Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Równość płci w nauce. Powstało narzędzie IT do jej mierzenia

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Badacze i eksperci OPI, w ramach unijnego projektu GENDERACTION,  opracowali specjalne narzędzie IT do mierzenia równości płci w sektorze naukowym.
Badacze i eksperci OPI, w ramach unijnego projektu GENDERACTION, opracowali specjalne narzędzie IT do mierzenia równości płci w sektorze naukowym. Michal Rogala / Polskapresse
Eksperci Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego opracowali narzędzie IT do pomiaru równości płci w nauce. Narzędzie pozwala m.in. sprawdzić dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki oraz zjawiska szklanego sufitu.

Badacze i eksperci OPI, w ramach unijnego projektu GENDERACTION, opracowali specjalne narzędzie IT do mierzenia równości płci w sektorze naukowym. Jak podkreślają, w świecie nauki odpowiednie zbalansowanie kobiet i mężczyzn daje dużo większą szanse na przyznanie finansowych grantów.

- W projekcie GENDERACTION, w którym wzięli udział badacze OPI, udało się połączyć aspekt społeczny, czyli analizowania polityki naukowej w obszarze równości płci z aspektem technicznym, czyli budowaniem narzędzi, które wspomagają podejmowanie decyzji w tym zakresie. W projekcie pracowali zarówno nasi informatycy, jak i eksperci z zakresu analizy danych - mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

I dodaje, że efektem tych prac jest narzędzie IT, które w prosty sposób mierzy równość płci. Każdy może skorzystać z dashboardu OPI i sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn na różnych poziomach nauki.

Jak to działa?

Eksperci OPI pobrali wiarygodne dane z zewnętrznych źródeł, przede wszystkim z Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu) oraz z OECD. Dzięki temu użytkownik strony GENERATIONotrzymuje dostęp do wiarygodnych informacji.

Znaleźć tam można dane w podziale na płeć dotyczące studentów, absolwentów i pracowników naukowych w określonych dziedzinach. Można porównać także, jak kształtuje się sytuacja w Polsce, na tle innych państw UE-27.

- Użytkownik dashboardu OPI uzyska również ciekawe informacje, jak różnorodność pod względem płci wpływa na innowacyjność danego państwa – mówi dr Anna Knapińska, adiunktka w Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI.

Jak wygląda równość płci w polskiej nauce?

Z danych otrzymanych z dashboardu OPI wynika, że w polskiej nauce potrzebna jest intensyfikacja działań w kierunku równości płci. Pod względem udziału kobiet wśród profesorów sytuacja w Polsce wygląda podobnie jak w innych państwach (Polska – 25 proc., UE – 26 proc.).

Natomiast udział kobiet w gremiach decyzyjnych jest już nieco niższy niż średnia dla UE (Polska – 25 proc, UE – 31 proc.). Największą różnicę widać natomiast w liczbie doktorantek w naukach ICT (Polska – 10 proc., UE – 23 proc).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Równość płci w nauce. Powstało narzędzie IT do jej mierzenia - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia