Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Róża Thun na czacie „Echa Dnia”

Redakcja
Europosłanka Róża Thun była gościem czatu "Echa Dnia". Fot. Aleksander Piekarski
Europosłanka Róża Thun była gościem czatu "Echa Dnia". Fot. Aleksander Piekarski
Przedstawiamy zapis czatu z europossłanką Różą Thun, który odbył się w redakcji „Echa Dnia” w piątkowe popołudnie. Wśród pytań internatów nie zabrakło tych trudnych, dotyczących sytuacji na rynku pracy, niezadowolenia z decyzji rządu, czy głosowania za ACTA. Ale pojawiły się też pytania o pracę w Parlamencie Europejskim i życie prywatne.

Ingo: Jak często bywa Pani w Kielcach?
Róża Thun:
Następnym razem będę 20 lutego, jak tylko skończą się zajęcia w Brukseli i Strassburgu. Przyjeżdżam do mojego okręgu wyborczego, to znaczy do świętokrzyskiego i małopolskiego. A na co dzień funkcjonuje w Kielcach moje biuro prowadzone przez Marka Materka.

Przeczytaj też: Świętokrzyskie firmy z Diamentami Forbesa!

Michi: Jaką nową propozycję będzie miała Pani na następną połowę kadencji?
Róża Thun:
W dalszym ciągu będę znosić bariery utrudniające nasze funkcjonowanie w UE, w której zasadniczo nie ma granic. Jest jednak wiele utrudnień. Roaming jest za drogi, szególnie danych. W poniedziałek głosujemy propozycję niższych cen. Udało mi się przekonać kolegów do zaproponowania o wiele niższych stawek. Handel internetowy musi był łatwiejszy w użyciu i zabezpieczać interesy obu stron. Jestem sprawozdawcą projektu rozporządzenia dotyczącego alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Od poniedziałku spływa na moje biurko temat zamówień publicznych, powinny one być łatwiej dostępne, dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Abcd: A może Pani nam coś powie na temat ACTA. Dlaczego właśnie tak Pani głosowała?
Róża Thun:
Wszyscy piszą, że cała Platforma głosowała za ACTA. Tymczasem ja i kilku moich kolegów wstrzymało się od poparcia ACTA. Ja otrzymałam wiele maili od internautów, krytykujących ten dokument. Skonsultowałam się z prawnikiem, w celu wyjaśnienia niektórych rozdziałów, i uznałam, że nie odbyły się konsultacje, że jest za wiele niejasności, abym mogła ten dokument poprzeć, tak jak zrobiła to moja frakcja.

Ewa: Chciałabym zapytać czy europosłowie też odczuwają kryzys i na czym pani europoseł oszczędza?
Róża Thun:
Ponieważ jestem matką licznej rodziny, oszczędzam przez całe życie. W ogóle nie jestem przyzwyczajona do rozrzutnego trybu życia. Na przykład nigdy nie kupiliśmy jeszcze nowego samochodu.

Uchu: Jak wygląda życie europosła pomiędzy Kielcami a Brukselą?
Róża Thun:
Każdy tydzień wystarczyłby na książkę. W przeciwieństwie do polskich posłów, my mamy posiedzenia przez cztery tygodnie w miesiącu. Przylatuję do Brukseli w poniedziałek rano, między komisjami, grupami roboczymi, spotkaniami, delegacjami, i czytaniem dokumentów na ogół nie mam czasu dosłownie na nic. Rzadko przed 22 udaje mi się pójść do domu. Mimo ogromnej intensywności pracy zajęcie to jest pasjonujące. W czwartek lub w piątek wieczorem wsiadam w samolot i jadę do mojego okręgu wyborczego

czajka: Dzień Dobry Pani Poseł, jak tam w Brukseli? Też taka zima jak u nas?
Róża Thun:
Dzisiaj rano było minus 6, papugi w parku się darły :).

Przeczytaj też: Piekarnia Pod Telegrafem zbuduje galerię handlowa i apartamentowiec.

abcd: Dobra to zmiana tematyki. Jakiś czas temu otrzymała Pani nagrodę w kategorii rynek wewnętrzny. Może Pani przybliżyć nam dokładnie czy jest rynek wewnętrzny i jakie Pani działania spowodowały otrzymanie tej nagrody?
Róża Thun:
Rynek wewnętrzny to cała przestrzeń unijna, na której powinniśmy funkcjonować bez barier: podejmować pracy, handlować, korzystać z usług bankowych. Ja walczę skutecznie z tymi barierami i to zostało wyróżnione.

Czajka: Pani Poseł, szeroko w mediach zachęca Pani do tego, by Polacy, wyborcy zapoznali się z Pani działalnością jako eurodeputowanej w ciągu trwającej kadencji. Dlaczego już teraz?
Róża Thun:
Podczas kampanii wyborczej obiecywałam, że będę obecna wśród moich wyborców w trakcie trwania kadencji. I że będę ich na bieżąco informować o tym co robię, jak również prosić, aby sygnalizowali, co jest dla nich najważniejsze. Bardzo nie lubię tej mobilizacji tylko na kampanie wyborcze. Dotrzymuję danego słowa i staram się być dostępna i obecna.

Abcd: A co może Pani powiedzieć nam na temat działania innych posłów, których tak często widujemy w TV np. posła Kurskiego czy Ziobro? Czy w Europarlamencie też są tak aktywni?
Róża Thun:
Jeżeli widzą ich Państwo w TV w Polsce, to znaczy, że nie ma ich w europarlamencie, a pamiętajmy, że tam powstaje niemal 80 procent prawa, które potem Polska przyjmuje.

Uchu: Czy to prawda, że jest Pani wegetarianką?
Róża Thun:
Tak, to prawda. Już od dłuższego czasu nie jem mięsa. Może to nasz prywatny protest, na to jak traktujemy zwierzęta i naturę w ogóle

abcd: Skoro już mowa o działalności, to w jaki sposób można się z Panią skontaktować. Kto jest Pani asystentem w tym okręgu?
Róża Thun:
Moje biuro poselskie jest przy ulicy IX Wieków Kielc 2b. W najbliższych dniach przeprowadzamy się na ulicę IX wieków Kielc, lokal 6/30. Mój asystent, Marek Materek przyjmuje w poniedziałek i piątek między 10 a 16. Dostępny jest również pod numerem telefonu 797 12 26 91. Zapraszam również na www.rozathun.pl oraz facebook i twitter.

Abcd: Czy zamierza pani otwierać biura poza Kielcami w innych miastach regionu i jeśli tak, to w jakich?
Róża Thun:
Przymierzam się do tego i będę o tym Państwa informować na moim serwisie www.rozathun.pl.

Ingo: Czy ma Pani jakieś zwierzęta w domu?
Róża Thun:
Psa, którego moje dzieci w strasznym stanie przyprowadziły kiedyś z ulicy, weterynarz powiedział, że nie przeżyje, ale już jest z nami kilkanaście lat.

Przeczytaj też: Kielecka Prema nie zostanie sprywatyzowana!

Michi: Co udało się Pani osiągnąć w obecnej kadencji?
Róża Thun:
Przygotowałam dla Państwa sprawozdanie z moich działań, można je znaleźć na moim serwisie, lub w formie papierowej w moim biurze. Chętnie przyślę zainteresowanym pocztą, proszę o kontakt. Roaming głosowy jest coraz tańszy. Udaje mi się wpływać na coraz niższe ceny roamingu. Uznawalność kwalifikacji zawodowych w całej unii. Jestem w trakcie pracy poprawiającej bezpieczeństwo przy zakupach online. Wraz z Komisją Europejską zorganizowałam, chyba największą konferencję dotyczącą tych tematów w Krakowie.

Abcd: Może powie nam coś Pani więcej na temat organizowanych przez Panią konkursów.
Róża Thun:
Co rok organizuję kilka konkursów "Europa to my", dla szkół średnich. Jest coraz bardziej popularnym, wieloetapowym konkursem. Jest to oryginalny konkurs dotyczący naszego funkcjonowania w Unii Erupejskiej. W nagrodę jest wizyta studyjna w Brukseli. W zeszłorocznym konkursie "Unia bez barier" wzięło udział 15 000 osób. Zwycięzców wczoraj gościłam w Brukseli. Zapraszam do udziału.

Lukasz: Co Pani i Pani rząd zrobią dla młodych? Zlikwidowaliście program „Rodzina na swoim”, a co w zamian? Nie ma pieniędzy na staże. Odsetek młodych ludzi bez pracy jest ogromny.
Róża Thun:
Problem jest bardzo poważny, chociaż na tle innych krajów ciągle jeszcze nie wypadamy źle. Dbałość o przedsiębiorczość, również tę najdrobniejszą jest po to, aby gwarantować wzrost gospodarczy i walczyć z bezrobociem. Walka o budżet, w którym jest duża suma na Europejski Fundusz Społeczny (zakładanie przedsiębiorstw, kształcenie, zmiana pracy) jest ważna także ze względu na młodych.

Gambio: Co się stało z tymi 300 mld, które PO tak obiecywało w kampanii wyborczej? Jaka partyjna wymówka obowiązuje na tą chwile? Nieosiągalne, niedostępne, czy znowu "kryzys"?
Róża Thun:
Dalej są, jest to plan na najbliższy budżet 7-letni, przewidywane jest 80 miliardów euro.

Przeczytaj też:Cała prawda o oszczędzaniu - kto najczęściej odkłada pieniądze?

Czajka: Chciałam zapytać o sytuację polskich kobiet. Jest źle. W mediach słyszymy, że za mało dzieci się rodzi, ale jak urodzę dziecko, to nie mam szans wrócić do pracy. Rzeczywistość jest brutalna dla kobiet.
Róża Thun:
Ustawodawstwo w tym zakresie gwarantuje nam te prawa, zapewne gorzej jest z wykonaniem. Jednak, sytuacja kobiet, powoli, ale systematycznie się poprawia. W konkretnych wypadkach zapewniam do kontaktu ze mną lub z moim biurem.

Abcd: Zapowiadała Pani inicjowanie debaty europejskiej w regionie, czy to się już dzieje?
Róża Thun:
Odbywają się spotkania pod nazwą Świętokrzyskie Spotkania Europejskie. Ostatnio takie spotkania odbyły się w grudniu w Końskich i Morawicy. Będziemy je kontynuować. Debata toczy się nieustannie.

Gambio: Jakie jest Pani zdanie na temat fali protestów w ostatnim czasie dotyczących recept, cen paliw czy ACTA. Dlaczego obecny rząd jest rekordzistą pod względem fali krytyki społecznej?
Róża Thun:
Do rekordu jest mu jeszcze daleko. Decyzje, oraz reformy często powodują żywe reakcje, a prawdziwe społeczeństwo obywatelskie wyraża swoją opinię w różnych formach. Ważne, aby merytoryczne i bez przemocy. Ważne, że mamy autentyczne społeczeństwo obywatelskie.

Róża Thun: Dziękuję Państwu za miłą rozmowę. Żałuję, że nie mogłam odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zapraszam do kontaktu na www.rozathun.pl, oraz na facebook lub twitter.

Przeczytaj też: Majonez Kielecki ze znakiem "Jakość Tradycja".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia