Są chętni do budowy ważnych obiektów Portu Lotniczego Warszawa - Radom. Zobacz nowe zdjęcia budowy wykonane z motolotni i z drona

Janusz Petz
Janusz Petz
Zasadnicza część robót nawierzchniowych na pasie startowym została już prawie ukończona. PPL
Sześć firm zgłosiło się do przetargu na budowę ważnych obiektów lotniskowych na radomskim Sadkowie. Terminy zgłoszeń do kolejnych wielkich przetargów kończą się w najbliższym czasie. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zapewniają, że wszystkie prace związane z budową lotniska idą zgodnie z harmonogramem.

We wtorek zakończyło się przyjmowanie ofert w projekcie na wykonanie w formule „projektuj i wybuduj” budynku administracji służb lotniskowych i innych obiektów związanych z funkcjonowaniem służb lotniskowych, administracji, Straży Granicznej, Urzędu Celnego i przeznaczonych dla agentów obsługi naziemnej.

Aukcja internetowa

- Zgłosiło się 6 wykonawców, kwoty są z przedziału od 48 milionów 665 tysięcy do 68 milionów 269 tysięcy złotych. Finalna kwota będzie niższa, ponieważ jeszcze w sierpniu planowane jest przeprowadzenie aukcji internetowej. Aukcja wynika z faktu, że zgłosiło się więcej niż dwóch oferentów. Aktualnie trwa sprawdzanie ofert pod względem formalnym. Wszyscy oferenci zaproponowali 66 tygodni na wykonanie prac i jest to termin, który mieści się w harmonogramie rozbudowy portu. Również nie ma opóźnień, jeśli chodzi o samo postępowanie - informuje Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Kolejne przetargi

W najbliższy piątek, 31. lipca, planowane jest zakończenie przyjmowania ofert na kolejne dwa postępowania: Wykonanie w formule projektuj i wybuduj wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie dróg kołowania i płyt postojowych po zachodniej i wschodniej stronie lotniska. Po stronie zachodniej lotniska zakres prac obejmuje budowę płyty postojowej, zlokalizowana wokół pirsu budowanego terminala, umożliwiająca jednoczesny postój dziewięciu samolotów kodu C: na przykład typu Airbus 321neo oraz Boeing 737 Max 9 oraz 2 samolotów kodu E, na przykład typu Boeing 787-9 oraz 777-9X. Poza tym przetarg dotyczy też budowy płyty o nawierzchni betonowej do odladzania samolotów umożliwiających jednoczesne odladzanie 2 samolotów kodu C, na przykład typu Airbus 321neo oraz Boeing 737 Max 9 lub jednego samolotu kodu E, na przykład typu Boeing 787-9 oraz 777-9X, a także układu dróg kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędnych instalacji odwodnieniowych, energetycznych, teletechnicznych i innych. Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w ramach tego zadania przekracza 170 tysięcy metrów kwadratowych. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2022.

Drogi dla samolotów

Przetarg na budowę dróg kołowania wschodniej części lotniska obejmuje wykonanie drogi kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędne instalacje energetyczne, teletechniczne i odwodnieniowe wraz z budową zbiorników retencyjnych oraz przepompowni. Zrealizowanie tego zadania będzie wymagało przebudowy infrastruktury miejskiej, w tym zmianę przebiegu istniejącej drogi powiatowej.

Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w tym etapie wynosi około 39 tysięcy metrów kwadratowych. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2022.

Pas startowy, terminal

Na Sadkowie nie ma żadnych opóźnień w budowie prowadzonych już obiektów. firma Max Boegl zakończyła betonowanie głównej części drogi startowej, teraz prowadzone są prace na poboczach pasa startowego. Warto dodać, że pas startowy w Radomiu ma parametry techniczne znacznie lepsze niż pas startowy na lotnisku Warszawa Okęcie. Również prace widać przy budowie terminalu, którego części zaczynają „wychodzić” z ziemi.

Dojazd na lotnisko

Oferty w kolejnym postępowaniu dotyczące budowy układu drogowego wraz z włączeniem i przebudową ulicy Lubelskiej, włączeniem w Aleję Wojska Polskiego oraz wykonaniem infrastruktury technicznej można nadsyłać do 10 sierpnia. Przetarg dotyczy też parkingów i drogi patrolowej.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Materiał oryginalny: Są chętni do budowy ważnych obiektów Portu Lotniczego Warszawa - Radom. Zobacz nowe zdjęcia budowy wykonane z motolotni i z drona - Echo Dnia Radomskie

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS.

frysztak (z metra cięty).Dlaczego judaszu,nie wspominasz o podziale województwa? Radomianie chcą wiedziedzieć,czy jesteś za podziałem oraz czy za Radomiem lub płokiem struzika? Czekamy na odpowiedź.P.S.I odpi.psz się od inwestorów w Radomiu,których ściąga PIS do miasta.Jesteś pajacykiem na sznurkach PO i wrogiem Radomia.Obrońca Radomia,się Q znalazł.

R
RADOM to PIS.

Struzik wyobrażam sobie,wyraz twojej ludowej ,,twarzy,, Do tego Radom stolicą województwa.Bezcenne 🤣🤣🤣.

Dodaj ogłoszenie