MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na biznes dla rolników

Marzena SMORĘDA [email protected]
Dzięki unijnej pomocy ma wzrosnąć konkurencyjność gospodarcza obszarów wiejskich, przedsiębiorczość i rynek pracy oraz wzrosnąć zatrudnienie na tych obszarach.
Dzięki unijnej pomocy ma wzrosnąć konkurencyjność gospodarcza obszarów wiejskich, przedsiębiorczość i rynek pracy oraz wzrosnąć zatrudnienie na tych obszarach.
Nawet 300 tysięcy złotych może dostać rolnik z Unii Europejskiej na rozpoczęcie i rozwój swojej firmy. Są pieniądze i pomoc w napisaniu biznes planu.

 

Można już przygotowywać wnioski o dotacje na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej udzielanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.

Koneckie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości już w lipcu informowało rolników i przedsiębiorców rolnych z województwa świętokrzyskiego o warunkach i zasadach dofinansowania. Konsultanci stowarzyszenia pomagają w przygotowaniu wniosków i niezbędnych dokumentów.

Dzięki unijnej pomocy ma wzrosnąć konkurencyjność gospodarcza obszarów wiejskich, przedsiębiorczość i rynek pracy oraz wzrosnąć zatrudnienie na tych obszarach.

 

Maksymalna wysokość wsparcia z dotacji przeznaczona dla jednego beneficjenta może sięgnąć nawet 300 tysięcy złotych.

- O pomoc z działania 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” mogą ubiegać się osoby fizyczne i prawne rozpoczynające lub prowadzące działalność gospodarczą, oraz spółki prawa handlowego nieposiadające osobowości prawnej, a także wspólnicy spółek cywilnych prowadzący mikroprzedsiębiorstwo – tłumaczy Marek Mika, prezes zarządu i dyrektor KSWP. – Beneficjenci mogą otrzymać do 50 procent netto refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych operacji. W zależności od ilości nowo utworzonych miejsc pracy przewidzianych w biznes planie, maksymalna wysokość pomocy może osiągnąć nawet 300 tysięcy złotych. Co więcej, beneficjenci mogą skorzystać z zaliczek na realizację operacji w wysokości nawet 50 procent kwoty przyznanego wsparcia.

Warunkiem otrzymania dotacji jest przeznaczenie jej na operacje obejmujące wyłącznie inwestycje związane z podejmowaniem lub wykonywaniem działalności gospodarczej. Ważnym warunkiem jest aby lokalizacja siedziby, oddziału, miejsca zamieszkania przedsiębiorcy lub miejsca położenia nowo budowanej czy remontowanej nieruchomości, należała do gminy i kwalifikowała się do obszaru wiejskiego (do 5 tysięcy mieszkańców), miejsko-wiejskiego (z wyłączeniem miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców i miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców), lub miejskiego (z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców). Wnioskowana operacja nie może być równocześnie finansowana z innych środków publicznych. Warunkiem wykluczającym otrzymanie wsparcia z danej operacji jest również otrzymanie (do dwóch lat wstecz) pomocy inwestycyjnej w ramach działania „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienie”, objętego Programem Operacyjnym „Kapitał Ludzki, 2007-2013”.

Szczegółowych informacji na temat możliwości i warunków dofinansowania z działania 312 oraz wsparcia w przygotowaniu pełnej dokumentacji i wniosków udzielają Konsultanci KSWP w Końskich, Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Staszowie, Włoszczowie lub Szydłowcu. Adresy i godziny otwarcia placówek dostępne są na stronie www.kswp.org.pl.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia