Będą przeprowadzane kampanie edukacyjne i kontrole ewidencji sprzedaży.
Doświadczenia ubiegłych lat pokazały, że akcja „Weź paragon” łącząca działania o charakterze informacyjnym i kontrolnym zyskuje coraz większe poparcie społeczne, zarówno wśród uczciwych przedsiębiorców, jak i samych konsumentów.
Działania będą przeprowadzone w całym kraju w tym również w województwie świętokrzyskim ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości wypoczynkowych, gdzie obserwowany jest wzmożony ruch turystyczny.
Głównym celem przeprowadzanych czynności oprócz efektu fiskalnego jest wsparcie tych podatników, którzy prowadzą swą działalność gospodarczą zgodnie z przepisami prawa, płacąc należne podatki i nie mają szans konkurować z tymi którzy tego nie robią i stanowią dla nich nieuczciwą konkurencję. Takie prewencyjne działania znacząco ograniczają szarą strefę oraz nieuczciwą konkurencję. Pomagają we wprowadzeniu pewnego ładu oraz przyczyniają się do zapewnienia równych warunków funkcjonowania dla wszystkich podmiotów gospodarczych.
Analiza wyników oraz reakcji przedsiębiorców i klientów na przeprowadzane działania pozwala stwierdzić, że czasy w których wielu ludzi uważało, że niepłacenie podatków jest przejawem sprytu i przedsiębiorczości – są już za nami. Wiedzą że działanie w szarej strefie jest zwykłym oszustwem w stosunku do tych którzy rzetelnie płacą podatki.
Kampania ma uświadomić, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego ale również dla wszystkich podatników. W akcji „Weź paragon” chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali każdą sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji.
Poprzez każdorazowe żądanie paragonu mobilizujemy sprzedawców do ewidencji każdej sprzedaży co gwarantuje, że podatek zawarty w cenie towaru lub usługi zostanie odprowadzony do budżetu państwa i wzmocni uczciwą konkurencję.
Ważne, aby o cenie towaru czy usługi decydowała operatywność sprzedawcy i uczciwa konkurencja, a nie nierzetelność.
Działania promuje rysunek Andrzeja Mleczki, jednego z najpopularniejszych polskich rysowników. W satyryczny sposób ma edukować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu.
Przygotowane kartki pocztowe z rysunkiem rozdawane są sprzedającym i kupującym.
A zatem paragon:
Po pierwsze, ułatwia klientowi dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez producenta lub posiada wady.
Po drugie, sprzyja uczciwej konkurencji. Każdy sprzedawca wydając paragon, jednocześnie rejestruje swoje obroty. Klient żądając paragonu zmusza niejako sprzedawcę do stosowania czystych reguł konkurowania.
Po trzecie, jeżeli sprzedawca wyda paragon, będzie musiał odprowadzić należny podatek do budżetu państwa. Klient może być w tej sytuacji pewien, że zapłacony przez niego, naliczony w cenie podatek, uwidoczniony na paragonie, rzeczywiście trafi do budżetu.
Po czwarte, biorąc paragon klienci przyczyniają się do likwidacji "szarej strefy". Sprzedawcy nie mają możliwości ukrywania swoich dochodów.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?