Rozwiązania OZE dla firm jako ucieczka przed drastycznymi podwyżkami prądu

Materiał informacyjny Sunday Polska
Realizacja Sunday Polska - CH Panorama, moc 48,85 kW
Realizacja Sunday Polska - CH Panorama, moc 48,85 kW
Udostępnij:

Szalejąca inflacja, rosnące ceny paliw i niskie oprocentowanie lokat dotyka nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przedsiębiorców i gospodarstwa rolne, co w konsekwencji odbija się na całym biznesie. Dlatego, dla wielu właścicieli firm i rolników obniżenie kosztów energii elektrycznej staje się koniecznością dla utrzymania konkurencyjności na rynku. Jednymi ze sposobów, które pozwolą to osiągnąć w skali miesięcznej są rozwiązania OZE. Wśród nich największą część stanowi fotowoltaika – obecnie jedna z najlepszych alternatyw inwestycyjnych na rynku.

Przy obecnym poziomie cen hurtowych energii elektrycznej przyjmuje się średni czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynoszący ok. 3,5 roku. Należy jednak mieć świadomość, że dalszy wzrost cen prognozowany przez większość analityków może skrócić ten czas.

– Drastyczny wzrost kosztów energii przekłada się na aktualną sytuację finansową wielu firm, które coraz częściej – i słusznie – szukają rozwiązania w postaci inwestycji w fotowoltaikę. Dobrze zwymiarowana instalacja fotowoltaiczna zacznie przynosić oszczędności na rachunkach już w pierwszym miesiącu działania, więc gwarantuje zauważalne zmiany w szybkim czasie – mówi Beata Zabłocka, Dyrektorka ds. Klientów Biznesowych w Sunday Polska.

Przykład
Firmy zużywające średnio 50 000 kWh w ciągu roku z autokonsumpcją na poziomie ok. 50% i średnim rocznym wzrostem ceny za energię w wysokości 15% zaoszczędzą rocznie ok. 50 000 zł na samej energii, jeśli przejdą na fotowoltaikę. W perspektywie 3 lat oszczędności mogą sięgnąć blisko 166 000 zł, dzięki czemu zwrot z inwestycji nastąpi już po niecałych 3,5 latach.

Bardziej obrazowym przykładem może być porównanie do lokaty bankowej. Ulokowanie 100 tys. złotych w banku daje zysk 2% w skali roku przy 12,4% inflacji. Zainwestowanie tej kwoty w instalację fotowoltaiczną przynosi średnio 20-30% zysku, przy jednoczesnym ograniczeniu skutków podwyżek cen energii elektrycznej.

Ogromne zainteresowanie fotowoltaiką potwierdza również łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, która na koniec marca br. wyniosła w Polsce 9401,1 MW. To ponad dwa razy więcej niż w marcu ubiegłego roku, kiedy sięgała poziomu 4480,7 MW. Ponadto lata 2020 i 2021 były najlepszymi w historii rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju.

650
Realizacja Sunday Polska - Firma Dąb-Pol, moc 39,9 kW

Skąd wziąć wsparcie na inwestycję w OZE?

Na przedsiębiorców oraz rolników, którzy zdecydują się na fotowoltaikę czeka wiele udogodnień. Pierwszym z nich jest odliczenie VAT (23% dla klientów biznesowych) od podatku należnego. Ponadto, przedsiębiorcy mogą skorzystać również z amortyzacji jednorazowej. Dotyczy ona środków trwałych, zaliczonych do grupy środków trwałych, które przewiduje ustawa (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych dalej, ustawy o PIT, art. 22k). Wspomniana ustawa przewiduje dwa limity amortyzacji:

• Do 100 tys. zł – przysługuje każdemu podatnikowi PIT lub CIT dla fabrycznie nowych urządzeń. Ten limit nie podlega pomocy de minimis.
• Do 50 tys. euro, czyli ok. 220 tys. zł, jednak:
- przysługuje nowym podatnikom;
- przysługuje podatnikom mającym status małego podatnika (roczne przychody nie przekraczają 9 mln zł);
- podlega pod pomoc de minimis (jeśli została wykorzystana pomoc de minimis, można skorzystać z tego limitu, ale nie uzyska się wówczas zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o pomocy).

Rolnicy mogą skorzystać natomiast z Ogólnopolskiego Programu Agroenergia oraz ulgi inwestycyjnej:

• Pierwszy z nich zapewnia dotację na instalację fotowoltaiczną, a okres kwalifikacji kosztów (środki trwałe, jak sprzęt i wyposażenie: zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej, która została objęta przedsięwzięciem) trwa od 1 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2027 r. Zobowiązania, czyli podpisywanie umów, będą podejmowane do 31 grudnia 2025 r.

Wysokość dofinansowania zależy od mocy instalacji fotowoltaicznej:
- do 13% dla instalacji od 30 kW do 50 kW, ale w kwocie nie większej niż 25 000 zł;
- do 20% dla instalacji od 10 kW do 30 kW, ale w kwocie nie większej niż 15 000 zł.

• Ulga inwestycyjna przysługuje na panele fotowoltaiczne w wysokości maksymalnie 25% kosztów inwestycji. Jest bezterminowa i dostępna w całym kraju.

Transformacja energetyczna firm. Jak i dlaczego przechodzą ją zarówno duże korporacje oraz sektor MŚP?

Obecny kryzys popandemiczny zachwiał bezpieczeństwem energetycznym Polski, które jeszcze nigdy wcześniej nie było tak ważne. Wojna w Ukrainie, potrzeba odejścia od konwencjonalnych i wysokoemisyjnych źródeł energii przyspieszyły trwającą transformację sektora. Kształt energetyki opartej na produkcji z elektrowni konwencjonalnych zmienia się. Energetyka scentralizowana ustępuje stopniowo produkcji zdecentralizowanej, której towarzyszy dążenie do samowystarczalności energetycznej firm. Konieczność szybkiego przejścia na zieloną energię stała się faktem – na taki ruch decyduje się coraz więcej firm, nie tylko kierując się chęcią ochrony środowiska, ale również zminimalizowaniem kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa przy obecnie pędzącej inflacji.

– Według Beaty Zabłockiej z Sunday Polska, przedsiębiorstwa coraz częściej muszą obniżać koszty energii oraz przestawiać się na energię odnawialną. Świadomość transformacji energetycznej na tyle zakorzeniła się w przedsiębiorstwach, że jedyną przeszkodą jest zrozumienie nowego systemu rozliczeń, który wypada dla firm bardzo korzystnie.

Energia ze słońca to przyszłość - jest powszechnie dostępna i darmowa, można z niej korzystać praktycznie o każdej porze roku, a instalacje fotowoltaiczne funkcjonują przez dziesięciolecia. Co więcej, podnoszą także wartość firmy, zwiększają jej zyski oraz wzmacniają wizerunek przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku. Najbliższe lata według Instytutu Energii Odnawialnej upłyną pod znakiem szybkiego przyrostu nowych mocy w segmencie farm słonecznych.

650
Realizacja Sunday Polska - Firma Radex, moc 8,96 kW

Praktyczne zastosowania PV w biznesie

Przedsiębiorcy oraz właściciele gospodarstw rolnych dla ułatwienia pracy, jak i wypełniania wymogów ekologicznych wykorzystują coraz więcej urządzeń i elektroniki. Automatyzacja zwiększa zapotrzebowanie na energię, a rozwiązaniem jest produkcja na własny użytek. Już niewielka mikroinstalacja dostarczająca energię elektryczną do zakładu meblarskiego, piekarni czy gospodarstwa rolnego pozwoli na obniżenie kosztów zakupu prądu. Na fotowoltaice korzystają także centra logistyczne, supermarkety, stacje benzynowe, hotele i szereg innych firm, zarówno dużych, jak i kwalifikowanych do MŚP.

– Zdecydowałam się na montaż fotowoltaiki, żeby uchronić się przed wysokimi kosztami rachunków – mówi Pani Ryszarda Trojanowicz, właścicielka PPH ENIXA. – Nigdy nie myślałam o założeniu fotowoltaiki. Miałam kilku doradców, którzy przyjeżdżali do mnie, przedstawiali mi swoje propozycje, z których nie skorzystałam. Aż pewnego dnia zadzwoniła do mnie Pani Agata z Sunday Polska. Umówiłam się z nią na wizytę. Jak przyjechała, przedstawiła mi bardzo dobrą propozycję – dodaje.

Zamiast ponosić koszty stałych opłat za energię, firmy mogą zainwestować w rozwiązanie, które posłuży im wiele lat, finansując inwestycję leasingiem. Co więcej, po zakończeniu okresu finansowania firma ma na własność w pełni funkcjonalną elektrownię słoneczną, która nieprzerwanie generuje zysk w postaci zielonej energii.

Co ważne, dzisiejsze rozwiązania pozwalają na montaż paneli słonecznych praktycznie na każdym budynku lub gruncie, dzięki czemu większość polskich firm może skorzystać z kompleksowej oferty Sunday.

Net-billing korzystny dla przedsiębiorców

Wprowadzony w kwietniu br. net-billing to w uproszczeniu forma rozliczenia finansowego. Jedną z głównych zalet aktualnie jest korzystna dla prosumentów proporcja między stawkami giełdowymi a taryfowymi, jaką można zaobserwować w ostatnich miesiącach.

Eksperci Sunday podkreślają, że inwestycja w fotowoltaikę to aktualnie najbardziej opłacalna lokata kapitału, która daje realną stopę zwrotu na poziomie ok. 20% rocznie. I to jest z punktu widzenia inwestora najważniejszy komunikat.

Nowy system nie zachęca prosumentów do często stosowanego w starym systemie opustów, tzw. przewymiarowywania instalacji – montowania większych mocy, aby zrekompensować 20% energii pozostawianej w sieci. To korzystna zmiana, która sprawi, że przeciętna moc i koszt instalacji na starcie będą o 15-20% niższe niż w poprzednim systemie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozwiązania OZE dla firm jako ucieczka przed drastycznymi podwyżkami prądu - Dziennik Bałtycki

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie