MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwód a sytuacja dzieci

Marzena SMORĘDA [email protected]
Nie trzeba czekać do orzeczenia rozwodu, aby zabezpieczyć sprawy alimentacyjne czy opiki nad małoletnimi.
Nie trzeba czekać do orzeczenia rozwodu, aby zabezpieczyć sprawy alimentacyjne czy opiki nad małoletnimi.
Kiedy rodzice biorą rozwód, sąd musi rozstrzygnąć o sprawach związanych z władzą rodzicielską, alimentami, sposobem kontaktów oraz opieką nad małoletnim dzieckiem rozstających się małżonków.

Wyrok rozwodowy porządkuje na nowo sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi byłych małżonków. Sąd musi rozstrzygnąć i postanowić nie tylko o tym, kto będzie sprawował nad nimi władzę rodzicielską, ale też o kontaktach z nimi.

 

Wspólne wychowanie

 

Pełnię władzy rodzicielskiej mogą mieć oboje rozwiedzeni małżonkowie. Sąd zdecyduje tak wówczas, kiedy dojdą oni w sprawach opieki i wychowania do porozumienia i przedstawią w sądzie najbardziej istotne ustalenia, dotyczące wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej.

 

Porozumienie to musi przeanalizować pod kątem dobra małoletnich dziecka stron i zaakceptować sąd. Wymaga to ustalenia, że wzajemny stosunek rodziców, ich relacje, a przede wszystkim dotychczasowy stosunek do dzieci gwarantują zgodne wykonywanie przez oboje rodziców władzy rodzicielskiej, w sposób odpowiadający dobru dziecka. Sąd będzie mógł postanowić tak wówczas, gdy uzna, że rodzice będą współdziałali w sprawach dziecka.

 

Porozumienie rodziców dotyczy wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Trzeba w nim ustalić miejsce pobytu dziecka, odwiedziny, zasady kontaktów z ojcem lub z matką, sposób spędzania ferii zimowych i wakacji, świąt, kontakty telefoniczne z drugim rodzicem, kontakty z dziadkami, kształcenie, zasady informowania o postępach w nauce czy wydarzeniach w szkole.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

 

Jeżeli nie można pozostawić pełni władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, bo spierają się między sobą, sąd powierza władzę rodzicielską tylko jednemu z nich. Wówczas w wyroku rozwodowym określa, do jakich praw i obowiązków w stosunku do dziecka ograniczona zostaje władza rodzicielska drugiego z rodziców. Czy na przykład ma prawo do współdecydowania w istotnych sprawach dotyczących dziecka, takich jak wybór szkoły, sposobu leczenia, wydania paszportu, miejsca zamieszkania dziecka. Każde z rodziców może w tych kwestiach określić swoich oczekiwań. Kwestie sporne rozstrzygnie sąd.

 

Obowiązki i uprawnienia tego rodzica, któremu sąd wykonywania władzy rodzicielskiej nie powierzył, może więc obejmować na przykład decyzje dotyczące kwestie związane ze zmianą miejsca pobytu dzieci, z organizowaniem ich wypoczynku, leczeniem, wyborem szkoły czy zajęć pozalekcyjnych. Sąd może w takich przypadkach zastrzec, że zgoda tego małżonka będzie konieczna przy rozstrzyganiu o ważnych sprawach dziecka. Zależnie od sytuacji może też określić czas i miejsce widywania się takiego małżonka z dziećmi.

 

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

 

Może również mieć miejsce sytuacja, kiedy sąd stwierdzi, że jednemu z rodziców należy odebrać władzę rodzicielską, ponieważ pojawiły się ku temu ważne powody. Wówczas uczynić to może również w ramach sprawy rozwodowej. Dzieje się tak wtedy, kiedy stwierdzi, że rodzic rażąco narusza zasady wykonywani władzy rodzicielskiej wobec dziecka, na przykład w sposób rażący je zaniedbuje, nie daje pieniędzy na utrzymanie dziecka, nie interesuje się nim czy je krzywdzi.

 

Tylko w sytuacji pozbawienia władzy rodzicielskiej można ubiegać się o zakaz kontaktów dziecka z takim rodzicem.

Zabezpiecz interes dziecka

Razem z pozwem o rozwód lub w toku postępowania rozwodowego, w sytuacji, gdy nie ma porozumienia w kwestii rozwodu, każdy z małżonków, który dostrzega potrzebę zabezpieczenia interesów dziecka, może złożyć wniosek na przykład o zabezpieczenie alimentów bądź kontaktów z dzieckiem, ponieważ te kwestie muszą być uregulowane na bieżąco. Nie trzeba z tym czekać do orzeczenia rozwodu.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia