Rekordowy jeden procent

marzena
Ponad 9 milionów złotych z odpisu od podatku przekazali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego najbardziej potrzebującym
Ponad 9 milionów złotych z odpisu od podatku przekazali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego najbardziej potrzebującym
Świętokrzyscy podatnicy przekazali w tym roku w swoich PIT-ach rekordowo dużo pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekroczony został próg 9 milionów złotych!

Mieszkańcy naszego regionu mają coraz większe dochody i coraz większe... serce. Tak wynika ze statystyk urzędów skarbowych.

Dajemy coraz więcej

Według wstępnych wyliczeń Izby Skarbowej w Kielcach w rocznych rozliczeniach PIT za 2011 rok mieszkańcy Świętokrzyskiego przekazali jeden procent podatku od dochodu na sumę 9 milionów 578 tysięcy 312 złotych, to jest o 1 milion 173 tysiące złotych więcej niż w roku ubiegłym!

- Akcja przekazywania jednego procenta podatku od dochodów jest coraz bardziej powszechna. W naszym województwie z roku na rok coraz więcej podatników przekazuje kwoty dla najbardziej potrzebujących. Ze wstępnych analiz urzędów skarbowych wynika, że w tegorocznych rozliczeniach podatkowych mamy o 12 tysięcy więcej darczyńców niż w poprzednim roku. Ich liczba wzrosła z 243.193 do 254.903. Suma odprowadzonego przez nich podatku też była wyższa niż dotąd. Można z tego wysnuć wniosek, że bogacąc się, stajemy się coraz bardziej hojni – mówi Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach. – Ale nie bez znaczenia jest także uproszczenie procedury zadeklarowania 1 procenta  podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Wystarczy bowiem wpisać w zeznaniu rocznym numer Krajowego Rejestru Sądowego organizacji i kwotę do przekazania – dodaje Maria Bojczuk.

Kogo wspieramy?

Jak wynika ze statystyk, w zeznaniach rocznych najczęściej przekazujemy 1 procent naszego podatku na te organizacje, które zajmują się pomocą dzieciom poszkodowanym przez los – chorym, biednym, zaniedbanym. Troska o najmłodszych widoczna jest w PIT-ach każdego roku. Od kilku lat najwięcej pieniędzy z naszego województwa płynie do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, bardzo popularne wśród podatników jest także przekazywanie pieniędzy Fundacji TVN „Nie Jesteś Sam”, a także Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Ogromne kwoty dostaje też Caritas Polska. W pierwszej dziesiątce organizacji najbardziej popularnych wśród darczyńców znalazła się też kielecka Fundacja z Uśmiechem, która wspiera niepełnosprawne dzieci i młodzież.

TEMAT DNIA
Zapytaliśmy przedstawicieli Organizacji Pożytku Publicznego z regionu świętokrzyskiego na co przeznaczają pieniądze przekazane w PIT-ach przez podatników.

Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej: - Pieniądze z jednego procenta przekazanego w PIT-ach za 2010 rok zasiliły budowę hospicjum, a także przeznaczone zostały na leczenie czy rehabilitację chorych. W tym roku pieniędzy jeszcze nie otrzymaliśmy.

Wioletta Zdeb, prezes Fundacji z Uśmiechem: - Dopiero trzeci rok jesteśmy organizacją pożytku publicznego, ale cieszymy się, że co roku wpływa do nas coraz więcej pieniędzy z jednego procentu. W ubiegłym pieniądze przeznaczyliśmy na potrzeby naszych podopiecznych. Pochodziły one jednak przede wszystkim od ich rodzin.

Robert Woźniak, prezes Fundacji Przystanek Dziecko: - Od kilku lat wpływają do nas pieniądze z tytułu jednego procentu, ale nie są to duże kwoty. Ostatnio podatnicy wsparli nas około 12 tysiącami złotych, które przeznaczyliśmy na rzecz rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych, które wspieramy.

Anna Studzińska, prezes Kieleckiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami: - Jesteśmy beneficjentami jednego procenta, ale niestety, kwoty jakie trafiają do kieleckiego oddziału z Warszawy, są bardzo małe. To zaledwie około 10 tysięcy złotych, które są kroplą w morzu potrzeb.

Komu przekazaliśmy 1% w ubiegłym roku?
1. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” - ponad 2 miliony złotych. Ogólnopolska organizacja działa 1998 roku. Jej misję wspiera i promuje Beata Tyszkiewicz, jako przewodnicząca.
2. Caritas Diecezji Kieleckiej – 472 tysiące złotych
3. Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” - 222 tysiące złotych
4. Fundacja TVN „Nie jesteś sam” - 209 tysięcy złotych
5. Stowarzyszenie „Parafiada” im. Św. Józefa Kalasancjusza, Warszawa - 200 tysięcy złotych. Stowarzyszenie dba o wszechstronny rozwój fizyczny i duchowy dzieci i młodzieży w ramach chrześcijańskich ideałów.
6. Dorośli Dzieciom, Starachowice – 180 tysięcy złotych. Fundacja niesie pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym, których nie stać na leczenie i rehabilitację. Pomaga ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych.
7. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, Poznań - 151 tysięcy złotych. Jej celem jest pomoc niepełnosprawnym w pozyskiwaniu środków na rehabilitację, leczenie oraz  sprzęt rehabilitacyjny  i  ortopedyczny.
8. Związek Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej - 149 tysięcy złotych
9. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą - 130 tysięcy złotych
10. Fundacja na rzecz wspierania rodziny oraz dzieci i młodzieży „Fundacja z uśmiechem”, Kielce - 128 tysięcy złotych. Niesie wszechstronną pomoc rodzinie w tym w szczególności dzieciom i młodzieży. Udziela wsparcia zwłaszcza rodzinom z małych miejscowości oraz ludziom niepełnosprawnym.

 

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie