Z udziałem ponad 200 gości odbyło się w środę, 25 stycznia w zakładzie produkcyjnym Fluid w Sędziszowie w powiecie jędrzejowskim otwarcie nowego zakładu uwęglania biomasy. Inwestycja kosztowała 26 milionów złotych. Nowy zakład pozwoli na ponad dwukrotne zwiększenie ilości produkowanego tu super ekologicznego biowęgla, który podbija świat.

- Biowęgiel produkowany z biomasy, czyli poprzerobowych odpadów z roślin energetycznych, to polski wynalazek, opracowany przez prezesa spółki Fluid Jana Gładkiego i naukowców z wielu naszych uczelni wyższych. Prace nad tym trwały około 10 lat. Został on opatentowany, bo to nasz prawdziwy skarb. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że tak wysokoenergetyczne paliwo o bardzo małym zanieczyszczeniu jest prawie bezwonne, a zastosowanie znajduje w energetyce, rolnictwie, budownictwie i oczywiście gospodarstwach domowych. To paliwo o światowym znaczeniu i jestem dumny, że jako burmistrz Sędziszowa, przyszło mi dzisiaj uczestniczyć w takim święcie firmy i miasta – mówił po uroczystości w środę Wacław Szarek.

Spółka Fluid prowadzi działalność od 26 lat. Jest światowym liderem w produkcji biowęgla z różnego rodzaju biomasy, w oparciu o własną opatentowaną technologię, w ramach której produkuje również ciepło, chłód oraz odnawialną energię elektryczną. W ramach własnego działu badawczo-rozwojowego prowadzi badania we współpracy z jednostkami badawczymi oraz przedsiębiorcami.

- Fluid zatrudnia obecnie 37 osób, ale myślę, że teraz, w związku z uruchomieniem drugiego zakładu, zwiększy jeszcze zatrudnienie – dodaje burmistrz Szarek.

Na otwarciu, wśród 200 gości, był między innymi marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.