Rekordowy jeden procent

marzena
Ponad 9 milionów złotych z odpisu od podatku przekazali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego najbardziej potrzebującym
Ponad 9 milionów złotych z odpisu od podatku przekazali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego najbardziej potrzebującym
Świętokrzyscy podatnicy przekazali w tym roku w swoich PIT-ach rekordowo dużo pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekroczony został próg 9 milionów złotych!

Mieszkańcy naszego regionu mają coraz większe dochody i coraz większe... serce. Tak wynika ze statystyk urzędów skarbowych.

Dajemy coraz więcej

Według wstępnych wyliczeń Izby Skarbowej w Kielcach w rocznych rozliczeniach PIT za 2011 rok mieszkańcy Świętokrzyskiego przekazali jeden procent podatku od dochodu na sumę 9 milionów 578 tysięcy 312 złotych, to jest o 1 milion 173 tysiące złotych więcej niż w roku ubiegłym!

- Akcja przekazywania jednego procenta podatku od dochodów jest coraz bardziej powszechna. W naszym województwie z roku na rok coraz więcej podatników przekazuje kwoty dla najbardziej potrzebujących. Ze wstępnych analiz urzędów skarbowych wynika, że w tegorocznych rozliczeniach podatkowych mamy o 12 tysięcy więcej darczyńców niż w poprzednim roku. Ich liczba wzrosła z 243.193 do 254.903. Suma odprowadzonego przez nich podatku też była wyższa niż dotąd. Można z tego wysnuć wniosek, że bogacąc się, stajemy się coraz bardziej hojni – mówi Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach. – Ale nie bez znaczenia jest także uproszczenie procedury zadeklarowania 1 procenta  podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Wystarczy bowiem wpisać w zeznaniu rocznym numer Krajowego Rejestru Sądowego organizacji i kwotę do przekazania – dodaje Maria Bojczuk.

Kogo wspieramy?

Jak wynika ze statystyk, w zeznaniach rocznych najczęściej przekazujemy 1 procent naszego podatku na te organizacje, które zajmują się pomocą dzieciom poszkodowanym przez los – chorym, biednym, zaniedbanym. Troska o najmłodszych widoczna jest w PIT-ach każdego roku. Od kilku lat najwięcej pieniędzy z naszego województwa płynie do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, bardzo popularne wśród podatników jest także przekazywanie pieniędzy Fundacji TVN „Nie Jesteś Sam”, a także Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Ogromne kwoty dostaje też Caritas Polska. W pierwszej dziesiątce organizacji najbardziej popularnych wśród darczyńców znalazła się też kielecka Fundacja z Uśmiechem, która wspiera niepełnosprawne dzieci i młodzież.

TEMAT DNIA
Zapytaliśmy przedstawicieli Organizacji Pożytku Publicznego z regionu świętokrzyskiego na co przeznaczają pieniądze przekazane w PIT-ach przez podatników.

Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej: - Pieniądze z jednego procenta przekazanego w PIT-ach za 2010 rok zasiliły budowę hospicjum, a także przeznaczone zostały na leczenie czy rehabilitację chorych. W tym roku pieniędzy jeszcze nie otrzymaliśmy.

Wioletta Zdeb, prezes Fundacji z Uśmiechem: - Dopiero trzeci rok jesteśmy organizacją pożytku publicznego, ale cieszymy się, że co roku wpływa do nas coraz więcej pieniędzy z jednego procentu. W ubiegłym pieniądze przeznaczyliśmy na potrzeby naszych podopiecznych. Pochodziły one jednak przede wszystkim od ich rodzin.

Robert Woźniak, prezes Fundacji Przystanek Dziecko: - Od kilku lat wpływają do nas pieniądze z tytułu jednego procentu, ale nie są to duże kwoty. Ostatnio podatnicy wsparli nas około 12 tysiącami złotych, które przeznaczyliśmy na rzecz rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych, które wspieramy.

Anna Studzińska, prezes Kieleckiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami: - Jesteśmy beneficjentami jednego procenta, ale niestety, kwoty jakie trafiają do kieleckiego oddziału z Warszawy, są bardzo małe. To zaledwie około 10 tysięcy złotych, które są kroplą w morzu potrzeb.

Komu przekazaliśmy 1% w ubiegłym roku?
1. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” - ponad 2 miliony złotych. Ogólnopolska organizacja działa 1998 roku. Jej misję wspiera i promuje Beata Tyszkiewicz, jako przewodnicząca.
2. Caritas Diecezji Kieleckiej – 472 tysiące złotych
3. Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” - 222 tysiące złotych
4. Fundacja TVN „Nie jesteś sam” - 209 tysięcy złotych
5. Stowarzyszenie „Parafiada” im. Św. Józefa Kalasancjusza, Warszawa - 200 tysięcy złotych. Stowarzyszenie dba o wszechstronny rozwój fizyczny i duchowy dzieci i młodzieży w ramach chrześcijańskich ideałów.
6. Dorośli Dzieciom, Starachowice – 180 tysięcy złotych. Fundacja niesie pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym, których nie stać na leczenie i rehabilitację. Pomaga ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych.
7. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, Poznań - 151 tysięcy złotych. Jej celem jest pomoc niepełnosprawnym w pozyskiwaniu środków na rehabilitację, leczenie oraz  sprzęt rehabilitacyjny  i  ortopedyczny.
8. Związek Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej - 149 tysięcy złotych
9. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą - 130 tysięcy złotych
10. Fundacja na rzecz wspierania rodziny oraz dzieci i młodzieży „Fundacja z uśmiechem”, Kielce - 128 tysięcy złotych. Niesie wszechstronną pomoc rodzinie w tym w szczególności dzieciom i młodzieży. Udziela wsparcia zwłaszcza rodzinom z małych miejscowości oraz ludziom niepełnosprawnym.

 

 

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie