Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w Świętokrzyskiem. Bezrobocie systematycznie spada (RAPORT)

Marzena Smoręda
Styczeń 2019 przyniósł nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych, i tym samym stopy bezrobocia w regionie świętokrzyskim. Dobra wiadomość jest taka, że rośnie u nas liczba trwałych miejsc pracy.

47 tysięcy osób pozostających w statystykach urzędów pracy w województwie świętokrzyskim na koniec stycznia 2019 roku bez pracy to najbardziej aktualna liczba bezrobotnych – podaje w raporcie Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. W porównaniu do stycznia 2018 roku to mniej o 2,6 tysiąca osób, a w porównaniu do stycznia 2017 roku aż o 12,6 tysiąca.

Stopa bezrobocia w styczniu 2019 wyniosła w województwie 8,7 procent. W analogicznym okresie 2018 roku wynosiła 9,3 procent, a w 2017 roku 11,1 procent.

Najwyższe bezrobocie w styczniu bieżącego roku utrzymywało się w powiatach: skarżyskim- 16,3, ostrowieckim i koneckim – po 12,1 procent oraz kieleckim – 11,7 procent. Najniższa stopa bezrobocia była w powiatach: buskim – 4,3 procent, Kielcach – 5,7 procent i powiatach pińczowskim i włoszczowskim – po 6,9 procent.

Bezrobotni do 25 roku życia stanowią w rejestrach 13,8 procent osób, a bezrobotni bez prawa do zasiłku 82,8 procent.

- Liczba bezrobotnych, zarejestrowanych w świętokrzyskich urzędach pracy, wzrosła w styczniu 2019, w stosunku do grudnia 2018 o 2887 osób. To standardowy, typowy dla naszego województwa skok sezonowy, skutkujący kumulacją nowych rejestracji w tak zwanych „martwych” miesiącach. Wynika to ze specyfiki regionalnej gospodarki, wciąż w dużej mierze opartej na rolnictwie, a także między innymi budownictwie i obsłudze ruchu turystycznego. Są to sektory generujące najwyższe wahania sezonowe. Ponadto, w wielu przypadkach, wraz z końcem roku wygasają umowy na czas określony, a także kończą się czasowe kontrakty zagraniczne. Należy jednak podkreślić, że zanotowana w styczniu bieżącego roku liczba bezrobotnych jest o 2605 niższa, niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. Rośnie za to liczba trwałych miejsc pracy. W świętokrzyskim, szybciej niż w kraju, przybywa pracujących w sektorze przedsiębiorstw. Jest ich obecnie 123,7 tysiąca osób – o blisko 4 procent więcej, niż przed rokiem. Płace w regionie, w skali roku, wzrosły aż o 7 procent – informuje Paweł Lulek, kierownik Zespołu ds. Komunikacji, Promocji Urzędu oraz Współpracy z Partnerami Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynek pracy w Świętokrzyskiem. Bezrobocie systematycznie spada (RAPORT) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia