Nasza Loteria

Rewolucja w cenach i przepisach

/sc, ika, wak, staw, tami. esw, MS/
Co zmienia się w 2011 roku w przepisach dla biznesu?
Co zmienia się w 2011 roku w przepisach dla biznesu?
Duże zmiany w przepisach dla przedsiębiorców, emerytów, kierowców i studentów. Droższy prąd, paliwo, mieszkania – to wszystko odczujemy na własnej skórze w bieżącym roku. Co nas jeszcze czeka w 2011 roku? Prezentujemy zmiany, które dotyczą przedsiębiorców.

 

Najpowszechniejszą zmianą, którą odczujemy wszyscy jest podwyżka stawek podatku VAT, naliczanego od towarów i usług. Przepisy wprowadzane były do ostatnich dni starego roku w absurdalnym tempie. Na jakie nowe paragrafy musimy być gotowi?

 

BIZNES

Jedno okienko, ale internetowe

Od lipca zamiast w jednym okienku w urzędzie gminy, co od lat okazuje się fikcją, firmę można będzie zarejestrować za jednym podejściem przez Internet. Potem system sam roześle dane przedsiębiorcy do ZUS, urzędu skarbowego, statystycznego czy inspekcji sanitarnej. Takie udogodnienie przewiduje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki. Aby zostać przedsiębiorcą, wystarczy wypełnienie tylko jednego formularza. Rejestracja odbywać się będzie poprzez system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przez Internet przedsiębiorca dowie się też o formalnościach, koncesjach, zezwoleniach i tym podobnych.

 

Wyższe składki na ZUS dla zakładających firmę

Dla tych, którzy zakładają firmę, państwo przewidziało dwuletnie ulgi w obciążeniu składkami na ZUS. Nie płacą też składki do Funduszu Pracy. Do tej pory cały koszt dla debiutu-jącego wynosił 350,43 złote (razem z ubezpieczeniem zdrowot-nym). Od stycznia płaci się około 363 złotych, bo rośnie płaca minimalna, a od niej zależą inne składowe opłaty.

 

Duża strata dla najmniejszych firm. Koniec odliczeń VAT-u od kosztów paliwa

 

W zmienionej ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie o transporcie drogowym są bardzo ważne zapisy dla przedsiębiorców, bo dotyczą między innymi:

1) odliczenia VAT-u przy zakupie aut z kratką

2) odliczenia VAT-u od paliwa kupowanego do aut wyko-rzystywanych w prowadzeniu firmy

 

Od nowego roku zlikwidowane zostały odliczenia w obu powyższych przypadkach. Auta z kratką są traktowane podatkowo tak samo, jak inne. Ustawa zakłada, że do 2013 roku bę-dzie można odliczyć tylko do 60 procent VAT, ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych. Ale, czy pełne odliczenie wróci po 2013 roku, to zagadka. Według zmienionej ustawy nie można też odliczać VAT-u od zakupionego paliwa na cele prowadzenia działalności biznesowej.

 

Średnio przedsiębiorca (według wyliczeń Money.pl) traci nawet 1,7 tysiąca złotych rocznie na samym podatku VAT od paliwa. Taka kwota w budżecie firmy to może być koszt chociażby ubezpieczenia. Poza tym dodatkowe 8 tysięcy złotych przedsiębiorca traci przy zakupie samochodu z kratką. Nowe przepisy dotyczą blisko 1,8 miliona przedsiębiorców, bo tyle firm działa w kraju. Wprawdzie jest możliwość odliczenia kosztów paliwa od dochodu opodatkowanego PIT-em dla osób fizycznych lub CIT-em - dla prawnych, ale to mała rekompensa-ta.

 

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wyliczył, że przedsiębiorca średnio rocznie pokonuje służbowym autem 25 tysięcy kilometrów. Do ubiegłego roku miesięcznie na odliczeniu VAT-u od paliwa oszczędzał od 100 do ponad 200 złotych. Po zmianach ustawy zostaje mu o 140 złotych mniej.

 

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia