE przyciągają nie tylko zwolnienia podatkowe. ARP zapewnia również bardzo dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne z rozbudowaną infrastrukturą techniczną. Dodatkowym atutem jest dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz sieci dostawców i podwykonawców z różnych branż przemysłu.

- Najbardziej jestem zadowolony z tego, że wszystkie firmy, które tam są dają miejsca pracy oraz dają impulsy rozwojowe dla regionu. Musimy pamiętać, ze nie są to tylko dobre warunki pracy dla inwestora, ale jest to konkretny rozwój miejsc w których znajdują się te inwestycje. My mamy 55 podstref w całej Polsce. Często są to miejsca e regionach, które można powiedzieć, że są trudne, jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy, często z wysokim bezrobociem. Przekłada się to na konkretną sytuację gmin, powiatów, miejsc, gdzie te inwestycje powstają i właśnie to mnie najbardziej cieszy- wyjaśnia Chludziński.

Wśród dominujących branż w I półroczu 2017 były: lotnicza, automotive, metalowa oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych. Największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy obok lotniczej spółki MB Aerospace Rzeszów, która zainwestuje w strefie mieleckiej 90 mln zł, okazały się dwie firmy z branży spożywczej. Pierwsza z nich to: PZZ Lubella w podstrefie Lublin w strefie mieleckiej z inwestycją wartą 108,5 mln zł. Druga to QFG Food w podstrefie Radom w strefie tarnobrzeskiej, która inwestuje 90 mln złotych.

Zarządzane przez nas specjalne strefy ekonomiczne to doskonałe miejsce do inwestowania, zarówno dla firm z sektora MŚP, jak i dużych koncernów. Dla inwestorów, którzy chcą tu rozwijać swój biznes, ARP przygotowała specjalną ofertę finansową. Można skorzystać z konkurencyjnych pożyczek przeznaczonych m.in. na rozpoczęcie działalności, rozwój oraz wdrażanie innowacji – podkreśla Dariusz Śliwowski, wiceprezes Zarządu ARP S.A.

Spośród 40 zezwoleń wydanych przez ARP w I półroczu 2017 roku, 26 udzielono w SSE EURO-PARK MIELEC (dla porównania rok temu było to 19, a w 2015 r. 15 zezwoleń), a kolejne 14 zezwoleń w TSSE EURO-PARK WISŁOSAN ARP (w 2016 r. było ich 8, a w 2015 r. 9). Zobowiązania inwestycyjne dla strefy mieleckiej wyniosły 626,4 mln zł, co jest wartością znacznie wyższą w porównaniu do I półrocza w latach ubiegłych (510,7 mln zł w 2016 r. i 227,6 mln zł w 2015 r.). Z kolei w strefie tarnobrzeskiej zobowiązania inwestycyjne wyniosły 357,6 mln zł, istotnie przewyższając wartości z lat ubiegłych (206,9 mln zł w 2016 r. i 235,7 mln zł w 2015 r.). W obu strefach zarządzanych przez ARP w stosunku do poprzednich lat wzrosła również liczba nowych miejsc pracy. Nadal wśród strefowych inwestorów przeważają firmy z polskim kapitałem, których w pierwszym półroczu było 70 procent.

Biorąc pod uwagę rozkład terytorialny najwięcej zezwoleń w pierwszym półroczu 2017 roku udzielono w województwie podkarpackim (24), a następnie w województwie lubelskim (9). Trzy zezwolenia przypadły na województwo mazowieckie, dwa na zachodniopomorskie i po jednym na województwa podlaskie i dolnośląskie. Najwięcej, bo aż 6 inwestycji, zostanie zrealizowanych w podstrefie Trzebownisko k. Rzeszowa. Ponadto 5 inwestycji zlokalizowano w podstrefie Lublin, 4 w podstrefie Stalowa Wola, a po 3 inwestorów będą miały podstrefy Mielec, Radom i Rzeszów.

- Podsumowując pierwsze półrocze, patrząc na trendy i nasze rozmowy spodziewamy się jeszcze lepszego 2017 roku, jeżeli chodzi o drugą połowę roku, jak i cały 2017, niż lata poprzednie i na to czekamy- mówi Chludziński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowe wyniki w SSE zarządzanych przez ARP - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia