MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 19 km od Piechowic. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 1 - 2 czerwca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rozglądasz się za pomysłem na wyprawę rowerową z Piechowic? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych tras. Są zróżnicowane pod względem trudności czy długości, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 19 km od Piechowic. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w pobliżu Piechowic warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w okolicy Piechowic

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 19 km od Piechowic, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz na wyprawę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 01 czerwca w Piechowicach ma być 19°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 69%. W niedzielę 02 czerwca w Piechowicach ma być 20°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 70%.

🚲 Trasa rowerowa: Odra-Nysa Łużycka

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 744,75 km
  • Czas trwania wyprawy: 175 godz. i 11 min.
  • Przewyższenia: 903 m
  • Suma podjazdów: 10 230 m
  • Suma zjazdów: 10 576 m

Rowerzystom z Piechowic trasę poleca Marcin.zalewski

Witam. Pomysł na wyprawę zrodził się w zeszłym roku, podczas powrotu z innej wyprawy (Świnoujście-Hel). Spotkaliśmy w pociągu sympatyczną parę, która podobnie jak my spędza urlopy na wyprawach rowerowych. Polecili nam szlak Odra-Nysa Łużycka, zachwalając przy tym jego infrastrukturę. Po powrocie do Łodzi sprawdziliśmy szczegóły związane ze szlakiem i praktycznie w połowie września wiedzieliśmy gdzie wyruszymy w przyszłym roku. Wybraliśmy termin majowy ze względu na: 1) przedsezon 2) nadzieję, że będzie lepsza pogoda niż nad morzem 3) urlopy. Początkowo trasę zaplanowaliśmy na niecałe 700km (około 80km dziennie). Jak się później okazało zrobiliśmy znacznie więcej. Poniżej pokrótce opisałem każdy etap wraz ze zdjęciami oraz ilością km. Suma km odbiega od tej pokazywanej przez traseo z powodu niedoskonałości gpsa, którego mieliśmy.

  1. Jelenia Góra-Harrachov 26 V 2012
    Dystans: 36,12km
    Średnia: 16,03km/h
    Czas ruchu: 2:15:13
    Czas podróży: 3:52:00

Chociaż pociąg z Łodzi kończy swój bieg w Szklarskiej Porębie, postanowiliśmy wysiąść w Jelenie Górze i trochę się "powspinać". Pierwszy etap zaplanowany był na niecałe 40km właśnie ze względu na podjazd do samego praktycznie Harrachova, gdzie zaplanowany był pierwszy nocleg. Niestety trasa biegnie wzdłuż ruchliwej krajowej 3 z licznymi przewyższeniami, serpentynami i niebezpiecznymi miejscami. Na szczęście do sezonu jeszcze daleko i natężenie ruchu nie było dość duże. Największą radość sprawił nam zjazd, który rozpoczął się tuż za Polaną Jakuszycką (prędkość w okolicach 60-70km/h). W samym Harrachovie polecam zwiedzić skocznie oraz hutę szkła wraz z restauracją. Zatrzymaliśmy się na campingu:

2.Harrachov-Hradek nad Nysą 27 V 2012
Dystans: 90,00km
Średnia: 15,71km/h
Czas ruchu: 5:46:00
Czas podróży: 10:03:00

Najbardziej wyczerpujący etap ze wszystkich. Praktycznie do samego Liberca teren był mocno pofałdowany i trudny w jeździe. Ciekawsze miejsca do polecenia:
a) źródło Nysy, szlaku Odra-Nysa Łużycka w Nowej Wsi nad Odrą
b) miasto Liberec, Hradek nad Nysom.

  1. Hradek nad Nysą-Skerbersdorf 28 V 2012
    Dystans: 114,03km
    Średnia: 19,06km/h
    Czas ruchu: 5:58:53
    Czas podróży: 9:23:00

Po ciężkich, górskich etapach przyszedł czas na przyjemną jazdę po lekko pofałdowanym dorzeczu Nysy Łużyckiej. Przez całą trasę towarzyszy nam pięknie oznakowany szlak Odra-Nysa Łużycka usytuowany na równej, asfaltowej (!) nawierzchni. Miejsca, które warto odwiedzić (które zdołaliśmy odwiedzić):
1) Zittau
2) Klasztor St. Marienthal
3) Gorlitz

Nocleg: Skerbersdorf - pole namiotowe przy lokalnym klubie piłkarskim. Za jedyne 5 EURO za osobę, odkryty basen gratis.

  1. Skerbersdorf-Steinsdorf 29 V 2012
    Dystans: 105,06km
    Średnia: 18,39km/h
    Czas ruchu: 5:42:37
    Czas podróży: 10:45:00

Do zwiedzenia:
1) Park Mużakowski w Bad Muskau,
2) FelixSee wraz z wieżą widokową,
3) Park Róż W Forscie,

Nocleg: Steinsdorf - okołó 8Euro za osobę wraz z namiotem.

  1. Steinsdorf-Kostrzyn 30 V 2012
    Dystans: 113,73km
    Średnia: 19,72km/h
    Czas ruchu: 5:45:56
    Czas podróży: 9:44:00

Do zwiedzenia:
1) Ujście Nysy Łużyckiej do Odry,
2) Frankfurt nad Odrą,

  1. Kostrzyn-Mescherin 31 V 2012
    Dystans: 136,53km
    Średnia: 20,80km/h
    Czas ruchu: 3:48:05
    Czas podróży: 10:33:00

Do zwiedzenia:
1) Cedynia

  1. Mescherin-Gambin 1 VI 2012
    Dystans: 104,89km
    Średnia: 17,70km/h
    Czas ruchu: 5:55:34
    Czas podróży: 9:06:00

Do zwiedzania:
1) Zalew Szczeciński

Nocleg:

7.Gambin-Świnoujście 2 VI 2012
Dystans: 95,64km
Średnia: 17,83km/h
Czas ruchu: 5:21:49
Czas podróży: 8:42:00

PODSUMOWANIE:
Dystans: 795,99km
Średnia: 18,16km/h
Czas ruchu: 43:19:06
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Wycieczka do Mirska

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 67,92 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 205 m
  • Suma podjazdów: 1 169 m
  • Suma zjazdów: 1 170 m

Trasę dla rowerzystów z Piechowic poleca Razmich

Celem wczorajszej wycieczki było miasteczko Mirsk wygodnie usytuowane w Kotlinie Mirskiej na Pogórzu Izerskim. Leży nad rzeką Kwisą. Blisko stąd do Jeleniej Góry (34 km), Gryfowa i naszej zachodniej granicy (jak również do Łużyc Górnych). A przede wszystkim do Świeradowa i Gór Izerskich, które są doskonale widoczne z okolic miasta. Historia miasta sięga XII wieku. Do Mirska jechałem przez Rybnicę, Starą Kamienicę i Rębiszów. Malowniczą szosą wijącą się wśród pól (nie licząc 10 kilometrowego odcinka magistrali zgorzeleckiej). Ze wspaniałymi widokami na Karkonosze i Góry Izerskie.

W drodze powrotnej zahaczyłem o Grudzę pięknie położoną na Przedgórzu Rębiszowskim, która jest najwyżej położoną wsią całego Pogórza Izerskiego. Przed drugą wojną światową była wsią letniskową. W centrum wsi kościół parafialny pw. Imienia NMP, wybudowany w latach 1765-68 z wieżą z końca XV w. I ładny cmentarz przykościelny z widokiem na góry. W Grudzy mógłbym zamieszkać. Spokojnie tu, cisza aż dźwięczy w uszach. Ciekawostką tej miejscowości są piękne kapliczki spotykane na każdym kroku. Warto wspomnieć o idealnie równej drodze – asfalty w tej okolicy nadają się do jazdy lekkim sportowym rowerem. A zjazd z Grudzy do Nowej Kamienicy będę długo pamiętał. Wspaniały!
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Karkonosze i Góry Izerskie MTB

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 66,87 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 58 min.
  • Przewyższenia: 601 m
  • Suma podjazdów: 1 754 m
  • Suma zjazdów: 1 825 m

Trasę dla rowerzystów z Piechowic poleca GR3miasto

Karkonosze i Góry Izerskie to prawdziwy raj dla rowerzystów, zarówno tych niedzielnych jak i niezłomnych maniaków jazdy grawitacyjnej. Zarówno doświadczeni kolarze, jak i ci, którzy okazjonalnie odbywają wycieczki szlakami rowerowymi, nie zaprzeczą, że to ciekawy skrawek naszego kraju z mnóstwem możliwości rozkoszowania się pięknem przyrody. Naszą górską przygodę rozłożyliśmy na trzy dni. Dwa na jazdę turystyczną i jeden na bardziej wyczynową. W poniższym artykule dzielimy się z wami trasami o charakterze krajoznawczym. Pierwsza z wycieczek była niebywale urozmaicona, a jej trasa przebiegała zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie gór, z początkiem i końcem w Jakuszycach k./ Szklarskiej Poręby.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Na izerskim rowerowym szlaku

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 89,49 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 35 min.
  • Przewyższenia: 784 m
  • Suma podjazdów: 1 344 m
  • Suma zjazdów: 1 338 m

Trasę dla rowerzystów z Piechowic poleca Januszek_44

Ruszam rano z Podgórzyna . Dzień zapowiada się pięknie, rower sam rwie się na trasę. Ruszam w kierunku Piechowic i Górzyńca. Wybieram drogi asfaltowe mniej uczęszczane. Za Górzyńcem wjeżdżam na szutrową drogę , która prowadzi mnie do Rozdroża Izerskiego, tutaj przecinam ruchliwą drogę Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba i ruszam w stronę nieczynnej kopalni Stanisław żółtym szlakiem , który po pewnym czasie łączy się z czerwonym i tym szlakiem dojeżdżam do Polany Izerskiej. Teraz wybieram szutrową drogą zwaną Drogą Telefoniczną , którą dojeżdżam do tzw Łacznika / 1065/ Do tej pory droga chociaż szutrowa jest dość dobrze utrzymana i pnie się wolno pod górę. Ostatni około kilometrowy odcinek trasy do Smreka / 1124/ rower lepiej prowadzić , ale dla lepiej wprawionych podjazd nie powinien nastręczać większych trudności. Ostatni odcinek po czeskiej stronie jest już pełni przejezdny. Już z daleka widać charakterystyczną wystawioną przez Czechów wieżę widokową. Na wieży i wokół niej mnóstwo turystów , pieszych , rowerzystów.
Pod wieżą Czech bez paragonu sprzedaje napoje i czeskie piwo / 5 zł/ .
Z wieży / dwie platformy/ roztacza się widok na polskie i czeskie Karkonosze, a zapewne można zobaczyć znacznie więcej.
Po chwili odpoczynku ruszam w kierunku Łącznika , odpuszczam podjazd na Stóg Izerski , chociaż stąd to tylko 3 kilometry. Jadę w kierunku Hali Izerskiej. Trasa częściowo już mi znana bo w tym roku biegałem po niej na biegówkach.
Wstępuję do Chatki Górzystów , a jakże na naleśniki z jagodami. Popijam kawą i ruszam w kierunku Orla. Na trasie przepiękne widoki. Na Orlu tylko krótka przerwa i dalej w kierunku Jakuszyc.
Wjeżdżam na chwilę na drogę Jakuszyce Szklarska Poręba a potem skręcam w lewo na szutrową ścieżkę , która doprowadza mnie na Osiedle Huty. Potem znowu na drogę asfaltową . Przejeżdżam przez centrum Szklarskiej Poręby i z przyjemnością wjeżdżam na znaną już mi Drogę Pod Reglami. Zjeżdżam do Michałowic a potem ostro w dół do Podgórzyna
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Staniszów Pałac na wodzie

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 34,49 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 102 m
  • Suma podjazdów: 378 m
  • Suma zjazdów: 351 m

Januszek_44 poleca trasę rowerzystom z Piechowic

Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej znajduje się szereg pałaców , zameczków, warowni obronnych , dworków. Teren ten jest niewątpliwe „kopalnią” tego typu zabytków. Wiele z nich jest odnowiona i oprócz walorów zabytkowych posiada także „przywrócone” funkcje użytkowe.
Dziś wybrałem się na przejażdżkę rowerową do Pałacu na wodzie w Staniszowie.
Z Podgórzyna droga prowadzi ostro pod górę w kierunku Kowar. Po przejechaniu około 3 kilometrów należy z główne drogi skręcić w lewo w kierunku Staniszowi.
Droga jest asfaltowa, o gładkiej nawierzchni i pnie się ostro w górę. Po pokonaniu wzniesienia zjeżdżamy w dół aby na końcu miejscowości po lewej stronie drogi zobaczyć pałac.
Pałac został zbudowany dla Henryka XXXVIII von Reuss około 1786 r., tuż przed przebudową starszej rezydencji w Staniszowie Górnym. Budynek pozostał w rękach rodzinny von Reuss do końca XIX w., następnie był dzierżawiony, między innymi Ulrichowi Woide z Berlina. Kolejnymi właścicielami pałacu byli Otto von Zabelite i Emil Mettig.
Budynek murowany, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem czterospadowym z lukarnami. Fasada pięcioosiowa, z centralnie umieszczonym wejściem poprzedzonym czterokolumnowym portykiem podtrzymującym balkon. Ponad wejściem jednoosiowy szczyt. Elewacje ozdobione uproszczonymi pilastrami, wieńczącym gzymsem kostkowym i kamiennymi obramieniami otworów okiennych. W elewacji tylnej wejście z bogato profilowanym portalem, nad nim kartusz herbowy z koroną książęcą. Wnętrza w układzie dwutraktowym, w pomieszczeniach parteru zachowane sklepienia kolebkowe z lunetami.
W pałacu obecnie mieści się niewielki hotel z restauracją.

Po krótkiej wizycie w tym miejscu ruszam dalej w kierunku Osiedla Czarne a następnie wjeżdżam na ścieżkę rowerową w kierunku Łomnicy. Po drodze mijam nieczynny Skansen Uzbrojenia. Skansen jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Zgromadzono tu sprzęt radiolokacyjny, który Wojsko Polskie wykorzystywało w latach 70., 80. i 90. Jest to największa na Dolnym Śląsku ekspozycja broni ciężkiej używanej po 1945 roku przez Wojsko Polskie, m.in. czołg T-34-85, wyrzutnia haubiczna, stacja radiolokacyjna, haubica 122 mm, armata przeciwpancerna 75 mm, działo bezodrzutowe, artyleria przeciwlotnicza różnych kalibrów, pomnik odzyskania niepodległości (dawniej znajdował się na ratuszu jeleniogórskim)
Cały czas w kierunku Łomnicy poruszam się bardzo dobrze utrzymaną ścieżką rowerową. Na trasie przepiekane widoki na ośnieżone jeszcze pasmo Karkonoszy.
W Łomnicy skręcam w lewo kierując się stronę Miłkowa. Po drodze odwiedzam jeszcze tajemniczą budowlę w Mysłakowicach , która okazuje się być siedzibą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Siedziba szkoły mieści się w pałacu będącym w XIX wieku letnią rezydencją pruskiej rodziny królewskiej. Król Fryderyk Wilhelm IV zlecił architektowi Karlowi Schinklowi dobudowanie do skromnego budynku trzydziestometrowej ośmiokątnej wieży i wykonanie neogotyckiego wystroju architektonicznego. Dobudowano także salę jadalną z wznoszącymi się nad nią ozdobnymi kolumnami. W najbliższym sąsiedztwie pałacu znajduje się wspaniały park krajobrazowy zaprojektowany przez Petera Jozefa Lenne. Po II wojnie światowej pałac uległ dewastacji. Obiekt po gruntownym remoncie i adaptacji służy celom oświatowym od 1953 roku.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o stan techniczny roweru

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Przydatne akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na piechowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto