Narciarskie ferie z rodziną to okazja do wspólnego spędzania czasu na beztroskiej zabawie. Jak jednak znaleźć miejsce gwarantujące kompromis pomiędzy chęcią wypoczynku rodziców a koniecznością ciągłego zapobiegania dziecięcej nudzie? Styryjski region narciarski Schladming-Dachstein zna odpowiedź na to pytanie.

 Nic tak nie zachęca do nauki jak dobra zabawa. W Schladming-Dachstein znajduje się 15 szkółek narciarskich, w których wykwalifikowani instruktorzy uczą najmłodszych adeptów białego szaleństwa jazdy na nartach właśnie poprzez zabawę. Pomagają dzieciom i młodzieży opanować prawidłowe sekwencje ruchów, dbając przy tym o ich bezpieczeństwo i niezapomniane wrażenia. Jednocześnie region ma bardzo bogatą ofertę dla osób dorosłych, zarówno początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, jak też prawdziwych profesjonalistów. Nie brakuje tam także miejsc, w których rodzice i dzieci będą się doskonale razem bawić.

 

Atrakcje Ski amadé

 

Warto wiedzieć, że Schladming-Dachstein, z jego słynną już karuzelą 4 szczytów „4-Berge-Skischaukel”, jest jednym z 5 narciarskich regionów, wchodzących w skład największego terenu narciarskiego Austrii – Ski amadé.  To informacja szczególnie istotna dla tych, którzy lubią szusować po stokach... nie przepłacając. W Ski amadé można jeździć po wszystkich szlakach, posiadając zaledwie jeden karnet.

 

Sama karuzela 4-Berge-Skischaukel to 123 km tras zjazdowych, wyposażonych w czynne non stop 44 nowoczesne kolejki i wyciągi. Cały obszar Ski amadé to natomiast aż 760 km tras narciarskich o różnych stopniach trudności oraz znakomita infrastruktura, składająca się m.in. z 270 kolejek i wyciągów.

 

Ski amadé to jednak nie tylko trasy zjazdowe. Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele narciarstwa biegowego i snowboardu. Nie brakuje stoków typu funslope i funcross, snowparków, a także unikalnych terenów łączących cechy snowparku, stoku narciarskiego i ski crossu – rampy, tunele czy muldy zapewniają turystom wspaniałą zabawę na wiele godzin.

 

Interesującą nowością jest Hopsi Express, kolej linowo-terenowa o długości 211 m. Tworzy ona stałe połączenie między placem zabaw Hopsiland, restauracją Märchenwiesenhütte i stacją kolejki linowej położonej na górze Planai.

 

Schladming-Dachstein – narciarska przygoda dla całej rodziny

 

Schladming-Dachstein to 8 ośrodków z bardzo urozmaiconymi trasami, rozciągającymi się na wysokości między 680 a 2 045 m n.p.m. Sezon narciarski trwa tutaj od listopada do kwietnia, a stoki położone niżej czy też te o ekspozycji południowej są dodatkowo naśnieżane. To gwarancja znakomitych warunków przez cały sezon.

 

Doświadczeni narciarze nie pożałują jazdy jedną z trudniejszych tras regionu, mieszczącą się na stoku góry Hauser Kaibling (a warto się tu udać również ze względu na unikalne, przepiękne widoki). Zaawansowanych zadowoli także trasa FIS z Planai o długości 5,4 km i 1400 m różnicy poziomów. Warto dodać, że zjazd z góry Planai to również wyprawa śladami narciarskich mistrzostw świata (dokładnie z 1982 i 2013 r.). Ciekawym zjazdem o średnim stopniu trudności jest z kolei m.in. oświetlony stok Rohrmoos. Ma on łącznie 3 km długości, a różnica poziomów wynosi tu 710 m. W Galsterbelgarm natomiast czeka urozmaicony zjazd w dolinę Pruggern o długości 6,5 km. Znajduje się tu także specjalny teren narciarski dla dzieci, Galsiland, podobnie zresztą jak w Fageralm.

 

Schladming-Dachstein ma również doskonale rozwiniętą sieć tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Do dyspozycji jest aż 435 km szlaków położonych wśród pięknych alpejskich krajobrazów. Jednym z nich jest trasa Kulmberg o długości 2,3 km, znajdująca się na terenie Ramsau am Dachstein. Ten ośrodek posiada również aż osiem tras dla dzieci.

 

W Schadming-Dachstein na najmłodszych czekają nie tylko szkółki narciarskie, ale także mnóstwo innych atrakcji, takich jak galijska wioska narciarska Galsterberg, trasy tematyczne, m.in. „Szlak wikingów”, „Zwierzęta z Fagerwaldu”, „Ścieżka Indian”, czy też „Stacja Eskimosów” z igloo i tunelami do czołgania się.

 

Poznaj kuchnię styryjską

 

O atrakcyjności regionu Schladming-Dachstein świadczą nie tylko doskonale przygotowane trasy zjazdowe i biegowe, lecz również urozmaicona oferta kulinarna, która sprosta nawet najbardziej wymagającym podniebieniom. Przygotowywane z regionalnych produktów posiłki to coś więcej niż klasyczny sznycel wiedeński czy kiełbasa z frytkami. Szefowie kuchni w górskich schroniskach proponują gościom takie specjały jak pączki z prawdziwym serem styryjskim czy świeży strudel domowej roboty. Nie brakuje dań – od sałatek po mięsa – wzbogaconych „czarnym złotem” Styrii, czyli olejem z pestek dyni. A skoro o dyni mowa, nie wolno pominąć także tradycyjnej, pożywnej i rozgrzewającej zupy-kremu z dyni.

 

Styria zawsze wita swoich gości suto zastawionym stołem, a szczególnie warto udać się tam w czasie trwania jarmarków i targów produktów regionalnych. Taki targ odbędzie się na przykład w dniach 16–23 marca 2019 r. Szusując od schroniska do schroniska, będzie można skosztować smakołyków najwyższej jakości: wiejskiego chleba z dojrzewającą szynką i chrzanem, serów, salami, a także doskonałych dań z jagnięciny i wołowiny.

 

Jak dojechać?

 

Region Schladming-Dachstein jest położony w środkowej Austrii. Z Polski można dojechać tam samochodem, np. przez Czechy – od czeskiej granicy to tylko 650 km. Dobra trasa prowadzi przez Wiedeń, a następnie autostradą A2, do S6 Semmeringschnellstrasse, autostradą A9 Pyhrnautobahn, a po skręcie w Liezen – drogą krajową B320 (Ennstal Bundesstrasse). Bez problemu dojedziemy tam także pociągiem (dworce w Schladming, Pichl, Haus im Ennstal, Gröbming i Stainach/Irdning). Podróżującym samolotem oferuje się z kolei transfer do Schladming-Dachstein z okolicznych lotnisk: w Wiedniu, Salzburgu, Monachium, Graz, Linz i Kragenfurcie.

 

Austria jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych zimowych destynacji. Wybierając ten kierunek na rodzinne ferie, warto przyjrzeć się ofertom regionów i zdecydować się na ten, który spełni oczekiwania urlopowe dorosłych, ale i najmłodszych uczestników wyjazdu. Taki jak choćby Schladming-Dachstein. To miejsce, w którym dorośli aktywnie wypoczną, a dzieci nie będą miały czasu na nudę.