Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza program "Pracownik szyty na miarę". Może przystąpić do niego 50 bezrobotnych do 30 roku życia ze Świętokrzyskiego [WIDEO]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
W czwartek Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach mówiono o nowym, pilotażowym programie "Pracownik szyty na miarę". Od lewej: Aleksandra Marcinkowska, Renata Janik i Magdalena Fogiel-Litwinek.
W czwartek Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach mówiono o nowym, pilotażowym programie "Pracownik szyty na miarę". Od lewej: Aleksandra Marcinkowska, Renata Janik i Magdalena Fogiel-Litwinek. Aleksander Piekarski
W czwartek na konferencji w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach poinformowano, że niedługo zacznie się nabór do nowego pilotażowego projektu „Pracownik szyty na miarę”. Będzie się mogło zgłosić 50 osób do 30 roku życia na odbycie stażu z ewentualnością zatrudnienia na 3 miesiące, a czasami na stałe.

Wicemarszałek województwa Renata Janik, autorka projektu informowała, że młodzi ludzie mają często problemy z wyborem drogi zawodowej, nie wiedzą co chcieliby robić, gdzie szukać pracy, ani nie są w stanie sprostać wymogom pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić młodych ludzi z doświadczeniem. A bez zatrudnienia nie można go przecież zdobyć. Na realizację projektu dostali 1 milion 800 tysięcy złotych. - Rekrutację pod numerem telefonu 41 36 41 622 zaczynamy 1 października – mówiła wicemarszałek. - Tam też, lub na stronie internetowej można zapisywać się do projektu, również otrzymać wszelkie informacje o nim. Jego partnerami są pracodawcy prowadzący mikro i małe przedsiębiorstwa, którzy sami mogą decydować o tym, w jakim kierunku chcą kształcić uczestników projektu.

Magdalena Fogiel-Litwinek, szefowa Ochotniczych Hufców Pracy, która współpracuje z 900 pracodawcami powiedziała, że do projektu przyjmą osoby bezrobotne, z każdym wykształceniem z całego województwa świętokrzyskiego. - Pracodawcy dostaną dopasowanych do swojej branży pracowników, pokrycie 3 miesięcznego stażu, 3 miesięcznego okresu zatrudnienia i kolejnego miesiąca, w którym młody człowiek zostanie w danej pracy - wyliczała przywileje. - Z kolei wszyscy członkowie szkolenia mogą skorzystać z pomocy psychologa i doradcy zawodowego, w przypadku kiedy jeszcze nie wiedzą w jakim zawodzie chcieliby pracować. Realizacja projektu zaplanowana jest do końca 2022 roku.

Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach mówiła, że w Polsce mamy 25,5 procentowe bezrobocie wśród młodych ludzi i czas to zmienić. - Ale mogą to nie być miarodajne dane, bo młodzi ludzie często wyjeżdżają do pracy za granicę, lubią też zmieniają zatrudnienie w poszukiwaniu czegoś lepszego – podkreślała.

- Rynek pracy się zmienia, dziś w wielu wypadkach trudno jest o pracownika, nie chcą korzystać ze staży, narzekając na to, że są niskiej jakości, z drugiej strony sami mają tak niewielkie umiejętności, niewielką wiedzę, za to ogromne wymagania finansowe - dodawała.

W podsumowaniu konferencji Renata Janik powiedziała, że cały czas pracują nad tym, aby młodych ludzi przyciągnąć do znalezienia pracy i pozostania w świętokrzyskim. Niestety nie są w stanie wpłynąć na wysokość wynagrodzeń, jakie wypłacają pracodawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza program "Pracownik szyty na miarę". Może przystąpić do niego 50 bezrobotnych do 30 roku życia ze Świętokrzyskiego [WIDEO] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia