Nasza Loteria

Rewolucja energetyczna! Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych będą produkować energię z wodoru. Zobaczcie zdjęcia i film

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wideo
od 16 lat
Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych stworzyły Klaster Wodorowy, którego celem zastąpienie paliw kopalnych zeroemisyjnym wodorem wykorzystywanym do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego. Zielony wodór ma dać silny impuls do rozwoju gospodarczego dla całego województwa.

Świętokrzyski Klaster Wodorowy imienia Braci Łaszczyńskich

W czwartek, 25 listopada, w Kopalni Jaźwica, w gminie Chęciny, podpisano deklarację o powołaniu Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego imienia Braci Łaszczyńskich.

Dzięki klastrowi, Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych do 2030 roku chcą zredukować emisję dwutlenku węgla o prawie 400 tysięcy ton i wytworzyć 4 terawatogodziny energii dzięki utworzonej farmie fotowoltaicznej oraz 250 MW energii z instalacji wodorowej.

Zielony wodór dla gospodarki

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz centralnych, w tym członek Rady Doradców Politycznych premiera - świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, pełnomocnik premiera do spraw czystego powietrza Bartłomiej Orzeł oraz wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz przedstawiciele władz samorządowych, w tym marszałek województwa Andrzej Bętkowski i przedstawiciele miasta Kielce oraz gmin: Chęciny, Miedziana Góra, Łagów, Daleszyce i Morawica.

- Wierzę, że rozwój innowacji i nowoczesnych technologii związanych z inwestycjami w zielony wodór będzie silnym impulsem rozwoju gospodarczego dla całego województwa w nadchodzących latach – powiedział podczas inauguracji Klastra poseł Krzysztof Lipiec.

Deklarację o powołaniu Klastra podpisał również prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz oraz przedstawiciele czołowych polskich firm zaangażowanych w rozwój technologii wodorowych, w tym: Columbus Energy, SBB Energy, AIUT, Bisek Asfalt i Inwex, a także przedstawiciele świata nauki, w tym głównych instytucji naukowych w Świętokrzyskiem: Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej oraz przedstawiciele Instytutu Energetyki i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

- Cieszymy się, że spółka z Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu, zaledwie pięć lat temu uratowana od likwidacji, obecnie staje się liderem życia gospodarczego i innowacyjności w regionie – powiedział prezes Cezariusz Lesisz.

Celem Klastra jest stworzenie otwartego forum współpracy, do udziału w którym zaproszone są wszystkie podmioty chętne do działania na rzecz rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii i produkcji zielonego wodoru w regionie świętokrzyskim. Członkowie Klastra dążą do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii
rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW co ma się przełożyć na produkcję 50.000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji dwutlenku węgla o 400.000 ton rocznie.

- Jako pełnomocnik premiera do spraw czystego powietrza z wielkim zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę i będę jej udzielał wszelkiego możliwego wsparcia – powiedział podczas inauguracji Bartłomiej Orzeł.

Bracia Łaszczyńscy

Klaster został nazwany imieniem Braci Łaszczyńskich dla docenienia i upamiętnienia wybitnych polskich przedsiębiorców, jakimi byli Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy już ponad 100 lat temu zainaugurowali pierwszy proces elektrolizy na ziemi świętokrzyskiej. Na początku XX wieku prowadzili oni eksploatację rud miedzi w Miedziance koło Chęcin. W roku
1902 jako jedni z pierwszych na świecie wyprodukowali miedź i cynk w procesie elektrolizy.

- Cieszymy się, że tradycje innowacyjności i nowoczesnego przemysłu w Gminie Chęciny mają obecnie tak śmiałą kontynuację w ramach zielonej transformacji – powiedział burmistrz gminy Chęciny Robert Jaworski.

Do uczestników uroczystości list skierowali potomkowie Braci Łaszczyńskich: „Jest nam niezmiernie miło, że nasi Dziadkowie Stanisław oraz Bolesław, stają się patronami tej na wskroś nowoczesnej inwestycji technologicznej. Potrzeba dużo sił, ogromnego zaangażowania i przychylności tych, którzy będą finansować te działania, aby osiągnąć sukces. Jak obserwujemy, współdziałanie Waszych inicjatyw gospodarczych z władzami samorządowymi rejonu Świętokrzyskiego, mogą być świetnym punktem startowym” – napisali w liście pan Michał Łaszczyński i Anna Kulińska z domu Łaszczyńska.

Polska Strategia Wodorowa

odpisujący Deklarację dążyć będą do wypełnienia celów Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku, przyjętej przez Radę Ministrów 2 listopada 2021 roku; mają na uwadze cele przyjętej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku w zakresie budowy niskoemisyjnego systemu energetycznego przy zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego, efektywności energetycznej i zmniejszeniu oddziaływania sektora energii na środowisko; przestrzegają założeń Dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z 11 grudnia 2018 roku w sprawie promowania stosowania energii dla źródeł odnawialnych (dyrektywa RED II) oraz na cele w zakresie wodoru Strategii na rzecz Europy neutralnej dla klimatu 2020 z 8 lipca 2020 roku; dążą do wypełnienia celów Strategii Województwa Świętokrzyskiego 2030+ oraz celów określonych w projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego; dostrzegają pilną potrzebę rozwoju i wykorzystania nowoczesnych, zeroemisyjnych źródeł energii stanowiących prawidłową odpowiedź na zachodzące we współczesnej gospodarce zmiany; są przekonani, że rozwój i wykorzystanie zeroemisyjnych źródeł energii są korzystne zarówno dla przedsiębiorców jak i wszystkich pozostałych partnerów społecznych oraz środowiska naturalnego; są zainteresowani stworzeniem platformy współpracy, wymiany informacji i koordynacji działań mającej na celu wsparcie rozwoju gospodarki opartej o zeroemisyjne źródła energii na terenie regionu świętokrzyskiego; uznają, że dzięki takiej platformie osiągniemy największą efektywność naszych działań, a w szczególności dzięki udziałowi wszystkich partnerów społecznych zaangażowanych w procesy gospodarcze, a więc zarówno przedsiębiorców, jak i instytucji naukowych oraz administracji publicznej; i z tych względów postanowili podpisać Deklarację.

Cele Klastra Wodorowego

Świętokrzyski Klaster Wodorowy to zorganizowane przez Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych zrzeszenie sygnatariuszy powołane do:

1. Tworzenia odpowiedniej wielkości zaplecza zeroemisyjnych źródeł energii dla zaspokojenia zapotrzebowania na energię i wodór ze strony Sygnatariuszy, przy czym celem prac Klastra jest dążenie do osiągnięcia w gronie Sygnatariuszy łącznej produkcji na poziomie 4TWh rocznie w roku 2030;

2. Produkcji wodoru z zeroemisyjnych źródeł energii oraz dostępnych zasobów wody np. pochodzących z odwodnienia zakładów górniczych, przy czym celem prac Klastra jest dążenie do osiągnięcia w gronie sygnatariuszy łącznej produkcji na poziomie 50.000 ton zielonego wodoru rocznie w roku 2030;

3. Wspierania instalacji urządzeń do produkcji wodoru służących zaspokajaniu potrzeb zamaszynowania, logistyki oraz magazynowania energii;

4. Tworzenia instalacji do magazynowania, dystrybucji i tankowania wodoru;

5. Tworzenia parków maszyn oraz floty samochodowej napędzanych wodorem; stanowiące forum kontaktów i koordynacji współpracy sygnatariuszy.

Pierwszym Klastrem Wodorowym w Polsce jest utworzony w sierpniu 2017 roku Klaster Technologii Wodorowych z siedzibą w Gdańsku, koordynowany przez Regionalna Izbę Gospodarczą Pomorza.

Jego celem jest inicjowanie działań na rzecz zwiększenia znaczenia technologii wodorowych, poprzez wspieranie członków Klastra i podmiotów współpracujących w rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rzecz efektywności energetycznej i gospodarki niskoemisyjnej.

Od 2018 roku Klaster jest organizatorem międzynarodowej konferencji wodorowej PCHET. Tegoroczna, IV edycja konferencji odbyła się 4 i 5 października w formule hybrydowej i była kolejnym krokiem na drodze do upowszechnienia wodoru jako alternatywy dla paliw kopalnych.

Pod egidą Klastra prowadzone i wdrażane są projekty badawczo – rozwojowe oraz wspólne inwestycje. Członkowie Klastra współpracują ze sobą, m. in. na polu wymiany informacji, budowy wspólnych powiązań gospodarczych, usług i technologii. Klaster współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami i sieciami klastrowymi, a także prowadzi działania edukacyjne i promocyjne.
W tym momencie, w ramach programu COSME, realizujemy międzynarodowy Projekt H2GLOBAL, który ma na celu przyczynienie się do pozycjonowania Europy jako światowego lidera technologicznego i przemysłowego w obszarze zielonej gospodarki wodorowej. Głównym celem projektu jest zbudowanie partnerstwa wiodących europejskich klastrów w celu utworzenia „Europejskiego strategicznego partnerstwa klastrów – Going International” skoncentrowanego na współpracy klastrów i internacjonalizacji dostosowanej do wspierania i promowania przedsiębiorstw, technologii i usług związanych z wodorem.
 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucja energetyczna! Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych będą produkować energię z wodoru. Zobaczcie zdjęcia i film - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie martwcie się Lipiec wam wszystko załatwi bo on się na wszystkim zna i wszędzie się doczepi żeby to pokazać.
M
Mieszkaniec.
Lepiej niech Jaźwica dopilnuje warunków dotyczących ochrony środowiska. Mieszkańcy Bolechowic, Chęcin, Woli Murowanej i Nowin mają ich dosyć. Wszędzie unoszący się pył z Jaźwicy, generowany przez kruszarki, hałas, pył z niezabezpieczonych hałd, brak odpowiedniego zraszania, ciągłe strzały aż się domy trzęsą i pękają ściany. Parapety, okna, elewacje wszystko w ostatnim czasie zawalone pyłem. Wieczorem myjesz auto a rano na nim pełno pyłu jak i w całej okolicy. Jadąc czasami z Chęcin z obwodnicy widać ogromną chmurę pyłu i jeśli ona idzie w stronę zabudować - kierunek Nowiny to jest tragedia. My to wszystko wdychamy i pozostaje nam w płucach nas i naszych dzieci. Z JAŹWICĄ jest to jak zabawa w ciuciu babkę. Mieszkań sygnalizują problem a oni niby coś tam robią i chwilę jest spokoju a potem znowu jadą na ostro. W lato nie da się okna w nocy otworzyć bo jest taki hałas o 24 o północy. Może w końcu ktoś się za nich weźmie tak jak za nieczynną już kopalnię Bolechowice, która działała niezgodnie z prawem i została zamknięta dwa lata temu. Teraz pora się zebrać i walczyć o swoje zdrowie i normalny byt.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia