MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowo niskie bezrobocie w Świętokrzyskiem

opr. MS
archiwum
W lipcu padł w naszym regionie rekord niskiej stopy bezrobocia. W porównaniu z najgorszym pod tym względem 2002 rokiem była niższa o 7 procent!

Z najnowszych statystyk rynku pracy wynika, że bezrobocie w województwie świętokrzyskim nadal dynamicznie spada. Pojawiająca się coraz większa liczba ofert pracy oraz aktywne programy rynku pracy (między innymi uruchomienie kolejnej edycji programów unijnych obwarowanych wysoką efektywnością zatrudnieniową) mają ogromny wpływ na wzrost zatrudnienia. Tak dobrego wyniku, jaki występuje w okresie ostatniego półrocza, na świętokrzyskim rynku pracy jeszcze nie było. Poziom bezrobocia z miesiąca na miesiąc jest coraz niższy. Z planów zatrudnieniowych pracodawców oraz sygnałów płynących z rynku wynika, że tendencja ta powinna się utrzymać.

W lipcu tego roku stopa bezrobocia w Świętokrzyskiem spadła do rekordowo niskiego poziomu 11,1 procent, a liczba bezrobotnych nieznacznie przekroczyła 58,5 tysiąca osób. To, jak znaczący jest spadek bezrobocia na przestrzeni ostatnich lat najlepiej ilustrują liczby. W stosunku do 2002 roku, w którym bezrobocie osiągnęło apogeum (ponad 137,6 tysięcy osób w lutym 2002 roku) z rejestrów świętokrzyskich urzędów pracy ubyło ponad 79 tysięcy bezrobotnych.
Zdecydowanie najczęstszym powodem wyłączenia z ewidencji są obecnie podjęcia pracy. Od początku roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 27,5 tysięcy ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 6,3 tysiąca więcej, niż w roku ubiegłym. Zdecydowanie najwięcej ofert pochodzi z sektora prywatnego (78,7 procent wszystkich ofert). Świętokrzyskie urzędy pracy objęły w tym roku swoimi działaniami już blisko 18 tys. bezrobotnych – o prawie 33 procent więcej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Nie ma jeszcze danych jak wygląda sytuacja na rynku pracy w poszczególnych powiatach. Powinna być znana w najbliższych dniach.

Świętokrzyski rynek pracy nie jest jednak wolny od problemów. Wciąż ponad połowa zarejestrowanych do osoby długotrwale bezrobotne, czyli pozostające w rejestrach urzędów pracy ponad 12 miesięcy na przestrzeni ostatnich 2 lat. Blisko 1/3 bezrobotnych ma poniżej 30 lat a 1/4 ukończyła 50 rok życia. Jednym z największych problemów są niskie lub brak kwalifikacji znacznej części bezrobotnych. Bez kwalifikacji zawodowych pozostaje ponad 27 procent bezrobotnych w naszym województwie, a kolejne 26 procent nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego. Naprzeciw temu wychodzą nowe programy zatrudnieniowe, jakie uruchamia Wojewódzki Urząd Pracy z pieniędzy Unii Europejskiej. Jeszcze w tym roku ruszą projekty szkoleniowo-stażowe, doradcze i dotacyjne dla osób bez zatrudnienia po 30 roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia