Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różnica między najdroższym, a najtańszym kredytem w wysokości 5 tysięcy wynosi aż… 600 złotych. Sprawdź nasz ranking!

Jarosław PANEK, [email protected]
Za ten sam kredyt można zapłacić niewiel eponad 300 złotych lub 900 złotych. Dlatego warto sprawdzić nasz ranking
Za ten sam kredyt można zapłacić niewiel eponad 300 złotych lub 900 złotych. Dlatego warto sprawdzić nasz ranking
Czy wiecie Państwo, że te same pieć tysięcy złotych pożyczone w różnych bankach na rok może nas kosztować 330 albo 925 złotych? Tak szokująco duże różnice w cenach kredytów proponują polskie banki. Dlatego radzimy bardzo dokładnie porównać wszystkie oferty, aby nie przepłacić.

Nie patrz tylko na oprocentowanie! Czasem pozornie nisko oprocentowane pożyczki okazują się bardzo drogie, czego najlepiej dowodzi nasz dzisiejszy raport przygotowany przez specjalistów z Open Finance. Dziś sprawdzamy w jakim banku najlepiej pożyczać pieniądze na bieżące wydatki.

 

 

Dla „klienta z ulicy”

Ranking dotyczy kredytu gotówkowego na 5 tysięcy złotych udzielonego na rok w ratach równych, tak zwanych „klientom z ulicy”, czyli takim, którzy w danym banku nie mają ani konta, ani wykupionej jakiejkolwiek innej usługi. Warunki dla stałych klientów są zazwyczaj korzystniejsze, choć niekoniecznie. Ale dziś ich nie podamy, bo tak naprawdę zupełnie osobny ranking.

Autorzy raportu z firmy Open Finance wzięli pod uwagę kilka wskażników i dopiero na tej podstawie powstał ich raport. Badano między innymi koszt i łatwość uzyskania pożyczki. W pierwszym przypadku analitycy policzyli koszt całkowity kredytu, pokazujący, ile musimy oddać bankowi ponad to, co od niego pożyczyliśmy. A w skład tego całkowitego kosztu wchodzi nie tylko samo oprocentowanie kredytu, ale także wysokość prowizji. To ona czasem odgrywa dużo wieksze znaczenie niż samo oprocentowanie.

Widać to doskonale w naszej tabeli, gdzie kredyty z teoretycznie niskim oprocentowaniem, ale wysoką prowizją okazują się znacznie droższe niż te z wysokim oprocentowaniem, ale niską prowizją. W koszcie całkowitym mieście się również koszt ubezpieczenie kredytu, czego niektóre banki wymagaja. Nie jest to nagminne, ale zawsze radzimy spytać w anszym banku, czy musimy ubezpiczeać swój kredyty, bo to także podnosi sumę, jaką trzeba ostatecznie oddać bankowi.

Szokujące różnice

Pamietajmy również, że ogólnie koszty kredytu gotówkowego będą minimalnie niższe, gdybyśmy się zdecydowali na system spłaty w ratach malejących. Te równie, prezentowane w tabeli zazwyczaj trochę więcej nas kosztują.

Ale ranking kredytów Open Finance powstał nie tylko w oparciu o koszty.

Analitycy badali również dostępność danej pożyczki, a więc głównie to, czy dostaniemy ją na zwyczajne oświadczenie, czy też trzeba całej pełnej dokumentacji, co zwykle wydłuża procedurę i nie każdy taką pożyczykę dostaje. Te dane również umieszczmay w tabeli.

Dopiero wszystkie te składowe, a więc oprocentowanie, wysokość prowizji, wymóg dodatkowego ubezpieczenia oraz dostępność zostały przeliczone na punkty, które przyznano poszczególnym produktom bankowym. Suma punktów dała miejsce w rankingu.

Pierwszą lokatę zajął w nim kredyt gotówkowy Polbanku z cakowitym rocznym kosztem kredytu wynoszącym 329,59 złotych. Najdroższy okazał się Citi Handlowy, który za te same pożyczone 5 tysięcy złotych na rok życzy sobie bagatela… 925,60 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia