Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2018 na świętokrzyskim rynku pracy. Mniej bezrobotnych

Marzena Smoręda
archiwum
Dokładnie o 2380 osób spadła liczba bezrobotnych w województwie świętokrzyskim w ciągu całego 2018 roku. To ponad 5 procent wszystkich zarejestrowanych. W powiatowych urzędach pracy w całym regionie pozostaje obecnie 44.191 osób bez zatrudnienia. Głównie dlatego, że nie mają ani zawodu, ani doświadczenia - wynika z raportu rocznego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, poziom bezrobocia w grudniu roku 2018 zwiększył się o 1411 osób i było to spowodowane wpływem sezonowości w pracy.

Świętokrzyski rynek pracy, choć coraz stabilniejszy, wciąż podlega istotnym wpływom koniunktury sezonowej. Wynika to z dużego udziału zatrudnienia w rolnictwie, branży budowlano-surowcowej, a także między innymi z rosnącej liczby miejsc pracy w obsłudze ruchu turystycznego. W regionie świętokrzyskim utrzymuje się dwukrotnie wyższy, niż w kraju, udział pracujących w rolnictwie (31,1 procent ogółu). W usługach pracuje 46,3 procent, natomiast w przemyśle i budownictwie – 22,6 procent.

Ponad połowę zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią długotrwale bezrobotni (ponad 51 procent), to jest pozostający w ewidencji przez ponad 12 miesięcy na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W grupie tej dominują kobiety (blisko 58 procent).
Żadnymi kwalifikacjami zawodowymi nie może legitymować się ponad 11 tysięcy bezrobotnych (25 procent ogółu), ale liczba ta, dzięki realizowanym przez urzędy pracy programom aktywizacyjnym, stale spada.

Bez doświadczenia zawodowego pozostaje ponad 10 tysięcy bezrobotnych (ponad 23 procent ogółu). Głównym powodem bezrobocia pozostaje brak kwalifikacji odpowiadających potrzebom pracodawców oraz niski poziom wykształcenia. Prawie 46 procent bezrobotnych ma niskie wykształcenie – zasadnicze zawodowe, gimnazjalne, a nawet niższe.

Od trzech lat w naszym regionie utrzymuje się stały wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie wynosi on 122,5 tysięcy pracowników, to jest o 3,8 procent więcej, niż przed rokiem. Najwięcej zatrudnionych jest w sektorze przemysłu (53,7 procent), handlu i naprawie pojazdów samochodowych (19,4 procent) oraz budownictwie (7,8 procent). W skali ostatniego roku największy wzrost zatrudnienia zanotowano w administrowaniu i działalności wspierającej, czyli w różnego rodzaju usługach dla ludności i przedsiębiorstw, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.

Głównymi czynnikami kształtującymi świętokrzyski rynek pracy pozostają: zmiany demograficzne (od 2012 roku liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym spadła o ponad 51 tysięcy, a w wieku poprodukcyjnym wzrosła o niemal o 34 tysiące); migracje (na przestrzeni ostatnich 5 lat, w wyniku migracji głównie do innych regionów, ubyło prawie 12 tysięcy mieszkańców). Rozwój regionu stymuluje wzrost inwestycji i rosnąca liczba podmiotów gospodarczych.

Wzrósł również poziom przeciętnych wynagrodzeń. Według ostatnich danych (wrzesień 2018), miesięczne przeciętne wynagrodzenie brutto w świętokrzyskich przedsiębiorstwach rosło szybciej, niż w 2017 roku, osiągając poziom 4025 złote brutto (w kraju: 4778,78 złote).

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dzieckuKiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]
NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rok 2018 na świętokrzyskim rynku pracy. Mniej bezrobotnych - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia