Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjny projekt śmieciowy w Rzędowie już na finiszu

Redakcja
Rewolucyjny projekt śmieciowy w Rzędowie już na finiszuDo zakładu w Rzędowie będą przyjmowane odpady zmieszane, zielone, surowcowe oraz wielkogabarytowe. Nowoczesna technologia pozwoli, by na miejscy były segregowane i kompostowane, a surowce wtórne belowane.
Rewolucyjny projekt śmieciowy w Rzędowie już na finiszuDo zakładu w Rzędowie będą przyjmowane odpady zmieszane, zielone, surowcowe oraz wielkogabarytowe. Nowoczesna technologia pozwoli, by na miejscy były segregowane i kompostowane, a surowce wtórne belowane. zgokrzedow.pl
Odbiór śmieci z 18 gmin w 5 powiatach województwa świętokrzyskiego, praca dla 50 osób i najwyższy standard europejski - tak w skrócie można określić Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi wybudowany w Rzędowie. Najpóźniej w czerwcu Zakład ma ruszyć. Rocznie może przyjąć nawet 30 tysięcy ton odpadów.

W poniedziałek w Połańcu i Staszowie odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców gmin dotyczące uruchomienie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie. Mieszkańcy podczas spotkań mieli możliwość zapoznania się ze sposobem funkcjonowania Zakładu oraz poznania jego wpływu na gospodarkę komunalną gmin. Podczas prezentacji multimedialnej omówiono nie tylko działanie zakładu, ale podano także fakty dotyczące liczby lat rozkładania się śmieci, czy jak ważna jest segregacja obrazując tym, jak ogromny wpływ na środowisko ma człowiek.

Ta wielka ponad 52 - milionowa ekologiczna inwestycja została wybudowana na pograniczu powiatu buskiego i staszowskiego. Budynek Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi został wybudowany na terenie byłej Kopalni Siarki „Grzybów” na gruntach leżących w obrębie miejscowości Dobrów i Rzędów w gminie Tuczępy. Natomiast na terenie gminy Staszów powstało składowisko odpadów po segregacji. Budowa Zakładu stała się także szansą na pracę dla wielu osób, bowiem w firmie zatrudnienie znajdzie 50 pracowników.

- W Zakładzie będzie pracowało około 50 osób łącznie z częścią administracyjną. Są to głównie operatorzy maszyn, osoby które będę pracowały przy taśmach segregacyjnych i informatycy, którzy zajmują się procesem sterowania, jak również konserwatorzy. Te urządzenia muszą być czyszczone po każdej zmianie, wręcz niektóre co kilkanaście, czy nawet kilka godzin, by utrzymać standard sanitarny - informuje Adam Doniemierski reprezentujący spółkę Unia, prowadzącą działania informacyjne i marketingowe o projekcie w Rzędowie.

Do Zakładu będą trafiały odpady z 18 gmin, w 5 powiatach południowo - wschodniej części województwa. Będą tam przyjmowane odpady zmieszane, zielone, surowcowe oraz wielkogabarytowe. Nowoczesna technologia pozwoli, by na miejscy były segregowane i kompostowane, a surowce wtórne belowane. W Zakładzie będzie działać także instalacja do produkcji paliwa alternatywnego – odpady, których nie da się wykorzystać w inny sposób zostaną przetworzone, jako komponent do paliwa spalanego w cementowniach.

- Za dwa miesiące instalacja zacznie przyjmować odpady w sposób zorganizowany. W tej chwili trwa tak zwany ruch testowy. Sprawdza się pracę maszyn i dostosowuje pracę ludzi, tak aby wszystko dobrze zsynchronizować. Najpóźniej w czerwcu Zakład zacznie przyjmować odpady – mówi Adam Doniemierski.
 

Źródło: /akr/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia