Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w godzinach pracy

marzena
Rewolucja w godzinach pracy
Rewolucja w godzinach pracy
Wielkie zmiany szykują się w kodeksie pracy. Pracodawca może ustalić ruchomy lub przerywany czas pracy, a pracownik będzie odkładał przepracowane godziny na własnym firmowym rachunku. Taki jest pomysł Ministerstwa Pracy, który we wtorek będzie omawiany z pracodawcami i związkami zawodowymi.

Taka jest jedna z propozycji zmian przepisów o czasie pracy, jakie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawi partnerom społecznym. Wspólnie mają oni przygotować cały nowy dział VI kodeksu pracy poświęcony tym zagadnieniom. Generalnie chodzi o dostosowanie czasu pracy do mozliwości firmy. Wszystko po to by nie płacic pracownikom za bezczynne siedzenie.

Według tych przygotowywanych zmian, to nie ustawa, lecz reprezentanci pracowników w porozumieniu z pracodawcą mają ustalać obowiązujący w firmie rozkład czasu pracy oraz okres, w jakim należy go rozliczyć. Gdy obie strony się porozumieją, będą mogły wydłużać okres rozliczeniowy czasu pracy nawet do 12 miesięcy. W zależności od zapotrzebowania pracodawca mógłby przedłużać i skracać czas pracy w poszczególnych tygodniach lub miesiącach.

Pracownicy i pracodawcy mogliby też ustalić, że w firmie stosowany jest na przykład ruchomy lub przerywany czas pracy, który umożliwiałby rozpoczynanie i kończenie pracy w różnych godzinach w poszczególne dni. Według pomysłodawców ułatwiłoby to między innymi zatrudnionym godzenie obowiązków pracowniczych z rodzicielskimi.
- Kodeks pracy z pewnością nadal będzie gwarantował zatrudnionym wszystkie normy ochronne, czyli między innymi prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu – uspokaja Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia