Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe zwroty VAT w Świętokrzyskiem

Marzena SMORĘDA [email protected]
W Polsce więcej od nas zainwestowano w materiały budowlane tylko w Łódzkiem.
W Polsce więcej od nas zainwestowano w materiały budowlane tylko w Łódzkiem.
Urzędy skarbowe w województwie świętokrzyskim oddały już w tym roku podatnikom, budującym lub remontującym domy o ponad 50 procent więcej pieniędzy niż w tym samym czasie w 2010 roku. W Polsce więcej od nas zainwestowano w materiały budowlane tylko w Łódzkiem.

Podatnikom, którzy kupują materiały budowlane przysługuje zwrot części podatku VAT, którym obciążona jest cena brutto tych produktów. Dotyczy to tych towarów, na które w 2004 roku wzrosła stawka opodatkowania z 7 do 22, a w tym roku do 23 procent. Do takich artykułów należą między innymi cement, dachówka, cegła czy stal.

 

Komu przysługuje zwrot?

 

Każdy podatnik, będący osobą fizyczną, może raz na 12 miesięcy złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zwrot części podatku od towarów budowlanych, który zapłacił, kupując je na budowę czy remont nieruchomości. Z tego tytułu otrzymuje od „skarbówki” zwrot części poniesionych kosztów w wysokości różnicy między stawką 23 a obniżoną w wysokości 8 procent.

 

- Wniosek o zwrot VAT składa się nie częściej niż raz w roku, bez względu na liczbę prowadzonych inwestycji, w urzędzie skarbowym, w miejscu zamieszkania. Trzeba pamiętać, że zwrot VAT jest limitowany. Obowiązują dwa limity. Jeden dla inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę, a drugi dla inwestycji, która takiego pozwolenia nie wymaga. Limity dotyczą pięciu kolejnych lat liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku – mówi Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach.

 

Ożywienie w budownictwie

 

W pierwszej połowie 2009 roku urzędy skarbowe w województwie świętokrzyskim zwróciły podatnikom z tego tytułu ponad 19 milionów złotych, na każdy pozytywnie rozpatrzony wniosek średnio przypadały prawie dwa tysiące złotych. W tym samym okresie 2010 roku wypłacono kwotę ponad 20 milionów złotych, średnio po 1875 złotych. Bieżący rok jest rekordowy – od stycznia do końca czerwca fiskus musiał wypłacić już 31.004.841 złotych, ale ponieważ liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków była znacznie większa niż w poprzednich latach, średnio podatnicy otrzymali po 1854 złote. Świętokrzyscy podatnicy dostali więc w pierwszej połowie tego roku o ponad 50 procent więcej pieniędzy niż w tym samym czasie roku ubiegłego.

 

Skąd taki nagły wzrost w inwestycjach budowlanych, zapytaliśmy eksperta. – Wzrost kwot odzyskiwanych od urzędów skarbowych z tytułu podatku VAT spowodowany jest większą liczbą prowadzonych lub planowanych inwestycji. Skoro więcej budujemy, remontujemy lub planujemy to robić, kupujemy więcej materiałów budowlanych i składamy więcej wniosków o zwrot podatku. Moim zdaniem, ożywienie w inwestycjach spowodowane jest kilkoma czynnikami. Po pierwsze, od kilku lat systematycznie pojawiają się pogłoski o likwidacji tego zwrotu, bo pieniądze przeznaczane teraz na pomoc dla osób fizycznych w inwestycjach, miałyby ratować dziurę budżetową państwa. Po drugie, po tegorocznej podwyżce stawek podatku VAT, w 2012 przyjdzie pora na kolejną, znów o 1 procent, i tak samo w 2013 – do poziomu 25 procent. I po trzecie, ceny „budowlanki” wciąż rosną, bo drożeją chociażby paliwa, jeśli więc ktoś zastanawia się nad budową czy remontem nawet za kilka lat, kupując dzisiaj, zyskuje – nie tylko na cenie towaru, ale także na wysokości podatku i możliwości skorzystania ze zwrotu – tłumaczył Robert Perz, doradca z Multi Investments w Kielcach.

Robert Perz, doradca z Multi Investments: - Świętokrzyskie to jeden z najbiedniejszych regionów w Polsce, nic więc dziwnego, że rośnie liczba inwestycji prowadzonych samodzielnie przez osoby fizyczne i stąd częściej występują oni o zwrot części podatku. Tak jest po prostu taniej. Z moich obserwacji i wyliczeń wynika, że nawet ponad dwukrotnie w przeliczeniu na metr kwadratowy.

 

Gdzie sprawdzić?

Wykaz materiałów budowlanych, na które przysługuje zwrot znajduje się pod adresem internetowym: http://www.mi.gov.pl/2-48243e2927efb.htm.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia